Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

30 Mayıs 2014 Cuma

Parc Floral de Paris - Paris Botanik Bahçesi

Parc Floral de Paris - Paris Botanik Bahçesi
(Son Güncelleme: 26.09.2017) Paris'e yeni yerleştiğim zamanlarda, dönemin devlet başkanı François Hollande'ın bir seçim mitingini izlemek üzere Château de Vincennes'in arka tarafındaki geniş alana gelmiş, kendime o kalabalıkta mitingi rahatça izlemek için uygun bir yer ararken kalabalığın arasında beliren bir "PARIS" yazısı ile karşılaşmış, o hevesle bu yazının üstüne çıkıp bir fotoğraf çektirmiştim.

Hayatımda katıldığım ilk seçim mitingiydi, insanlar şampanyalar içip şarkılar söyleyerek eğleniyor, sonra da kürsüye çıkan Hollande'ı dinleyip alkışlıyorlardı. Tabii ben o zamanlar (Mayıs 2012) tek kelime Fransızca bilmediğim için konuşulanları anlamıyor, sadece atmosferin tadını çıkarmaya çalışıyordum. İşte o zaman rastladığım bu PARIS yazısının neden şimdiye kadar meşhur olmadığına şaşırmış, Amsterdam'daki "I amsterdam" yazısı gibi buranın da gayet popüler bir yer olması gerektiğini düşünmüştüm.

Parc Floral de Paris - Paris Botanik Bahçesi
Sonra zaman geçti, François Hollande o dönem için devlet başkanı seçildi, ben Fransızca öğrenmeye başladım, Paris'i her geçen gün daha yakından keşfetmek en büyük zevkim oldu. Bir süre sonra aynı yere bir daha gittim; tabii ki ortalık bomboştu; sadece ağaçlar, bol yeşillik ve ben... Ama bir de ne göreyim, meğerse burası sadece "PARIS" yazan bir yer değilmiş, koskocaman "PARC FLORAL DE PARIS" yazıyormuş ama ben o kalabalıkta ve acemilikle bu yazının baş tarafını görmemişim :)

Bu şoku atlattıktan sonra ortamın sakinliğinden yararlanıp yeniden "PARIS" yazısının üzerine çıktım ve o günlerin anısına yeniden fotoğraf çektirdim... İşbu yazının başındaki fotoğraf tabii ki en güzel pozum olmamakla birlikte "en güzel resmi çektirebilmek için harcanan emekler"i temsil etmektedir :)

Parc Floral de Paris - Paris Botanik Bahçesi
Bu küçük anekdottan sonra asıl konumuza gelebiliriz. Bu yazıda size Paris'in en güzel köşelerinden biri olan Parc Floral de Paris yani Paris Botanik Bahçesi'ni tanıtmak istiyorum. Bois de Vincennes'de, Château de Vincennes'in arka-sol tarafında yer alan bu botanik bahçesi, 1860'ta III. Napoléon'un emriyle ormanın tüm halkın kullanımına açılan bir dev bir park alanına dönüştürülmesinden 100 yıl sonra, 1960'ta ormanın 35 hektarlık "küçük" bir bölümünün botanik parkı olarak yeniden düzenlenmesi ile oluşturulmuş.

Parkın girişi "PARC FLORAL DE PARIS" yazısının arka tarafında. Parka giriş Ekim'den Mayıs'a kadar ücretsiz, Mayıs-Eylül arası ise 2,5€. Güncel fiyatlar ve detaylı bilgi için bu linke göz atabilirsiniz. Eğer ücretsiz gezme şansını kaçırırsanız dert etmeyin çünkü inanın giriş parasını hak ediyor. Birbirinden değişik bitkiler, mevsimine göre binbir renkli çiçekler, rekreasyon alanları, göletler, café'ler, konser ve çocuk oyun alanları ile keyifli vakit geçireceğiniz rengarenk bir cennet burası.

Parc Floral de Paris - Paris Botanik Bahçesi
Hele ki parkın en uç kısmında yer alan çocuk oyun alanında çocuğunuzun "tarzancılık" oynayabileceği bir bölge var ki, orayı gördüğümde çocuk olup ağaçtan ağaca atlayıp "Aaaaaaa" diye bağırmak istemedim desem yalan olur :)

Parc Floral de Paris périphérique dışında ama yine de resmi olarak 12. arrondissement'da yer alıyor. Buraya ulaşmanın en kolay yolu 1 numaralı metro hattının doğu yakasındaki son istasyonu "Château de Vincennes"de inip şatonun ana kapısından geçip avluyu boylu boyunca yürüyüp güney kapısından çıkarak sola dönmek. Oradan sonra botanik bahçesini bulmak çok kolay olacak. "PARC FLORAL DE PARIS" yazısını gördüğünüzde bu yazdıklarımı düşünüp beni tebessümle anarsanız ayrıca mutlu olurum :)

Keyifli geziler, keyifli keşifler
Adres: Parc Floral de Paris, 75012 Paris


TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. Ayrıca bu yazı ile ilgili görüş, düşünce ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyin lütfen. Özellikle, Paris'te yaşadığınız deneyimleri diğer okuyucularla paylaşmanız daha çok kişinin sizin deneyimlerinizden yararlanmasını sağlayacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

1 yorum:

  1. Buraya bugün gittim. Ücretlendirmesiyle ilgili bir güncelleme yapalım, yaz sezonunda hafta sonu ve çarşamba günleri ücretli, diğer günler ücretsiz.

    YanıtlaSil

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Yazılarla ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.