Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

27 Mayıs 2014 Salı

Centre Culturel Suédois - İsveç Kültür Merkezi

Centre Culturel Suédois - İsveç Kültür Merkezi
(Son Güncelleme: 26.09.2017) ÖNEMLİ NOT: 21 EKİM 2017 TARİHİNE KADAR KAPALI... Paris'in en çok sevdiğim bölgelerinin başında gelen Le Marais, aslında fazla geniş bir alana yayılmış bir yer değil ama neredeyse her köşe başında ilginizi çekebilecek değişik, nitelikli ve cazip bir yer bulunduğu için gez gez bitiremeyeceğiniz zengin bir semt. Bu yazımda yine Marais Bölgesi'nin hoş köşelerinden biri olan İsveç Kültür Merkezi "Centre Culturel Suédois"dan bahsetmek istiyorum sizlere.

Centre Culturel Suédois - İsveç Kültür Merkezi
İsveç dilini ve kültürünü tanıtmak, bu konuda çalışmalar yapmak, sergiler, konserler, konuşmalar ve tanıtımlar düzenlemek için İsveç Krallığı tarafından Paris'te kurulan Centre Culturel Suédois (santr kültürel süeduva ya da santğ kültüğel süeduva) elbette kültürel aktiviteleri kadar, içinde bulunduğu bina ve özellikle kafesiyle de gidip görmeye değer özel bir yer.

Centre Culturel Suédois - İsveç Kültür Merkezi
Yapımı 1560'lada dayanan, son şeklini 1770'lerde alan ve bazı değişikliklerle günümüze kadar ulaşan binanın adı "Hôtel de Marle" olarak geçiyor. İlk yapıldığında özel ikâmetgâhken zamanla halı ve zarf atölyeleri, laboratuvar vb gibi çeşitli küçük ticari işletmeler tarafından kullanılmış ve 1965'te İsveç Devleti tarafından satın alınarak kapsamlı bir restorasyondan geçirilmiş. 1971'de İsveç Kültür Merkezi olarak açılmış ve o günden bu yana İsveç'in Fransa'daki tanıtımına önemli bir rol oynuyor.

Centre Culturel Suédois - İsveç Kültür Merkezi
Musée Carnavalet'nin sol üst tarafında kalan bu kültür merkezi, sokakta yürürken sol tarafınızda göreceğiniz "İsveç mavisi" bir kapının ardında. Eğer kafanızı çevirip bakmazsanız görmeden geçip gideceğiniz mini bir cennet... Bazen o mavi kapının tek kanadı açık oluyor, bazense iki kanadı da ardına kadar açık olunca sizi içeri doğru çekiveriyor.

Centre Culturel Suédois - İsveç Kültür Merkezi
"U" şeklinde inşa edilmiş bina, ortada minik bir avlu ile karşınıza çıkıyor ve bu avlu genelde kafe alanı olarak kullanılıyor ki burada oturup bir şeyler içmek inanın çok keyifli. Kimi zamansa bu avlu açık hava konseri ya da farklı etkinlikler için ideal bir atmosfer oluşturuyor. Yaz aylarındaysa binanın arka taraftaki girişinden arka bahçeye ulaşılıyor, burada kitap ve şezlong ödünç alınarak bahçede uzanıp huzurlu bir ortamda kitap okuyup eşinizle dostunuzla sohbet ederek keyifli vakit geçirebiliyorsunuz.


Centre Culturel Suédois - İsveç Kültür Merkezi
Binaya girdiğinizde çeşitli kalıcı ve geçici sergiler görebileceğiniz gibi, içeride gezerek binanın orijinal halini, eski dönemlere ait izlerini gerçek atmosferinde yaşayabileceğiniz güzel salonlarda dolaşabiliyorsunuz. Bu salonlarda ücretsiz sergiler olabileceği gibi bazen sadece duvarları süsleyen tarihi tablolar bile içeri girmeye "bir bakıp çıkmak" için bile değer inanın. Sonrasında da illa ki kafesinde oturup en azından bir kahve içmenizi öneririm.

Centre Culturel Suédois - İsveç Kültür Merkezi
İsveç Enstitüsü "Institut Suédois"yı da bünyesinde bulunduran bu kültür merkezine metro ile gelmek isterseniz 1 numaralı hattın "Saint Paul" istasyonunda indikten sonra, istasyon çıkışında yolun karşısına geçip "Rue Malher" ya da "Rue Pavée"den girip yukarı doğru yürümeniz yeterli. Biraz ileride sağda Musée Carnavalet'yi geçince solunuzda karşınıza çıkacak.

Centre Culturel Suédois - İsveç Kültür Merkezi
Marais Bölgesi'nde dolaşıyorsanız, sokak sokak gezinip kaybolmayı seviyorsanız, burası da illa ki karşınıza çıkacaktır. İşte bu mavi kapıyı gördüğünüz zaman içeri girmekten çekinmeyin. Kültür merkezinin tam karşısında Square George Cain diye küçük ama sevimli bir park var; oraya da bir girip çıktıktan sonra biraz ileriden, köşeden sola dönüp nefis bir kafe olan Royal Café-Bar'a uğramayı da ihmal etmeyin derim. Bir de tam arka paralelde enteresan bir müze olan Musée Cognacq-Jay ücretsiz olarak gezilebiliyor. Hemen yakındaki Yahudi pastanesi Sacha Finkelsztajn en sevdiğim yerlerden.

İsveç Kültür Merkezi Pazartesi hariç her gün 12:00-18:00 arası açık. Etkinlikler hakkında güncel bilgi almak için resmi web sitesine bakabilirsiniz. Zaten Marais Bölgesi'ne ait detaylı tüm bilgiler bu linkte mevcut.

Keyifli geziler, keyifli keşifler.
Adres: Centre Culturel Suédois, 11 Rue Payenne, 75003 Paris


TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

0 yorum:

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.