Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

19 Mayıs 2014 Pazartesi

Bois de Boulogne - Boulogne Ormanı

Bois de Boulogne - Boulogne Ormanı
(Son Güncelleme: 26.09.2017)  Paris'in merkezinde, yürüme mesafesindeki pek çok park ve bahçe zaten başlı başına birer cennetken, bir de şehrin hemen yeni başında, hem batı hem de doğu tarafında, şehir ölçeğine göre düşündüğümüzde neredeyse uçsuz bucaksız iki büyük orman bulunuyor. İşte bu ormanların batıda olanından bahsetmek istiyorum bu yazıda sizlere: Bois de Boulogne (bua dö buloyn) yani Boulogne Ormanı.

Périphérique dışında yer almasına rağmen Paris sınırları içinde kabul edilen ve 16. arrondissement'a bağlı olan bu nefis yeşil alan, ormanı, yürüyüş yolları, piknik alanları, hayvanat bahçesi, çayırları, göletleri, dereleri, adası ve spor alanları ile eşsiz bir nefes alma mekanı Parisliler için.

Sevin, Sarılın, Aşık Olun, Yaşayın
Bois de Boulogne - Boulogne Ormanı
Boulogne Ormanı 846 hektarlık yüzölçümü ile Central Park'tan 3,3 kat, Hyde Park'tan da neredeyse 6 kat büyük olduğunu söylersem sanırım gözünüzde daha bir iyi canlanacaktır ne denli görkemli bir yeşil alanla karşı karşıya olduğumuz...

Yüzyıllarca Fransa krallarının av alanı olan Bois de Boulogne 3. Napolyon tarafından 1850'lerde bir "park" alanına dönüştürülmüş. Yürüyüş ve gezi parkurları, göletler, doğal halinde bırakılmış ormanlık bölümler ve geniş çayırlıklar gez gez doyamayacağınız güzellikte. Yine de diğer park ve bahçelere göre biraz daha doğal görüntüsü olduğu için her tarafının süslü püslü olduğunu düşünmeyin, pek çok yer doğanın kendi güzelliği ile kendi haline bırakılmış. Özellikle ormanlık alanda dolaşırken kendinizi çok çok uzaklarda hissediyorsunuz; oysa ki Paris hâlâ yürüyüş mesafesinde...

Bu Kayıklar Sizi Bekliyor
Bois de Boulogne - Boulogne Ormanı
Bu dev "park"ın pek çok girişi var haliyle, ayrıca araç girişi de mümkün; zaten ormanın içinden boylu boyunca yollar geçiyor. Hafta sonları şansınız varsa otopark bile bulabiliyorsunuz. Araç parkı ücretsiz ancak özellikle hafta sonları ve resmi tatil günleri orman içindeki bazı yollar yayalara ayrıldığı için ulaşıma kapanıyor, o yüzden arabayla yolunuzu bulmakta güçlük çekebilirsiniz.

Ben 1 numaralı metro hattı üzerinde oturduğum için genelde Bois de Boulogne'a kuzey tarafından geliyorum ve "Les Sablon" istasyonunda inip güney tarafa doğru yürüyerek parka giriyorum. Ondan sonrası yeşillikler içinde kaybolmaya kalıyor. En sevdiğim bölüm ormanın ortasındaki büyük gölet. Bu göletin çevresinde yürüyüş yapmaktan büyük keyif alıyorum. Dilerseniz burada kayık kiralamanız da mümkün. Kendinizi bir anda Paris'te kürek çekerken bulmaktan eminim çok keyif alacaksınız.

Kahve Vakti
Bois de Boulogne - Boulogne Ormanı
Tam bu noktada basit bir kafe var, soluklanıp bir kahve içmek için keyifli bir dinlenme noktası olabilir. Ayrıca gölet ortasındaki adada bir restoran bulunuyor, burası da ilginizi çekebilir diye düşünüyorum. Benim en sevdiğim kafe ise parkın güney ucunda, Boulogne-Billancourt tarafında, yukarıda fotoğrafını gördüğünüz kafe...

Bir de parkın kuzey girişinde meşhur Jardin d'Acclimatation bulunuyor, burası da başlı başına bir yazı konusu. Kısaca bahsetmek gerekirse özellikle çocuklar için son derece ilgi çekebilecek bir hayvanat bahçesi ve rekreasyon alanı olduğunu söyleyebilirim.

Les Îles
Bois de Boulogne - Boulogne Ormanı
Tabii bir de Ekim 2014'te açılan muhteşem sanat merkezi Fondation Louis Vuitton da buraya oldukça renk getirdi. Bois de Boulogne'da dolaşırken beyaz buluta benzeyen bu binayı da görmenizi tavsiye ederim.

Ben ne zaman Bois de Boulogne'a gelsem tamamen o anki ruh halime göre yürüyüş yolları ve patikalar arasında "kafama göre" dolaşmayı tercih ediyorum. Hele ki ormanlık alandaki patikalarda yürüyüp sık sık karşıma çıkan dereleri keşfetmek büyük keyif.

Bisikletle Gezmek İçin Harika Bir Orman
Bois de Boulogne - Boulogne Ormanı
Tabii yine de burada dolaşırken bir yön belirlemek gerekiyor; yoksa olduğunuz yerde dönüp dolaşmak sizi bir yere ulaştırmayacaktır. Dediğim gibi ben kuzeyden girip güneyden çıkmaya çalışırım prensipte, döne dolaşa yeşilliklerin arasında kaybola kaybola güneye inerim. Kısa tur yapacaksam La Muette tarafından çıkıp oradan Trocadéro'ya, Eyfel Kulesi'nin oraya kadar yürürüm, uzun tur yapacaksam en güneye kadar inip Boulogne-Billancourt'dan çıkar, hâlâ halim kaldıysa biraz da oralarda dolaşır, sonra da karşıma çıkan ilk otobüse binip Paris'in bir yerlerine inerim.

Siz de Paris gezinizde kent parklarından daha fazlasını görmek istiyorsanız kolaylıkla ulaşabileceğiniz dev bir yeşil alanda dolaşmak için Bois de Boulogne'u gezebilirsiniz. Yine de bu parkın olumsuz iki yönünden bahsetmemde fayda var: 

Güneş Açınca
Bois de Boulogne - Boulogne Ormanı
Birincisi, bu bölge péripherique'in üzerinde yer aldığı için otoyol büyük çoğunlukla yer altından geçiyor olsa da bazen yer üstünden geçen bölümlerde, ormanda dolaşıyor olmanıza rağmen rahatsız edici bir uğultu gelebiliyor. Gerçi görüntü olarak hiçbir sorun yok ama bu nefis ormanda yer yer araç uğultusuna denk gelmek, benim gibi ses takıntısı olan biriyseniz sevimsiz olabiliyor. Bu duyguyu en son Sakıp Sabancı Müzesi'nde, ikinci kattaki müthiş camekanda otururken FSM Köprüsü'nden gelen uğultuyu duyduğum zaman hissetmiş, orada da Sakıp Sabancı'ya acımıştım... Müthiş bir evde oturuyorsun, cennet gibi bir yer ama evinin en güzel köşesinde uzaktan görünen köprünün gürültüsü geliyor...

İkinci problem biraz daha ciddi: Burası geceleri Paris'in açık genelevi olarak ün yapmış. Akşam belli bir saatten sonra (hatta bazen gündüz vakti de) ortalıkta bedenini pazarlayan kadınların ve tabii ki müşterilerin dolaşmaya başladığı söyleniyor. Normalde Paris'teki parklar demir parmaklıklarla çevrilidir ve akşam belli bir saatten sonra ziyarete kapatılır ama Bois de Boulogne dev bir orman olduğu için haliyle böyle korunaklı değil ve ne yazık ki bu tarz olumsuz bir durum söz konusu. Elbette siz kimseye bulaşmadığınız sürece kimse de size bulaşmaz; sonuçta uluorta da yapmıyorlar, yani her yerde karşınıza çıkacaklar diye bir durum da yok ama yine de böyle bir olasılık var, bunca güzelliği paylaşırken bu konularda da önceden haber vermek istedim. Sonuçta Bois de Boulogne'a defalarca gittim ve günüme gölge düşürecek herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmadım. Kaldı ki son çıkan fuhuşu önleme kanunundan sonra bu tarz kadınları hiç görmez oldum.

Su İçen Ağaç
Bois de Boulogne - Boulogne Ormanı
Bilmem bu son yazdıklarım Bois de Boulogne'u görme hevesinizi kırar mı ama bence görülmeye değer bir yer. O uçsuz bucaksız yeşilliğin içinde kaybolmak, yürüyüş yapmak, koşanları, yürüyüş yapanları, atla dolaşanları, çimenlere uzananları seyretmek, kuğuları izlemek, yeşile ve maviye doymak için ideal bir yer bence. Şehrin hemen yanıbaşında ama bu kez en doğu tarafta yer alan bir başka orman içinse Bois de Vincennes yazısını okuyabilirsiniz.

Bois de Boulogne'a toplu taşıma ile ulaşmak için pek seçenek mevcut. Dediğim gibi silerseniz 1 numaralı metro ile "Les Sablons"da inip kuzeyden giriş yapabilirsiniz, "Pont de Neuilly"de inerseniz kuzeybatı, "Port Maillot"da inerseniz kuzeydoğudan girme imkanın olur.  Güneydoğudan gelmek için 10 numaralı hattın "Port d'Auteuil", doğudan girmek için de 2 numaralı hattın "Port Dauphine" istasyonlarında inebilirsiniz.


Velib ile Gezme Vakti
Bois de Boulogne - Boulogne Ormanı
Ayrıca RER-C'nin "Avenue Fonch" ve "Avenue Henri Martin" istasyonlarında inerseniz de parka doğudan girmek mümkün. Ayrıca Vélib sayesinde kiralık bisikletle de buraya gelebilirsiniz. Yine o taraflarda Claude Monet'nin en zengin tablo koleksiyonuna ev sahipliği yapan Marmottan Monet Müzesi de mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

Temiz hava, bol oksijen...

Keyifli geziler, keyifli keşifler...
Adres: Bois de Boulogne, 75016 Paris


TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

0 yorum:

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.