Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

9 Mayıs 2014 Cuma

Arap Dünyası Enstitüsü - Institut du Monde Arabe

Arap Dünyası Enstitüsü - Institut du Monde Arabe
1980 yılında 19 Arap ülkesi ve Fransa'nın ortak anlaşması üzerine kurulmuş olan Arap Dünyası Enstitüsü - Institut du Monde Arabe, daha sonra Libya, Mısır ve Filistin'in de dahil olmasıyla çok geniş bir Arap coğrafyası ile Fransa arasındaki ilişkilerin sanat, kültür, bilim ve teknoloji alanlarında geliştirilmesi amacını taşıyan önemli bir kuruluş.

Benim açımdansa, blog'umda bu enstitüye yer vermemin nedeni öncelikle içinde yer aldığı binanın mimari özellikleri ve güzel seyir terası :)

Fransa'da yaşayıp Arap dünyasına oryantalist bir gözle bakmak elbette epey kafa karıştırıcı bir durum, o yüzden bu konuda detaylı bir yorum yapmak istemiyorum ama sonuçta, öyle ya da böyle yıllarca Arap dünyası ile ilişki içinde olmuş olan Fransa'nın günümüzde siyasal, politik ve ekonomik ilişkilerini bir de bu şekilde enstitü düzeyinde sürdürüyor olması elbette ki çok önemli.

Benim bu yazıyı yazmamdaki amaçsa, yolunuz bu binanın bulunduğu yere düştüğünde mutlaka binanın içini gezmeniz, mümkünse en üst kata çıkıp manzarayı seyretmeniz ve vaktiniz varsa restoranında bir şeyler yiyip içmeniz. Elbette ki enstitüde ilginizi çeken konuya dair istediğiniz bölümle ilgilenebilirsiniz.

Halen "Hac" sergisinin düzenlendiği enstitüde ayrıca kütüphane, konferans salonu, müze, restoran-café ve satış mağazası bulunuyor.

Her ne kadar mimarı Jean Nouvel'e Ağa Han Mimarlık ödülü kazandırmış olsa da modern mimariden hoşlanmıyorsanız enstitünün bulunduğu bina ilginizi çekmeyebilir ama benim için çok enteresan bir deneyimdi. Aynı mimar Quai Branly Müzesi'ni de tasarlamış.

Binaya girişte gereksiz bir güvenlik kontrolünden geçtikten sonra doğrudan 9. kata asansörle çıkmanızı, önce terasa çıkıp manzarayı şöyle bir seyretmenizi önereceğim. Sonra dediğim gibi dilerseniz yine o kattaki restorana geçebilirsiniz.
Arap Dünyası Enstitüsü - Institut du Monde Arabe terastan manzara
Nedense bu kattan aşağılara yürüyerek inilmiyor, o yüzden asansörle alt katlara inip herhangi bir koridora girerek cam kenarına geldiğinizde bu binanın neden enteresan olduğunu daha iyi anlayacaksınız.

Arap Dünyası Enstitüsü
Institut du Monde Arabe
pencere detayı
Binanın tüm dış cephesi cam giydirme olsa da güneş ışığının içeri girmesinde çok özel bir düzenek kurulmuş işte binayı özel yapan da bu düzenek. Arap geometrik desenlerinden oluşan, binlerce hareketli parçanın bir araya gelmesi ile hazırlanmış, fotoğraf makinesinin diyaframı gibi hareket eden bir sistem, gün ışığının derecesine göre açılıp kapanıyor ve binanın dış cephesi de bu hareketlere göre değişiklik gösteriyor. Yani en azından böyle olduğu iddia ediliyor ama şahsen ben burayı iki kez ziyaret etmiş olmama rağmen herhangi bir harekete şahit olmadım :)

Yine de kıyı köşe bu mekanik sistemi incelemek enteresan bir duygu çünkü gerçekten etkileyici bir sistem hazırlanmış. Zaten binanın bu özelliği o kadar meşhur ki sık sık rehber eşliğinde gezen yabancı gruplara denk geliyorsunuz. Bence de bina görülmeye değer.

Dediğim gibi, sonrasında dilerseniz enstitünün diğer olanaklarından yararlanabilirsiniz ya da en son satış yapılan yeri ziyaret edip, kitapları, hediyelik eşyaları, katalogları karıştırıp gezinizi tamamlayabilirsiniz.

Enstitü'nün bulunduğu bina zaten Saint Germain Bulvarı'nın en başında ya da en sonunda diyelim. Buradan Île Saint-Louis üzerinden Bastille'e geçebilir ya da doğrudan Saint Germain Bulvarı üzerinde devam ederek son derece keyifli bir yürüyüşle bulvarın diğer ucuna, Fransa Ulusal Meclisi - Assemblée Nationale'e kadar gezebilirsiniz.

Buraya metro ile ulaşmak için 7 ve 10 numaralı hatların "Jussieu" istasyonunda inip biraz yürümeniz yeterli.

Keyifli keşifler.
TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. Ayrıca bu yazı ile ilgili görüş, düşünce ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyin lütfen. Özellikle, Paris'te yaşadığınız deneyimleri diğer okuyucularla paylaşmanız daha çok kişinin sizin deneyimlerinizden yararlanmasını sağlayacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

0 yorum:

Paris Hava Durumu

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 450'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Yazılarla ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

REKLAM ve SPONSORLUK

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.