Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

9 Mayıs 2014 Cuma

Arap Dünyası Enstitüsü - Institut du Monde Arabe

Arap Dünyası Enstitüsü - Institut du Monde Arabe
(Son Güncelleme: 25.09.2017) 1980 yılında 19 Arap ülkesi ve Fransa'nın ortak anlaşması üzerine kurulmuş olan Arap Dünyası Enstitüsü - Institut du Monde Arabe, daha sonra Libya, Mısır ve Filistin'in de dahil olmasıyla çok geniş bir Arap coğrafyası ile Fransa arasındaki ilişkilerin sanat, kültür, bilim ve teknoloji alanlarında geliştirilmesi amacını taşıyan önemli bir kuruluş. Benim açımdansa, blog'umda bu enstitüye yer vermemin nedeni öncelikle içinde yer aldığı binanın mimari özellikleri ve güzel seyir terası :)

Fransa'da yaşayıp Arap dünyasına oryantalist bir gözle bakmak elbette epey kafa karıştırıcı bir durum, o yüzden bu konuda yorum yapmak istemiyorum ama sonuçta, öyle ya da böyle yıllarca Arap dünyası ile ilişki içinde olmuş olan Fransa'nın günümüzde siyasal, politik ve ekonomik ilişkilerini bir de bu şekilde enstitü düzeyinde sürdürüyor olması elbette ki çok önemli.

Arap Dünyası Enstitüsü - Institut du Monde Arabe
Benim bu yazıyı yazmamdaki amaçsa, yolunuz bu binanın bulunduğu yere düştüğünde mutlaka binanın içini gezmeniz, mümkünse en üst kata çıkıp manzarayı seyretmeniz ve vaktiniz varsa restoranında bir şeyler yiyip içmeniz. Elbette ki enstitüde ilginizi çeken konuya dair istediğiniz bölümle ilgilenebilirsiniz.

Her ne kadar mimarı Jean Nouvel'e Ağa Han Mimarlık ödülü kazandırmış olsa da modern mimariden hoşlanmıyorsanız enstitünün bulunduğu bina ilginizi çekmeyebilir ama benim için mimari açıdan önemli bir yapı. Aynı mimar Quai Branly Müzesi'ni de tasarlamış.


Arap Dünyası Enstitüsü - Institut du Monde Arabe
Binaya girişte güvenlik kontrolünden geçtikten sonra doğrudan 9. kata asansörle çıkmanızı, önce terasa çıkıp manzarayı şöyle bir seyretmenizi önereceğim. Sonra dediğim gibi dilerseniz yine o kattaki restorana, Restaurant Zyriab - Nouro'ya geçebilirsiniz. Ben burada hiç yemek yemedim ama sizin için Arap mutfağı yemeklerini güzel bir Paris Manzarası eşliğinde yemek güzel değişik olabilir.

Bina içinde herhangi bir yerde cam kenarına geldiğinizde bu binanın neden enteresan olduğunu daha iyi anlayacaksınız. Binanın tüm dış cephesi cam giydirme olsa da iç cephede, güneş ışığının içeri girişini düzenlemek için çok özel bir düzenek kurulmuş, binayı özel yapan da işte bu düzenek.


Arap Dünyası Enstitüsü - Institut du Monde Arabe
Arap geometrik desenlerinden oluşan, binlerce hareketli parçanın bir araya gelmesi ile hazırlanmış, fotoğraf makinesinin diyaframı gibi hareket eden bu sistem sayesinde, gün ışığının derecesine göre mekanizma açılıp kapanıyor ve binanın dış cephesi bu hareketlere göre değişiklik gösteriyor. Yani en azından böyle olduğu iddia ediliyor ama şahsen ben burayı birkaç kez ziyaret etmiş olmama rağmen herhangi bir harekete şahit olmadım :)

Yine de kıyı köşe bu mekanik sistemi incelemek enteresan bir duygu çünkü gerçekten etkileyici bir sistem hazırlanmış. Zaten binanın bu özelliği o kadar meşhur ki sık sık rehber eşliğinde gezen yabancı gruplara denk geliyorsunuz. Bence de bina görülmeye değer. Bu mekanizmanın detayını ayrıca Trocadéro'da bulunan Mimarlık Müzesi'nde yakından görüp incelemeniz mümkün.

Arap Dünyası Enstitüsü Pencere Mekanizması
(Mimarlık Müzesi – Cité de l’Architecture)
Dediğim gibi, sonrasında dilerseniz enstitünün diğer olanaklarından yararlanabilir, kalıcı ya da dönemsel sergilerini gezebilir ya da en son satış yapılan yeri ziyaret edip, kitapları, hediyelik eşyaları, katalogları karıştırıp gezinizi tamamlayabilirsiniz.

Enstitünün bulunduğu bina Saint Germain Bulvarı'nın en başında ya da en sonunda diyelim. Buradan Île Saint-Louis üzerinden Bastille'e geçebilir ya da doğrudan Saint Germain Bulvarı üzerinde devam ederek son derece keyifli bir yürüyüşle bulvarın diğer ucuna, Fransa Ulusal Meclisi - Assemblée Nationale'e kadar gezebilirsiniz.

Arap Dünyası Enstitüsü - Institut du Monde Arabe
Buraya metro ile ulaşmak için 7 ve 10 numaralı hatların "Jussieu" istasyonunda inip biraz yürümeniz yeterli. Arap Dünyası Enstitüsü - Institut du Monde Arabe Pazartesi günleri hariç her gün 10:00-18:00 arası açık. Bazı günlerse 19:00'a kadar açık oluyor. Güncel bilgileri, sergi programını ve fiyatlarını ise enstitünün kendi web sitesinden edinebilirsiniz.

Keyifli geziler, keyifli keşifler.
Adres: Institut du Monde Arabe, 75005 Paris


TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

0 yorum:

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.