Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

28 Nisan 2014 Pazartesi

Prensler Pasajı - Passage des Princes

Passage des Princes
(Son Güncelleme: 25.09.2017) Paris pasajlar cenneti. Bu yazıda yine öylesi güzel pasajlardan birini daha tanıyacağız birlikte ama bu seferkinin konsepti biraz daha hoş; bizi alıp çocukluğumuza götürecek, çocuklara ise "yaşasın çocuk olmak" dedirtecek özel bir yer: Prensler Pasajı - Passage des Princes...

1860'tan günümüze varlığını sürdüren Passage des Princes (pasaj de prens ya  da passage dö pğens) 2. arrondissement'da Grands Boulevards ile Opéra arasında bulunuyor. Boulevard des Italiens'daki ana girişi, içinde bulunduğu bina gibi çağdaş bir görünüme sahip olsa da içeride sizi bambaşka bir dünya karşılıyor.

Passage des Princes
Galerie Vivienne gibi buranın da bambaşka bir ışığı var. Sanırım metal aksamlı cam tavanı ve açıklı koyulu yer karolarının bu ambiyansta büyük etkisi var. Bu pasajın bir başka güzelliği, içerinin ışığı kadar, pasajda bulunan dükkanlar. Burası bildiğiniz oyuncakçı cenneti!

O yüzden Passage des Princes'e çocuğunuzla gitmeniz biraz riskli :) Gördüğü her şeyi isteyebilir, ki buna hakkı var, buradaki oyuncaklar inanılır gibi değil... Hatta siz bile kendiniz için bir şeyler almadan duramazsınız gibime geliyor.

Passage des Princes
Bu pasaja her girdiğimde çocukken İstanbul Saraçhane Geçidi'nden otobüsle geçerken yaşadığım hazzı hatırlıyorum nedense... Tabii orada sergilenen oyuncaklarla buranın vitrinindeki oyuncaklar kıyas kabul etmez ama hayal dünyası sınırsız çocuklar için oyuncağın iyisi kötüsü olmaz; karton ilaç kutuları ve tahta makaralardan arabalar yapıp oynamış bir nesiliz biz :)

Passage des Princes, L biçiminde köşeli iki koridorun birleşmesinden oluşuyor; ilk girdiğinizde ortamı tam anlayamıyorsunuz ama ilerledikçe içerisi başka bir türlü aydınlanmaya başlıyor. Yerlere tavana bakarken nasıl bir yere girdiğinizi önce anlamıyorsunuz ama hemen sonra oyuncakçıları fark ediyorsunuz.

Passage des Princes
Tam bu noktada sola dönüp asıl koridora ulaşıyorsunuz. Sağlı sollu oyuncakçılardan dilediğinize girebilir, çocukluğunuza geri dönebilirsiniz. Çocuğunuza bir şey almak istiyorsanız son derece albenili şeyler mevcut ama oyuncak piyasasından çok haberim olmadığı için buradan oyuncak almak, fiyat olarak mantıklı mıdır değil midir, işin orasını pek bilmiyorum açıkçası. Siz yine de gelip kendi gözlerinizle bir etüt edin isterseniz :)

Hele ki bu pasajda bir Play Mobil dükkanı var ki, işte orası benim çocukluğumun "mini mekanikler"inin cenneti. Saatlerce oturup dalgın dalgın seyredebilirim bunları. Az mı oynadık Koşuyolu'nun bahçeli evlerinde, bahçelerde inşa ettiğimiz şehirlerde, kasabalarda. Kızılderilicilik-kovboyculuk, itfaiyecilik, mavi askerler, polisçilik ve daha neler neler. ama şimdi binbir türlüsü çıkmış; o zaman daha bir erkek oyuncağıydı sanki, şimdi çiçekli böcekli versiyonları da var...

Passage des Princes
L'nin sonundan sokağa çıktığınızda Rue de Richelieu'ye ulaşıyorsunuz; aslında pasajın bu kapısı daha iyi korunmuş durumda, Paris'in tipik pasaj girişlerinden. Tam bu köşede de büyük bir Legocu var. Aman Allahım neler neler vitrinde, çok daha fazlası içeride.

Kimi çocuklar da Lego hastasıydı, beni o kadar etkilemezdi çocukken; köşeli hayatları hiç sevmediğimden midir nedir bilinmez ama o zamanlar Lego bu kadar alıp başını gitmiş de değildi sanki; sadece kübik bloklardan hayal gücünü inşa ederdin; biraz da pahallı mıydı ne? Nereden nereye...

Passage des Princes
Kapıdan çıktığınız noktadan sola dönüp biraz ilerlerseniz, solunuzda hoş bir avlu olacak, burası da pasajın bir parçası aslında. O kapıdan içeri girmenizde yarar var. Bu bölümde dükkanlar olmasa bile pasajın ilginç mimari detayları var. Sağınıza solunuza iyi bakın, bu hoş detayları kaçırmayın bence. Girdiğiniz kapıdan düz devam ederseniz de pasaja girdiğiniz ilk kapıya ulaşmış oluyorsunuz yine.

Buradan çıkışta Grands Boulevards tarafına doğru gezinize devam etmeniz daha zevkli olacaktır kanımca. Passage des Princes'e metro ile ulaşmak için 8 ya da 9 numaralı metro hatlarının "Richelieu-Drouot" istasyonunda inmeniz yeterli.

Passage des Princes
Ama zaten buraya metro ile değil Opéra tarafından Grands Boulevards'a doğru yapacağınız bir yürüyüş sırasında gelip uğramanızı öneririm. Önce Opéra'yı gezersiniz, oradan Opéra Starbucks'a uğrarsınız, sonra da burayı gezip Grands Boulevards üzerindeki görülmeye değer pek çok yeri ziyaret edersiniz.


Passage des Princes'in de tanıtıldığı Paris Pasajları videosunun ilk bölümünü izleyerek de burası ve civardaki birbirinden güzel pasajlar hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Keyifli geziler, keyifli keşifler...
Adres: Passage des Princes, 3 Boulevard des Italiens, 75002 Paris

Paris'teki Diğer Pasajlar:
Vivienne Pasajı - Galerie Vivienne
Colbert Pasajı - Galerie Colbert
Cour du Commerce Saint-André
TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. Ayrıca bu yazı ile ilgili görüş, düşünce ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyin lütfen. Özellikle, Paris'te yaşadığınız deneyimleri diğer okuyucularla paylaşmanız daha çok kişinin sizin deneyimlerinizden yararlanmasını sağlayacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

2 yorum:

  1. Haussmann bulvarından Montmartre'a doğru giderken tesadüfen girdiğimiz bir pasajdı :)) aydınlık, ferah harika bir mekan... Bloğunuz çok güzel.. Keşke girmeden önce keşfetseydim :( Bir daha gitmek farz oldu, sizin notlarınızdan faydalanarak...

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Gerçekten öyle, ferah bir mekan. Çok teşekkürler ilginiz için. Paris defalarca gelinip gezilebilecek bir şehir zaten. Yine bekleriz, hep bekleriz...

      Sil

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Yazılarla ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.