Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

10 Nisan 2014 Perşembe

Paris'te Ulaşım 4 - Tramvay

Paris'te Ulaşım 4 - Tramvay
(Son Güncelleme: 04.12.2017) Paris'te metro, RER ve otobüs ağı yetmezmiş gibi Parisliler bir de tramvay hatları ile şehrin çevresini örmüşler ve hâlâ da yeni hatların inşasına devam ederek ulaşımı bir sorun olmaktan çıkarmak için ellerinden geleni yapmaya devam ediyorlar

1855'ten 1937'ye kadar Paris içinde tramvay ile ulaşım sağlanmış olsa da özellikle yaygın metro ağının öne geçmesi ile bu hatlar devre dışı kalmış, Paris'te tramvayın yeninden kullanıma girmesi 1992'de mümkün olmuş. Bu hat da Paris merkezinin dışında banliyö ulaşımı sağlamak amacıyla inşa edilmiş. daha sonra yakın dönemde Paris'i çepeçevre saran ve birbiriyle bağlantılı birkaç hattın devreye sokulması ile yepyeni bir ulaşım alternatifi geliştirilmiş; halen de uzatma çalışmaları devam etmekte.

Paris'te Ulaşım 4 - Tramvay
T1, T2, T3a-T3b, T4, T5, T6, T7 ve T8 olmak üzere dokuz ayrı hatla hizmet veren tramvay sistemi Paris ulaşım haritasında bir kısa bir uzun çizgi ile gösteriliyor. Belki tramvay hatlarını Paris içi ulaşımında sık olarak kullanmayabilirsiniz ancak konakladığınız yere bağlı olarak merkezden aktarma yapmak zorunda kalmadan Paris çevresinde bir yerden bir yere gitmek için kullanmanız gerektiğinde çok işinize yarayacağını düşünüyorum.

Özellikle Orly Havaalanı'na ulaşımda en ekonomik yöntem olarak T7 tramvayını kullanabilirsiniz. Şehir içi tek bir biletle 7 numaralı metro hattının son istasyonu Villejuif - Louis Aragon'dan T7'ye binerseniz bu hat sizi Orly Havaalanı'na götürür. Biraz uzun sürer ama niyetiniz ekonomi yapmaksa en ideal çözüm budur.

Paris'te Ulaşım 4 - Tramvay
Ya da benim gibi, boş vakitlerinizde, konforlu bir şekilde Paris'i çepeçevre, en azından yaklaşık 270 derecelik bir turla dönmek için bir gününüzü tramvay gezisine ayırabilirsiniz. Elbette ki bu gezi, tarihi ve turistik bir tur olmayacaktır ama şehrin farklı farklı yüzlerini, son derece keyifli bir şekilde görmeniz için iyi bir fırsattır diye düşünüyorum.

Tramvaylarda da her yerde satılan normal biletler geçerli. 1 bilet 1,90€, onluk carnet alırsanız da 14,50€ ödüyorsunuz ve bir bilet 90 dakika boyunca geçerli. İstasyonlarda turnike sistemi yok; otobüse biner gibi tramvayın içindeki makinelerde biletinizi ya da kartınızı okutuyorsunuz.

Elbette sadece tramvaya binmek için şehir merkezinden çıkıp bir tramvay istasyonuna gitmeniz anlamsız ama konakladığınız yer bir tramvay istasyonuna yakınsa, tam tur yapmasanız bile bir yerden bir yere tramvayla gitmeyi deneyebilirsiniz.

Paris'te Ulaşım 4 - Tramvay

Güncel haritaya bu linkten ulaşabilirsiniz. Haritada nokta çizgi şeklinde gösterilen hatlar tramvay hatlarını gösteriyor. Bu haritaya bakarak ve tabii Paris'te Ulaşım konulu diğer yazıları okuyarak Paris'te bir yerden bir yere keyifle gitmeniz mümkün.

Örneğin Cité Universitaire'e ya da Parc Montsouris'ye geldiğiniz bir gün, buradan sonrasını tramvayla dolaşmak hoş bir seçenek olabilir.

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

0 yorum:

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.