Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

9 Nisan 2014 Çarşamba

Paris'te Ulaşım 3 - RATP Belediye Otobüsleri

Paris'te Ulaşım 3 - RATP Belediye Otobüsleri
(Son Güncelleme: 04.12.2017) Paris'te ulaşım demek Paris metrosu demektir ama benim için bir şehri gezmek demek yürüyerek olduğu kadar rastgele bir otobüse atlayıp şehrin herhangi bir yerini göre göre keşfetmek demektir. Tabi ki otobüsü işi gücü için kullananlar istisna olmak üzere, Paris'te belediye otobüsüne binerek dolaşmanın da ayrı bir keyfi vardır. O yüzden bugünkü yazımda Paris'te belediye otobüsüne nasıl binilir, dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, bu konularda bilgi vermeye çalışacağım.

Sonuçta mantık aynı; biletimizi ya da Navigo Découverte kartımızı okutuyoruz, otobüsümüze biniyoruz... Otobüse binerken şoförümüze "bonjour" demek keyifli oluyor; zaten biz demesek bile o bizi güler yüzle karşılıyor (genelde :)) Biletimizi metro istasyonlarında bulunan makinelerden alabiliyoruz; tek bilet 1,90€, 10'luk carnet alırsak 14,50€ veriyoruz. Tek bir bilet 90 dakika boyunca geçerli, yani o otobüs senin bu otobüs benim aynı biletle 90 dakika boyunca gezebiliriz. Eğer biletimiz yoksa doğrudan şoförümüzden talep edebiliyoruz ve bize 2 euro karşılığından "tek kullanımlık ve transfer hakkı tanımayan" bilet veriyor; onu okutup yolculuğumuza başlayabiliyoruz.

Paris'te Ulaşım 3 - RATP Belediye Otobüsleri
Genel koşullarda otobüslere ön kapıdan binilip arka kapıdan iniliyor. Bazen otobüs dolu olduğunda arka kapıdan da binenler oluyor ama arka kapıdan binmenin cezası teorik olarak 60€! Körüklü otobüslerin çoğunda her kapıdan inip binmek mümkün. Otobüs durağa geldiğinde kendi kapımızı kendimiz açmak için düğmeye basıyoruz; iniyoruz ya da biniyoruz.

Paris'te otobüsler İstanbul'daki kadar kalabalık değilse de bazen dayanılmaz olabiliyor. Burada yaşayanlar keyiflerine daha düşkün olduğu için pek yerlerinden kımıldamayı sevmiyorlar; koridorlar boşken kapı önlerinde epey bir yığılma olabiliyor. Kimse de "yürüsene kardeşim" demediği için sadece otobüsteki otomatik anonsla "yeni yolcular için yer açılması" rica ediliyor :)

RATP Belediye Otobüsleri Güzergahları

Yine de keyifli bir deneyim Paris içinde otobüsle dolaşmak. Özellikle vakti olanlar için; yürümekten ayaklarına kara sular inenler için, bir otobüse atlayıp etrafı seyrederek dolaşmak çok keyifli olabilir. Örneğin 42 numaralı belediye otobüsüyle harika bir Paris turu yapmak mümkün...

Paris içinde caddeler karman çorman olduğu için otobüs güzergahları da epey bir alengirli. O yüzden her otobüs durağında bulunan haritaları incelerken dikkat etmeniz gerekiyor. Gördüğünüz her durağın aksi istikametinde mutlaka bir karşılığı olması gerekmiyor; tek yön uygulamaları nedeniyle otobüs bambaşka yollardan gidip bambaşka yollardan dönebiliyor.

Paris'te Ulaşım 3 - RATP Belediye Otobüsleri

Durakların çoğunda bir sonraki otobüsün ne zaman geleceğine dair dijital gösterge mevcut; %90 ihtimalle bu bilgi doğru oluyor. Duraklarda dijital pano göremezseniz, mutlaka zaman çizelgesini gösteren bir afiş bulabilirsiniz.

Otobüslerin çoğunda da bir sonraki durağın neresi olduğu, belirli noktalara tahminen ne kadar süre sonra ulaşılacağı bilgisi dijital panolarda duyuruluyor. Paris'te durakların çoğunluğu yenilendi, yenileme çalışmaları devam ediyor ama bu yeni duraklar rüzgara yağmura karşı daha korunaksız oldu nedense.

Paris'te Bir Belediye Otobüsünde Fenerbahçe ile Karşılaşmak
Bir de bazı hatlar sadece hafta içi, bazıları haftada 6 gün bazıları da haftanın her günü çalışıyor. Bazen bazı seferler güzergahı tamamlamadan bitiriyor ve üzerlerindeki numaralar çaprazlamasına bir çizgi ile yazılıyor ek olarak "service partiel" ibaresi yer alıyor; bu otobüslere binerken gitmeyi istediğiniz yere kadar devam ettiğinden emin olmanızı öneririm.

Paris'te serviste bulunan tüm otobüsler engelli kişiler için iniş ve biniş kolaylığına göre tasarlanmış. Engelli bir kişi otobüse binmek ya da inmek istediğinde orta kapıdaki düğmeye basıyor ve uyarı sesinden sonra gerekli mekanizma devreye girerek tekerlekli sandalye ile otobüse binilebilecek rampa düzeneği ortaya çıkıyor. Bu tür durumlarda haliyle otobüsün durakta kalma süresi biraz uzuyor. Bu arada Paris Belediyesi günümüzde %100 elektrikli otobüsleri denemeye başladı...

Paris'te Ulaşım 3 - RATP Belediye Otobüsleri
Ayrıca pusetli yolcuların da orta kapıdan otobüse binmesi mümkün. Normal bir otobüse en fazla iki puset kabul ediliyor. Otobüslerde bulunan katlanabilir koltuklarda oturma hakkı öncelikle yaşlıların ve hamile kadınların. Bazen hamile olduğu anlaşılmayan bir kadın gelip çok rahatlıkla hamile olduğunu söyleyip kendisine yer vermenizi talep edebiliyor... Bir de otobüs fazla kalabalık olduğunda bu katlanır koltukların bulunduğu bölümde oturan kişilerin ayağa kalkması gerekebiliyor.

Her halukârda Paris'i bir de belediye otobüsü ile dolaşmak inanın çok keyifli; elbette ki trafik biraz sevimsiz olabiliyor; o yüzden bu tavsiyem, Paris'e en az bir hafta süreyle gelmiş olanlar için haliyle. Acelesi olanlar elbette metro ya da RER ile yolculuk yapabilirler.


Paris'e gelin; ama bir hafta sonu, ama üç beş gün, ama birkaç hafta için.

Bu şehri yaşayın derim.

Keyifli geziler, keyifli keşifler...


TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

2 yorum:

 1. Merhaba Ahmet Bey,

  Otobüs ve metronun çalışmadığı gece saatlerinde Noctilien adı verilen gece otobüsleri varmış, bu otobüsler hakkında bilginiz var mı? Hangi güzergahlardan geçiyor?

  teşekkürler,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba seda hanım
   evet gece noctilien otobüsleri çalışıyor normal bilet ya da ulaşım kartlarınız bu otobüslerde geçerli. belli başlı tüm ana noktalardan geçiyor ama size belli bir güzergah söylemem çok güç en iyisi şu haritadan güzergahları görmeniz olacaktır sanırım:

   http://www.parisgratuit.com/images-metro/noctilienBIG.jpg

   Sil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.