Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

2 Nisan 2014 Çarşamba

Paris Borsası - La Bourse de Paris - Palais Brongniart

Paris Borsası - La Bourse de Paris - Palais Brongniart
(Son Güncelleme: 27.10.2017) Paris'te 2. arrondissement'da, konum olarak Grands Boulevards ile Louvre Müzesi arasında kalan Paris Borsası, mimarisi ile ilginizi çekebileceğini düşündüğüm yüzlerce yapıdan biri; o nedenle bu yazıda sizlere bu güzel binayı tanıtmak istiyorum.

Paris Borsası - La Bourse de Paris - Palais Brongniart
Konu başlığı olarak Paris Borsası ismini seçmiş olsam da aslında bahsetmek istediğim yapı 1700'lerde kurulmuş olan borsanın, 1826'dan beri hizmetini sürdürmekte olduğu "Palais Brongniart" binası. Daha önceleri farklı farklı binalarda hizmet veren borsa, 1826'da Mimar Alexandre-Théodore Brongniart'ın tasarladığı bu binaya taşınmış; 2000 yılından beri de Euronext Paris adıyla anılan borsaya ev sahipliği yapıyor.

La Bourse de Paris - Palais Brongniart
Yapı özellikle etrafını çepeçevre saran sütunları ile dikkat çekiyor. Paris'in caddelerinde, ara sokaklarında avare avare dolaşırken birdenbire karşınıza çıkıveren binayı gördüğünüzde etkilenmemeniz mümkün değil.


Paris Borsası - La Bourse de Paris - Palais Brongniart
Borsa binasının önü Place de la Bourse yani Borsa Meydanı olarak geçiyor. Bazen bu meydanda küçük bit pazarları kuruluyor hafta sonu. Öyle bir güne denk gelirseniz de ayrıca şanslı hissedebilirsiniz kendinizi.


Paris Borsası - La Bourse de Paris - Palais Brongniart
Palais Brongniart normalde ziyarete açık değil ama Kültürel Miras Günleri kapsamında gezilebiliyor. Benim burayı gezdiğim günse çok enteresandı; her hasılsa bir emlak fuarına denk geldim ve sırf içeriyi gezebilmek için hiç ilgimi çekmeyen bu fuarı gezdim :) Demem o ki siz de böyle şanslı bir güne denk gelebilirsiniz.


Paris Borsası - La Bourse de Paris - Palais Brongniart
Binanın giriş katında kapıdan geçtiğinizde ana salona ulaşıyorsunuz ve çok da etkileniyorsunuz ama asıl üst kata çıkınca daha güzel bölümlerle karşılaşıyorsunuz. Pek çok oda, salon, tavan süslemeleri yanında tarihi objelere rastlamak da gezinize ayrı bir hoşluk katıyor.


Paris Borsası - La Bourse de Paris - Palais Brongniart
Seans salonu, telefon kabinleri, lavabolar, tüm detaylar o kadar etkileyici ki, insan neden o dönemlerde yaşamadığına üzülüyor. Eskinin insanları mı daha incelikliymiş yoksa biz o zamanların bu güzel yönlerine mi odaklanıyoruz sadece? Hem o zaman yaşamış olsak şimdiye ölmüş olurduk? Hangisi daha iyi, bilemedim :)


Paris Borsası - La Bourse de Paris - Palais Brongniart
Özellikle Grands Boulevards gezinizde yolunuzu aşağı tarafa doğru çevirirseniz ya da bir Opéra gezinizde Les Halles yönüne doğru yürümek isterseniz buradan geçmeniz olası. Ayrıca Rue des Petits Champs üzerindeki üç meşhur pasaj Choiseul, Colbert ve Vivienne'i gördükten sonra Place des Victoires'dan kuzeye doğru yürürseniz yine bu binaya ulaşacaksınız.

La Bourse de Paris - Palais Brongniart
Paris Borsası'na metro ile gelmek için 3 numaralı hattın "La Bourse" istasyonunda inmeniz yeterli. İstasyondan çıkar çıkmaz bu etkilici bina ile karşılaşacaksınız. Binanın hemen karşı tarafında da meşhur Agence France Presse bulunuyor. Biraz ileride de Paris'te pizza yiyebileceğiniz en keyifli mekanlardan biri olan Pizzeria Popolare bulunuyor


Paris Borsası - La Bourse de Paris - Palais Brongniart
Burayı gördükten sonra tur programınıza göre Grands Boulevards'a yönelebilir, Opéra bölgesini gezebilir, Palais Royal üzerinden Louvre ve Tuileries'ye inebilirsiniz.

Keyifli geziler, keyifli keşifler...
Adres: La Bourse de Paris, 28 Place de la Bourse, 75002 Paris

TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. Ayrıca bu yazı ile ilgili görüş, düşünce ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyin lütfen. Özellikle, Paris'te yaşadığınız deneyimleri diğer okuyucularla paylaşmanız daha çok kişinin sizin deneyimlerinizden yararlanmasını sağlayacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

0 yorum:

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Yazılarla ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.