Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

21 Nisan 2014 Pazartesi

Buttes Chaumont Parkı - Parc des Buttes-Chaumont

Buttes-Chaumont Parkı - Parc des Buttes-Chaumont
(Son Güncelleme: 25.09.2017)  Fransızlar, Paris'in onca yeşilliği yanında mümkün olan her yere nefes alabilecek genişçe parklar inşa etmeyi de ihmal etmemişler. İşte Paris'in o birbirinden güzel parklarından birindeyiz yine: Buttes-Chaumont (büt-şomon)

19. arrondissement'da, yaklaşık 25 hektarlık dev bir alanı kaplayan bu nefis park, alışık olduğumuz Paris parklarına oranla tepelik oluşu bakımından diğerlerinden ayrılıyor. Normalde Paris'teki bütün parklar, genişçe bir düzlüğe kurulu olduğunudan yürüyüp gezmesi kolay ama Buttes-Chaumont engebeli arazisi ile yürüyüş parkuru açısından biraz zor olsa da tepeden manzarayı seyretme fırsatı vermesi açısından epey cazip bir seçenek.

1867'den beri Parislilere taze nefes ve göz şenliği sunan bu park 5,5 kilometrelik yolu, 2,2 kilometrelik patikasıyla, gez gez bitmeyecek büyüklükte bir yeşil alan. Size tavsiyem, buraya gelirken, metronun "Buttes-Chaumont" istasyonunda değil, bir sonraki "Botzaris" istasyonunda inmeniz ve hemen çıkıştan sola dönüp parka giriş yapmanız. Buradan aşağı "boşa alıp" döne dolaşa gezmeniz daha kolay olacaktır :)

Buttes-Chaumont Parkı - Parc des Buttes-Chaumont
Neyse, biz önce park gezimizi yapalım. Parka üst kapıdan girip de soldan aşağı eğimle yürümeye başladığınızda solunuzda ferah ve güzel bir manzara, biraz ileride solunuzdaysa son derece sevimli bir café-restraurant olan Rosa Bonheur'ü göreceksiniz. Dilerseniz burada soluklanabilir, dilerseniz aşağı doğru yolunuza devam edebilirsiniz.

Manzaranız alabildiğine yeşillik ve parkın çevresini saran Paris binaları... Solda, uzakta Sacré Coeur'ü bile görebilirsiniz. Etrafınızda yürüyüş yapanlar, koşup duranlar, mutlulukla oradan oraya koşuşturan çocuklar, çimenlere yayılmış sohbet edenler, sevenler sevişenler; yani hayatın tadını çıkarmak isteyen herkes bu parkta sizinle aynı temiz havayı soluyor olacak.

Yürüyerek ilerlerken sağa kıvrılırsanız, yapay göletin ortasında yükselen tepeye doğru ilerlersiniz. Taş bir köprüden geçtikten sonra sağa yukarı doğru devam ederseniz, burada karşınıza çıkacak olan "tapınak" bana çocukluğumun Sürreyyapaşa Plajı'nda denizin ortasında duran "Bakireler Mabedi"ni hatırlatır. Gerçi sonra o plaj toprakla doldurulup sahil yolu olunca mabet de yeşil alanın ortasında kaldı ya neyse; en azından yıkmadıkları için sevinir olduk. Bu "tapınak"ın bir benzeri de Île de la Jatte - Jatte Adası üzerinde bulunuyor.

Buttes-Chaumont Parkı - Parc des Buttes-Chaumont
İşte Buttes-Chaumont'un ortasındaki bu tepenin üzerinde bulunan küçük mabet "Temple de la Sibylle / Sibylle Mabedi" olarak geçiyor. Bu noktadan çepeçevre etrafınıza bakmak çok keyifli. Hatta kayalıkların ucuna kadar gidip aşağı uçuverecekmişsiniz hissi yaşamak da cabası :)

Burada da biraz temiz hava alıp manzara keyfi yaşadıktan sonra aşağı doğru kıvrılıp asma köprüye ulaşıyoruz. Asma köprüden geçerken içimiz biraz tuhaf oluyor çünkü köprü epey bir sallanıyor :) Köprü biter bitmez solda Le Pavillon du Lac adında nefis bir café-restraurant daha var; vaktiniz varsa, canınız bir şeyler çektiyse orada da oturup soluklanabilirsiniz.

Buradan yolunuza devam edip neredeyse parkın etrafında tam bir tur attıktan sonra aşağı kapıdan inip şehre karışabilir, buradan aşağı doğru yürüyüşünüze devam edebilirsiniz. Elbette ki parkta -mevsimine göre- oturup piknik yapmak, kitap okumak, çimenlere yayılıp sohbet etmek ya da sadece uzanıp etrafınızda akıp giden hayatı, yeşili ve maviyi seyredip Paris'te olduğunuza şükretmek de güzel olacaktır ama Buttes-Chaumont'da hoş bir sürpriz de sizi bekliyor.

Buttes-Chaumont Parkı - Parc des Buttes-Chaumont
Bu parkın içinde, tepenin üzerinden geçen köprünün altında, biraz gizli kuytu bir köşede yani, büyükçe bir yapay şelale bulunuyor. Bence bu şelaleyi de görmek parka daha bir anlam katacaktır.

Paris'te hayat kriteri yaşamı güzelleştirmeye yönelik işliyor; nasıl güzelleştirir, nasıl daha keyifli hale getiririz diye düşünen bir kafa yapısı düşünüyor şehri planlayanlar ve tabii ki yönetenler. Öyle olunca da burada bu tür keyifli detaylarla karşılaşıldığı için her daim, yaşamak daha bir keyifli oluyor.

Buttes-Chaumont'a gitmek için metronun 7bis numaralı hattına binmeniz ve yukarıda söylediğim gibi "Buttes-Chaumont" istasyonunda değil, bir sonraki "Botzaris" istasyonunda inmeniz yeterli. Bu parkta beni anıp batıya doğru bir selam çakmayı ihmal etmezseniz sevinirim...


Buttes-Chaumont Parkı - Parc des Buttes-Chaumont
Tabii hemen yakındaki Rue de Mouzaïa & Rue de Bellevue'yü de gezi programınıza alırsanız gayet ilginç yerler görmüş olacaksınız. Burada bulunan müzikli eğlenceli keyifli restoran Aux Petits Joueurs'ü de denemek istersiniz belki? Bir de yakınlarda Edith Piaf'ın doğduğu ev var... Hemen biraz ötesinde de bu park kadar büyük ve etkileyici olmasa da, güzel bir Paris ve Eyfel Kulesi manzarası sunan Belleville Parkı - Park de Belleville bulunuyor.

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

0 yorum:

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.