Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

2 Mart 2014 Pazar

Verdeau Pasajı - Passage Verdeau

Verdeau Pasajı - Passage Verdeau
(Son Güncelleme: 18.09.2017) Paris'in gez gez bitmeyecek sayısız pasajları arasında görülmeye değer olanlarından biri de hiç kuşkusuz Verdeau (verdo ya da veğdo) Pasajı'dır.

9. arrondissement'da, Grands Boulevards yakınlarında bulunan bu pasaj, sırf burayı görmek için özellikle kalkıp gelinecek bir yer değilse bile, bu civarda yapacağınız bir gezi çerçevesinde, kıyı köşe detay gezisi yapmak istediğinizde uğranması gereken bir lokasyon olarak düşünülebilir. Özellikle Paris'in klişelerini bitirdiyseniz, gizli köşelerde kalmış daha enteresan şeyleri görmenin peşindeyseniz o zaman burası tam size göre.


Verdeau Pasajı - Passage Verdeau
1847'de inşa edilmiş olan pasaj neoklasik cam tavanı ile hem ferah bir ortam sağlıyor, hem de içinde bulunan dükkanların vitrinlerinin çok eski tarihe dayanması nedeniyle, biraz köhne, biraz yaşanmışlık izleri taşıyan, çok hoş bir Paris ortamı sunuyor ziyaretçilerine.

Antikacılar, sanat galerileri, kitapçılar, kafe ve restoranlarıyla vitrinlerine bakmaya doyamayacağınız bu pasajın içinden geçerken, tarihi bir yolculuğa çıkmış gibi hissediyorsunuz kendinizi. Siz bir kapısından girip öbür kapısından çıkarak yeniden Paris'in gündelik hayatına karışırken, biliyorsunuz ki o pasaj orada kendi tarihini yaşamaya devam edecek.Birbirinden ilginç kitaplar, antika eşyalar, değişik objeler, sıra sıra dizilmiş meraklılarının ziyaretini bekliyor. Dükkanların pek çoğu bir açık bir kapalı oluyor ve insan buranın sahiplerinin nasıl para kazandıklarını merak etmeden yapamıyor :)

Verdeau Pasajı - Passage Verdeau
Arka kapıya ulaştığınızda karşınıza çıkan sokak Rue du Faubourg Montmartre olacak. Buradan sağa kıvrılırsanız, son derece hareketli bir sokak üzerinden Grands Boulevards metrosunun olduğu yere ulaşacaksınız. Yürürken sağınızdaki bir iç avluda, Paris'in en tipik restoranlarından biri olan Le Bouillon Chartier'i sakın kaçırmayın.

Hazır buradayken Panoramas Pasajı'nı da görebilir, Victoria Station ya da Hard Rock Cafe'de bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Elbette civarda pek çok restoran ve kafe mevcut. Tercih sizin...

Verdeau Pasajı - Passage Verdeau
Verdeau Pasajı'na metro ile gelmek için 8 ya da 9 numaralı hatların "Grands Boulevards" istasyonunda inmeniz yeterli. Metro çıkışında Musée Grevin'in yanındaki Jouffroy Pasajı'na girip pasajın sonuna kadar yürüdüğünüzde arka kapıya ulaşacaksınız.

İşte bu kapıdan çıkarken tam karşınızda Verdeau Pasajı'nı göreceksiniz. O kapıdan girin ve tarihte en az iki yüz yıl öncesine bir yolculuk yapın.


Verdeau Pasajı'nın da tanıtıldığı Paris Pasajları videosunun ilk bölümünü izleyerek de burası ve civardaki birbirinden güzel pasajlar hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Keyifli geziler, keyifli keşifler...
Adres: Passage Verdeau, 75009 Paris

Paris'teki Diğer Pasajlar:
Vivienne Pasajı - Galerie Vivienne
Colbert Pasajı - Galerie Colbert
Cour du Commerce Saint-André
TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. Ayrıca bu yazı ile ilgili görüş, düşünce ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyin lütfen. Özellikle, Paris'te yaşadığınız deneyimleri diğer okuyucularla paylaşmanız daha çok kişinin sizin deneyimlerinizden yararlanmasını sağlayacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

0 yorum:

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Yazılarla ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.