Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

18 Mart 2014 Salı

Rue Mouffetard

Rue Mouffetard
(Son Güncelleme: 19.09.2017) Paris'in en canlı, en dinamik ve en keyifli sokaklarından birindeyiz yine. Bu yazıda hep birlikte gezeceğimiz yer olan Rue Mouffetard (rü muftar ya da ğü muftağ). 5. arrondissement'da bulunan, oldukça hareketli ve kişilikli bir sokak. Özellikle genç nüfusun tercih ettiği, görece hesaplı restoran ve kafelerin bulunduğu son derece keyifli bir yer.

"Öğrenci Mahallesi" desem sanırım daha doğru bir tanım olur. Tabii ki buranın müdavimleri sadece öğrenciler değil, şehrin farklı bir yüzünü tanımak isteyen, hayatın dinamizmini yaşamayı seven, rahat, keyfine düşkün ve lüks peşinde olmayan kişiler için de burası bir cazibe merkezi.

Rue Mouffetard
Bu şekilde tarif edince gözünüzün önüne çok da salaş bir yer gibi gelmesin; sonuçta Paris'in o bildiğimiz (ve sevdiğimiz) doğal dokusu burada da pekalâ hissedilebiliyor ama yine de Rue Mouffetard diğer yerlere göre biraz daha mütevazı oldukça da enerjik bir sokak.

Başlı başına ayrı bir yazı konusu olabilecek Quartier Latin - Latin Mahallesi'nde bulunan Rue Mouffetard'ın başı da sonu da ortası da oldukça hareketli. Konum olarak Panthéon'un hemen arka tarafında yer alan Rue Mouffetard, hangi yönden gelirseniz gelin, civarın sakinliği karşısında tam ümidinizi kaybettiğiniz bir anda karşınıza çıkıveriyor.

Rue Mouffetard
Ümidi kaybetmekten kastım görülmeye değer bir şeyler olmaması değil, civardaki fazlaca sakin sokaklardan geçerken aradığınız dinamizmi bulma konusundaki ümitsizliğe kapılma anı. Oysa birdenbire bu sokağa ulaştığınızda hayat tüm enerjisi ile sizi içine çekiveriyor.

Bir diğer yürüme güzergahı da tam aksi yönden, Jardin des Plantes üzerinden Grande Mosquée de Paris'yi geçip yukarıya doğru bir yol izlemek olabilir. Hemen o civardaki Roma dönemi kalıntısı Lutèce Arenası'nı da atlamamanızı öneririm...

Rue Mouffetard - Place de la Contrescarpe
Kafeler, restoranlar, barlar, krepçiler, butikler ve yaşama dair pek çok güzel mekan Rue Mouffetard'da sizleri bekliyor. Tabii beklerken de kendi içinde güzel güzel yaşayıp gidiyor. Gündüzü ayrı hareketli, gecesi ayrı hareketli bu sokakta bazen insanlar sokaklara taşıyor. Özellikle Place de la Contrescarpe (Contrescarpe Meydanı) ufacık ama son derece hareketli bir bölge.

Buradan sokak boyunca kuzeye ya da güneye doğru yürüyebileceğiniz gibi ara sokaklara da dalabilirsiniz. Her an karşınıza bir tapas bar, bir pizza cenneti ya da bir krepçi çıkabilir. Benim bu bölgedeki favori mekanım İspanyol restoranı olan El Burro Blanco; akşamları, üç çılgın amca, gitarlarıyla şahane ispanyolca şarkılar söylüyorlar, yemekler de gayet lezzetli.

Rue Mouffetard
Bir de Le Mouffetard adında, leziz Fransız yemekleri sunan çok hoş bir restoran daha var. Kendinize uygun restoranı bulmak için sokaktan geçerken seçim yapabilir ya da La Fourchette'ten bir restoran beğenip rezervasyon yaptırabilirsiniz. Bu bölgede seçenek -neredeyse- sonsuz.

Rue Mouffetard'a metro ile gelmek için birkaç yol var ama bence en güzeli 7 numaralı hatta "Place Monge"da inip hemen Rue Lacépède'den girip Place de la Contrescarpe'a ulaşmak. Ondan sonrası sizin beğeninize kalmış.

Rue Mouffetard
Neredeyse Montmartre Tepesi kadar sevdiğim Rue Mouffetard'ı, ilk gelişinizde görmeye vaktiniz yetmezse ikinci gelişinizde mutlaka tur programınıza eklemenizi öneririm. Biliyorsunuz Paris'i bir kere görmek asla yetmeyecek...

Keyifli geziler, keyifli keşifler.

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. Ayrıca bu yazı ile ilgili görüş, düşünce ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyin lütfen. Özellikle, Paris'te yaşadığınız deneyimleri diğer okuyucularla paylaşmanız daha çok kişinin sizin deneyimlerinizden yararlanmasını sağlayacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

1 yorum:

  1. Çok hoş bir yer gerçekten. Yan yana Türk ve Yuna lokantası var. Yunan lokantası önündeki kuyruk daha uzun olunca milliyetçi duygularımız kabararak sıraya giresimiz geldi.

    YanıtlaSil

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Yazılarla ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.