Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

19 Mart 2014 Çarşamba

Restaurant du Musée d'Orsay

Restaurant du Musée d'Orsay
(Son Güncelleme: 22.11.2017) Paris'te müzelerin pek çoğu sergilenen eserler kadar içlerinde bulunan kafe ve restoranlarıyla da meşhur. Bunların arasında en görkemli ve en güzellerinden biri hiç kuşkusuz Musée d'Orsay (Orsay Müzesi) içinde yer alan "Restaurant"... Nedense buraya farklı bir isim verilmemiş, adı direkt Restaurant olarak anılıyor.

Müzenin ikinci katında yer alan bu nefis restoran eskiden "Le Restaurant de l'Hôtel d'Orsay" olarak geçiyormuş, yani Orsay Müzesi'nin tren garı olduğu zamanlarda burası da gar içindeki otelin restoranıymış ve 1900'de açılan garla birlikte hizmet vermeye başlayan otel 1973'e kadar varlığını sürdürmüş. Yani yüz on küsür yıllık bir mekandan söz ediyoruz...

Orsay Tren Garı'nın 1986'ya müzeye dönüştürülmesi ile birlikte bu salon da müzenin restoranı olarak hizmet vermeye başlamış.

Restaurant du Musée d'Orsay
Kendinizi bir sarayın kabul salonunda gibi hissedeceğiniz Restaurant, hem dekorasyonu, hem ışığı hem de lezzet deneyimiyle gidilmeye, en azından görülmeye değer bir mekan.

Restaurant, haliyle Orsay Müzesi'nde ve müzeye toplu taşıma ile gitmenin en kolay yolu RER-C'nin "Musée d'Orsay" istasyonunda inmek. İstasyondan çıktığınıza müze tam karşınızda oluyor. Bir de 12 numaralı metro hattının "Solférino" ya da "Assemblée Nationale" duraklarından birinde inip çok az yürüyerek müzeye ulaşabilirsiniz.

Menüsü ve fiyatları bu mekan için uygun sayılabilir. Giriş+Ana Yemek ya da Ana Yemek+Tatlı seçerseniz 22 euro ödemeniz gerekiyor. Güncel bilgilere bu linkten ulaşabilirsiniz. Burası yemek saatleri dışında, sadece kahve içip ağzınızı tatlandıracak bir şeyler yemek için de ideal bir dinlenme mekanı olabilir.

Tabii Paris'teki tüm restoran deneyiminizden önce bu linkteki yazımı da okumanızı öneririm.

Restaurant du Musée d'Orsay
Tuileries Bahçesi'nin tam karşısında olan Orsay Müzesi'ne Solferino Köprüsü - Passerelle de Solférino'dan geçerek de ulaşabilirsiniz. Restaurant müzenin ikinci katında ve penceresi girişteki meydana bakıyor.

Orsay Müzesi'ni gezeceğiniz bir gün, özellikle arada dinlenip bir mola vermek için bu Restaurant'ı ziyaret etmenizi şiddetle öneririm.


Afiyet olsun...
Adres: Musée d'Orsay, 75007 Paris


TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. Ayrıca bu yazı ile ilgili görüş, düşünce ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyin lütfen. Özellikle, Paris'te yaşadığınız deneyimleri diğer okuyucularla paylaşmanız daha çok kişinin sizin deneyimlerinizden yararlanmasını sağlayacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

0 yorum:

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Yazılarla ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.