Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

10 Mart 2014 Pazartesi

Place Édouard VII

Place Édouard VII
(Son Güncelleme: 19.09.2017) Paris'in en turistik meydanlarına akın akın insanlar gider, görmeleri gereken şeyleri görür, fotoğraf karelerine hapseder ve hemen bir sonraki lokasyona doğru acele acele giderler.

Oysa ki Paris'i hakkıyla gezmek isteyenler, görünenin ardında çok daha farklı detaylar arayanlar, bu turistik merkezlerin bir arka sokağına, iki adım ötesine de bakmayı ihmal etmeyerek herkesin gördüğünden çok daha farklı bir Paris'i keşfetmenin mutluluğuyla evlerine dönerler.

Place Édouard VII
Bu yazıda sizlere, yine Paris'te ulu orta bir yerde olduğu halde, herkesin sadece hedefe kilitlendiği için civarı keşfetmeyi ihmal ettiği oysa iki adım öteye geçmedikten sonra keşfedilmesi mümkün olmayan güzel bir yerden, küçük ama etkileyici, en azından bir kez olsun içinden geçilmesi gereken bir meydanı tanıtmak istiyorum: Place Édouard VII

Paris'te, 9. arrondissement'da, Auber, Opéra, Madeleine üçgeninin tam ortasında bulunan bu meydan, ortasında bulunan heykel ve asimetrik formda çevresini saran revaklı binalar ile müthiş bir mimari şölen sunuyor. Küçük olduğu kadar estetik, sakin göründüğü kadar etkileyici bir meydan olan Édouard VII, özellikle Opéra'dan Madeleine'e doğru yapılacak bir yürüyüş sırasında uğranması gereken noktalardan biri bana kalırsa.

Place Édouard VII
Yol üzerinde, sağ tarafınızda Square Édouard VII sokağını gördüğünüzde buradan içeri girin ve genişçe bir koridor şeklinde düzenlenmiş bu hoş sokaktan yürümeye devam edin. Sokak boyunca sağlı sollu birbirinden şık butikler ve restoranlara baka baka ilerledikten sonra, birkaç adım ötenizdeki meydana ulaşabiliyorsunuz.

1912'de inşa edilen meydanın ortasında bulunan heykel İngiltere kralı VII. Edward'a ait (Fransızcada Edward, Édouard olarak yazılıyor ve eduar daha doğrusu eduağ olarak okunuyor). Heykelin hemen sağ tarafında meşhur tiyatro Théatre Édouard VII bulunuyor. Sol çaprazda bulunan revaklı geçitten geçtiğiniz anda yol ikiye ayrılıyor. Tercihinize göre bu iki yoldan birinden devam edebilir, dilerseniz tam geriye dönerek, başladığınız noktaya ulaşıp buradan Olympia yönünde devam edip Madeleine'e ulaşabilirsiniz.

Place Édouard VII
Bu meydanda, yol üzerinde ve yakın çevrede birbirinden güzel restoran ve kafeler sizi bekliyor olacak. Özellikle meydanda ve meydana giden geçitlerdeki kafe ve restoranlar oldukça sakin ve gayet şık; müdavimleri de ona göre belli bir çizgide oluyor haliyle. Paris'in en hareketli bölgelerinden biri olan Opéra'nın hemen yanıbaşında böylesine sakin ve huzurlu bir kaçamak noktası keşfetmiş olmak, buradan geçmek ve atmosferi yaşamak inanın size çok iyi gelecek.

Place Édouard VII'e metro ile gelmek için metronun 3,7,8 numaralı hatları ile "Opéra" istasyonuna ulaşmanız en mantıklısı. Dediğim gibi, sonrasında, Madeleine'e doğru yürürken sağdan ikinci sokağa girmeniz yeterli. RER-A'nın da "Auber" istasyonu ise bu meydanın kuzey girişine çok yakın. O tarafta da Galeries Lafayette ve Printemps mağazaları bulunuyor zaten.

Keyifli geziler, keyifli keşifler.
Adres: Place Édouard VII, 75009 Paris


TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

0 yorum:

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.