Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

17 Mart 2014 Pazartesi

Place des Victoires - Zaferler Meydanı

Place des Victoires - Zaferler Meydanı
(Son Güncelleme: 27.10.2017) Paris'in en sevimli en estetik meydanlarından biri olan Place des Victoires şehrin 1. ve 2. arrondissement'ları arasında bulunuyor. Altı yolun kesiştiği bu meydan, 80 metre çapında dairesel bir aladan oluşuyor ve tipik Fransız mimarisindeki binalarla çevreleniyor.

Ne zaman Place des Victoires'dan geçsem aklıma Kadıköy'deki "Altıyol" geliyor. Aslı başı altı tane yolun kesiştiği bu meydanı "ne yapsak da şehri daha da güzelleştirsek?" diye, fransızlar bu şekilde değerlendirmeyi düşünmüşler; üstelik 1686'da... Hadi o zaman yapmışlar, bir de utanmadan koruyup bugünlere taşımışlar, halâ aynı güzelliği ile şehri süslüyor... İnsan söyleyecek söz bulamıyor.

XIV. Louis'nin zaferlerine adanmış meydanın ortasındaki  at üstündeki heykel de haliyle XIV. Louis'ye ait ve meydan ilk yapıldığında dikilmiş. Fransız devrimi sırasında bu heykel kaldırılmış ve yerine ahşap bir piramit yerleştirilmiş, sonra general Desaix heykeli konmuş, sonra 1826'da yeniden XIV. Louis heykeli ait olduğu yere geri dönmüş; o günden beri de yerini koruyor.

Place des Victoires - Zaferler Meydanı
Bilmiyorum, özellikle bu meydanı görmek için kalkıp gelmeye değer mi ama bence yakın bölgede bulunan pasajlardan Choiseul, Colbert ve Vivienne için gezi turu düzenlediğiniz bir gün burayı da listenize alırsanız geçerken görmek adına keyif alacağınızdan eminim. Buraları gezerken Fransa Ulusal Kütüphanesi Richelieu Binası'nın da önünden geçeceksiniz. Üstelik meydanın hemen arkasında Au Panetier diye çok sevimli bir pastane-fırın da bulunuyor. Hele bir de meydana çıkan sokaklardan birinde son derece ilginç bir doldurulmuş hayvan mağazası, Design et Nature var ki, burada başka bir yerde kolay kolay göremeyeceğiniz birbirinden ilginç hayvanlar bulunuyor, orayı da kaçırmayın derim.

Bu meydandan kuzeye çıkarsanız yolunuz borsa binası La Bourse'tan geçer... Oradan da Grands Boulevards'a ulaşırsınız. Güneye inerseniz Louvre Müzesi'ndesiniz. Batıya yürürseniz solunuzda Palais Royal, sağınızda yukarıda saydığım pasajlar olacak. Daha da ilerlerseniz Place Vendôme'a, oradan Madeleine'e gitmeniz mümkün. Kuzeybatıda Opéra Garnier, güneydoğuda Châtelet ve Forum des Halles bulunuyor. Yol üstünde ilginç mutfak malzemeleri satan tarihi dükkan E. Dehillerin var örneğin. Doğuya doğru yürürseniz Etienne Marcel bölgesi bolca kafe, bar ve restoranla son derece keyifli. Artık ne tarafa gideceğiniz sizin zevkinize kalmış...

Place des Victoires'a metro ile ulaşmanın en kolay yolu 3 numaralı hattın "Bourse" istasyonunda inmek olacaktır. Buradan aşağı doğru yürüdüğünüzde meydan karşınıza çıkacak. 

Ah bu arada, Place des Victoires özellikle "Paris Je T'Aime" filmini izleyenler için anlamlı olabilir. O filmlerdeki 20 bölümden biri, Nobuhiro Suwa'nın yönetmenliğini yaptığı kısım bu meydanda geçiyordu çünkü...

Keyifli geziler, keyifli keşifler.
Adres: Place des Victoires, Paris


TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. Ayrıca bu yazı ile ilgili görüş, düşünce ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyin lütfen. Özellikle, Paris'te yaşadığınız deneyimleri diğer okuyucularla paylaşmanız daha çok kişinin sizin deneyimlerinizden yararlanmasını sağlayacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

0 yorum:

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Yazılarla ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.