Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

23 Mart 2014 Pazar

Meşhur Fırın - Pastane: Paul

Paul
(Son Güncelleme: 20.09.2017) Paris'te -bence- sıradan bir pastane-fırın olan Paul hakkında da bir şeyler yazmak gerekiyor. Pek çok mahalle fırınına göre adını duyurmayı başarmış olduğu için hakkını yememek gerek tabii ki; epey başarılı bir marka imajı oluşturmuş kendisine ama itiraf etmeliyim ki benim için Paul, Paris'teki birbirinden güzel pek çok pastane ürününü ve ekmek çeşidini başarıyla yapan binlerce fırından sadece biri.

Sanıyorum Türkiye'de Paul kalbur üstü bir marka imajına sahip. Evet, Paris'te de fazla alelade olduğu söylenemez ama yine de "mahalle fırını" olarak algılandığını söylemeden geçemeyeceğim.

Paris'te yaşayan herkes gibi ben de bazen Paul'den alışveriş yaparım. Market dönüşü taze ekmek almam gerektiğinde, mahalledeki diğer fırınlara gitmeye üşenirsem, yolumun üzerindeki Paul'den bir "tradition" aldığım çok olmuştur.

Paul Pastanesi Pariste.Net 
Yine de bu resimde görülen Paul'ü ekstra sevdiğimi söylemem gerek. Boulevard Haussman üzerinde Printemps'ın tam çaprazında yer alan bu şubesi gerçekten görülmeye değer. Özellikle vitrini ve iç dekorasyonu ile bir nevi "İnci"deymişsiniz gibi hissediyorsunuz kendinizi. Alt kat atıştırmalık, üst katta ise oturma yerleri mevcut. Ürün çeşitliliği ve lezzet olarak aman aman üstün ve ayrıcalıklı bir şey beklemeyin, zira Paris'te hangi pastaneye girerseniz girin, alacağınız ürün gerçekten yüksek kalitede ve çok lezzetli olacaktır. O yüzden ha Paul'den almışsınız, ha başka bir yerden; hepsi güzel hepsi lezzetli.

Her ne kadar Paul 1889'da kurulmuş olsa da, sanıldığının aksine Parisien bir marka değil, doğum yeri Fransa'nın kuzeyinde Lille yakınlarındaki Croix aslında. Sonra sonra yaygınlaşmış ve Paris'in de her köşesine şube açarak ününe ün katmış.

Günümüzde, dünya çapında 500 civarında şubesiyle pek çok kişinin bildiği bu ünlü markanın Printemps'ın çaprazındaki bu şubesini gördüğünüzde hem tanıdık bir yere rastlamış olmanın mutluluğunu hem de leziz pastane ürünleri tatmanın keyfini yaşayabilirsiniz. Ama hep dediğim gibi; nereye giderseniz gidin, hangi pastaneden alırsanız alın -istisnalar kaideyi bozmaz- her zaman leziz pastane ürünleri tadacağınıza eminim.

Afiyet olsun.
Adres: Paul, 37 Rue Tronchet, 75008 Paris


TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. Ayrıca bu yazı ile ilgili görüş, düşünce ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyin lütfen. Özellikle, Paris'te yaşadığınız deneyimleri diğer okuyucularla paylaşmanız daha çok kişinin sizin deneyimlerinizden yararlanmasını sağlayacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

1 yorum:

  1. Ekmek pide lavas simit tum cesit ustasuyim sizinle calismak isterim 536 454 71 63

    YanıtlaSil

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Yazılarla ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.