Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

4 Mart 2014 Salı

Odéon

Odéon
(Son Güncelleme: 19.09.2017) Paris'i hiç görmemiş birine,  Paris sokaklarını tarif ederken "Nişantaşı'nı gözünün önüne getir, Rumeli Caddesi'nin en az üç katı genişlikte yüz katı uzunluğunda caddeler düşün, bir de o caddelerden yüzlerce olduğunu hayal et, ortaya da bir sürü park-bahçe-saray serpiştir, işte Paris öyle bir yer" derim...

Odéon da böylesi yerlerden biri, Paris'te en çok sevdiğim, sık sık gezip dolaşmaktan büyük keyif aldığım, Paris'in en güzel semtlerinden... 6. arrondissement'da, Saint Germain Bulvarı üzerinde, Saint Germain des Près ile Saint Michel arasında yer alan Odéon ismini, burada bulunan meşhur Odéon Tiyatrosu'ndan alıyor.

Odéon
Birbirinden güzel restoranları, kafeleri, barları, butik ve mağazaları, kitapçıları, sinema salonları ve çeşit çeşit dükkanları ile Odéon, Paris'te keyifle vakit geçirilebilecek bölgelerden biri.

4 ya da 10 numaralı metro hatlarının "Odéon" istasyonunda inip metrodan çıkar çıkmaz orta ölçekli bir meydana ulaşınca karşınızda akıp giden hayatın enerjisini içinizde hissedeceksiniz. Hemen istasyonun çıkışında bulunan Starbucks'ı hareket noktası kabul edersek, Starbucks'a sırtınızı verip sağ tarafa yürürseniz Saint Michel ve Quartier Latin tarafına ulaşırsınız. Sol tarafa doğru yürürseniz de Paris'in ünlü kafeleri Les Deux Magots ve Café de Flore'un olduğu Saint-Germain-des-Près tarafına.

Odéon
Sola doğru yürümeye başladığınızda Danton heykelinin olduğu küçük meydanın tam köşesine geldiğinizde sola bakarsanız uzakta Odéon Tiyatrosu'nu göreceksiniz. Oraya doğru girerseniz yine minik bir meydana ulaşacaksınız. Burada, güzel havalarda dışarıya masaların konduğu nefis bir kafe var. Oturup bir şeyler içmek çok keyifli olur orada ama önce biraz geziye devam edelim :)

Odéon Tiyatrosu'na doğru yürürken yol üstündeki küçük dükkanlar ve butikler çok hoş. Özellikle Jules Vernes'in ve daha pek çok ünlü Fransız yazarın eski kitaplarının satıldığı o küçük kitapçıyı çok seviyorum.

Odéon Tiyatrosu
Odéon Tiyatrosu'nu gördükten sonra onun arkasından Lüksemburg Bahçesi'ne ulaşabilirsiniz.  Hem yol üstünde görülmesi gerekenler arasında Fransız Senatosu ve Metre Taşı da var. Ana meydana geri dönerseniz, soldan Saint Germain des Près'ye doğru ana caddede keyifli bir yürüyüş de yapabilirsiniz. Bu yürüyüş sırasında, biraz ileride yine solda, bölgenin kapalı pazarı Marché Saint Germain'i göreceksiniz. Oraya da mutlaka girmenizi öneririm.

İlk girdiğinizde göreceğiniz mağaza ve butikler dünya markaları olduğu için size ilginç gelmeyebilir ama biraz daha içeri yürürseniz, arka tarafta, bizdeki "tanzim satış" mantığında kapalı pazarın olduğu asıl yere ulaşacaksınız ki burası da çok renkli bir ortam. Marché Saint Germain'in arka çaprazında da Saint Sulpice Kilisesi var.

Odéon
Yine Starbucks'tan yön verecek olursak tam karşıda çikolatacı Maison George Larnicol'un bir şubesi var, hemen onun sağında da bir geçit göreceksiniz, Cour de Commerce Saint-André, işte o geçitten de bir geçin bambaşka bir dünyaya adım atın derim... Sonra arka kapıdan çıkıp sola dönerseniz çok hareketli sokaklardan biri olan Rue de Buci'ye, sağa dönerseniz de yine ara sokaklardan kaybola kaybola Saint Michel'e ulaşırsınız. Zaten oradan sonra da karşınıza Notre Dame çıkacak. Yine yol üstündeki kırtasiye ve resim malzemeleri satan güzel mağaza Rougier & Plé'ye de bir göz atmanızda fayda var.

Odéon ve çevresinde bu ve bunun benzeri pek çok güzel yer bulunuyor. Belki de bir rota üzerinden değil de, aklınızın estiği, canınızın çektiği, gözünüze kestirdiğiniz sokaklardan sapa sapa yani kaybola kaybola Odéon ve çevresini gezmek çok keyifli olacaktır. Hangi sokağa saparsanız sapın karşınıza hoşunuza gidecek bir şeylerin çıkacağına eminim.

Keyifli geziler, keyifli keşifler
Adres: Odéon, 75006 Paris


TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

0 yorum:

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.