Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

30 Mart 2014 Pazar

Lutèce Arenası - Arènes de Lutèce

Lutèce Arenası - Arènes de Lutèce
(Son Güncelleme: 20.09.2017) Paris'te bir Roma döneminden kalma bir arena kalıntısı olduğunu biliyor muydunuz? Gelin bu yazıda yazıda, Paris'in pek bilinmeyen köşelerinden birini, Roma döneminden kalma bir yer olan Arènes de Lutèce - Lutèce Arenası'nı tanıyalım hep birlikte...

5. arrondissement'daki Latin Mahallesi'nde yer alan bu arena, ismini Paris'in eski adı olan Lutèce (lütes)'ten alıyor ve tarihi milattan sonra 1. yüzyıla dayanıyor; yani tam iki bin yıllık bir yer. Yapıldığı zaman 17.000 kişilik oturma kapasitesine sahip bu anfi-tiyatro, tarih boyunca epey zarar görmüş ve günümüze çok az bir bölümü ulaşmış. Yine de Paris'in orta yerinde, herhangi bir sokaktan geçip giderken, bir aralıktan başınızı uzattığınızda karşınıza böyle bir yerin çıkması çok etkileyici.

Lutèce Arenası - Arènes de Lutèce
Yapıldığı dönemde en arka sıralarda köleler ve fakirler, iyi konumlardaysa elbette ki zenginler ve soylular otururmuş. Günümüz tabiriyle VIP bölümü ise zengin ve soylu erkeklere aitmiş. Bilmem bu bilgi size tanıdık geliyor mu?

Lutèce Arenası, kısıtlı zamanında Paris'i gezecek olanların öncelikli yerler listesinde yer almayabilir ama bu civarda kalıyorsanız ya da bu civarda ilginizi çeken diğer yerlere uğrayacaksanız, geçerken uğrayıp gördüğünüzde gününüze anlam katacağına inandığım çok özel bir yer. Paris'e daha sonraki gelişlerinizde de yine civarda dolaşırken gezi listenize ekleyebilirsiniz.

Lutèce Arenası - Arènes de Lutèce
Örneğin Jardin des Plantes'ı gezdiğiniz bir gün, Paris Büyük Camisi'ne uğrayıp Rue Mouffetard'a doğru giderken Rue Monge üzerinde yürüyor olsanız, 49 numaraya geldiğiniz zaman bir kapı göreceksiniz. İçeri girip görmeden rahatlıkla geçip gidebileceğiniz bir yerde bulunan bu arena'yı görmek için işte o kapıdan girmeniz gerekiyor...

Hemen ilerideki merdivenlerden aşağı indiğinizde kendinizi arenanın ortasında buluyorsunuz. Gördüğünüz manzara, özellikle Paris'in orta yerinde olduğu için gerçekten etkileyici. Efes'i, Aspendos'u, Collesium'u görmüş biri için burası küçük ve epey tahrip olmuş gibi görünebilir ama yine de ben birdenbire karşıma çıkan bu manzara karşısında çok etkilenmiştim.

Lutèce Arenası - Arènes de Lutèce
Tabii ki buranın, şehir ortasında Roma dönemi eserlerinin neredeyse olduğu gibi korunduğu Roma ile kıyas kabul etmek mümkün değil ama sonuçta Paris'tesiniz ve tipik Paris yaşamının akıp gittiği bir bölgede, bir kapının arkasında sizi böyle bir yer bekliyor; bence ilgiyi hakediyor...

Arkeoloji ve özellikle Roma dönemi eserleri ne kadar ilginizi çeker bilmiyorum ama Paris gezinizde Lutèce Arenası'nı da programınıza katarsanız, özellikle bu bölgedeki diğer yerleri görürken buraya da bir geçerken uğrarsanız, siz de değişik yerler görmenin keyfini yaşayabilirsiniz.

Lutèce Arenası - Arènes de Lutèce
Lutèce Arenası'na metro ile gelmek için 10 numaralı hattın "Cardinal Lemoin", 7 numaralı hattınsa "Place Monge" istasyonlarında inebilirsiniz.

Keyifli geziler, keyifli keşifler...
Adres: Les Arènes de Lutèce, 49 Rue Monge, 75005 Paris


TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. Ayrıca bu yazı ile ilgili görüş, düşünce ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyin lütfen. Özellikle, Paris'te yaşadığınız deneyimleri diğer okuyucularla paylaşmanız daha çok kişinin sizin deneyimlerinizden yararlanmasını sağlayacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

0 yorum:

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Yazılarla ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.