Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

5 Mart 2014 Çarşamba

Les Deux Magots

Les Deux Magots - Saint Germain Bulvarı
(Son Güncelleme: 19.09.2017) Paris'i yaşamanın en keyifli anlarından biri de şüphesiz bir kafede oturup bir şeyler yiyip içip arkadaş sohbeti yapmak, kitap okumak ya da geleni geçeni seyredip hoşça vakit geçirmektir. Neredeyse her köşe başında irili ufaklı bir kafe ile karşılaşabileceğiniz Paris'in en meşhur kafelerinden biri de elbette ki Les Deux Magots (le dö mago).

1885'ten beri Saint Germain des Près'de varlığını sürdüren Deux Magots, yıllar boyunca popülaritesini hep korumuş. Simone de Beauvoir, Jean-Paul Sartre, Albert Camus, Pablo Picasso, James Johns, Bertolt Brecht gibi isimlerin vaktiyle müdavimi olduğu bu kafe, doğal olarak pek çok insan için bir çekim merkezi olmuş.

Kafe ismini içeride bulunan "iki çinli figürü"nden alıyor. Mekan son derece şık ama bu şıklıktan bir modernlik görüntüsü beklemeyin. Kafenin her köşesine sinmiş olan yaşanmışlık duygusu ve parizyen hava, ortamı daha bir etkileyici kılıyor.

Les Deux Magots - Saint Germain Bulvarı
Hava uygunsa, dışarıda oturmak da bir o kadar keyifli. Saint Germain'de Saint Germain des Prés Kilisesi'nin bulunduğu meydana bakan köşede yer alan kafe, konumu itibariyle de ilgi çekici.

Renkli bir hayatın önünüzde aktığı bir tabloya şahitlik edeceğiniz bu café deneyimi için ödeyeceğiniz bedel elbette ki biraz farklı olacak. Paris'te bir fincan espresso için ödeyeceğiniz ortalama rakam 2,50 - 3,00 euro civarındadır. Les Deux Magots'da bu fiyat 4,40 euro oluyor. Normal bir yerde 12-14 euro'ya yiyebileceğiniz bir sezar salata için de burada 19 euro ödeyeceksiniz. Tercih sizin...

Papyonlu, yelekli, beyaz önlüklü garsonların hizmet ettiği bu kafede, Paris'in diğer "normal" kafelerinde alacağınız hizmetten biraz daha kaliteli bir servisle karşılaşacaksınız ama yine de çok şey beklemeyin :) O yüzden Paris'teki "kafe ve restoranlarda başınıza neler gelecek?" notlarıma da bir göz atın derim.

Bir Saint Germain gezinizde biraz oturup soluklanmak için burayı tercih edebileceğiniz gibi, biraz ileride bulunan Café de Flore'u da tercih edebilirsiniz. Hazır buralara kadar gelmişken Saint Germain des Près Kilisesi'ni gezebilir, oradan Saint Sulpice Kilisesi'ne geçebilir, Odéon tarafına yürüyüp civardaki pek çok güzel mekanı keşfetme fırsatı yakalayabilirsiniz. Bir de hemen yakındaki Eugène Delacroix Müzesi ile onun yanındaki Flamant atlanmamalı...

Les Deux Magots'ya gelmek için 4 numaralı metro hattının "Saint Germain des Près" istasyonunda inmeniz yeterli. Bu bölgede yapabileceklerinizle ilgili olaraksa Saint Germain Bulvarı yazısını okuyabilirsiniz.

Les Deux Magots'ya gelip bir keyif kahvesi içmeniz dileğiyle.

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. Ayrıca bu yazı ile ilgili görüş, düşünce ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyin lütfen. Özellikle, Paris'te yaşadığınız deneyimleri diğer okuyucularla paylaşmanız daha çok kişinin sizin deneyimlerinizden yararlanmasını sağlayacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

0 yorum:

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Yazılarla ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.