Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

29 Mart 2014 Cumartesi

La Crêperie de Josselin

La Crêperie de Josselin
(Son Güncelleme: 22.11.2017) Paris'te hem lezzetli, hem de makul fiyata karnınızı doyurmak istiyorsanız en uygun seçeneklerden biri de kreptir. Hem geleneksel bir lezzet tatmak hem de bütçenizi dengede tutmak için yolunuzun üstündeki herhangi bir krepçide öğün almak günün keyifli anlarından biri olarak hem damağınızda hoş bir tat, hem de hafızanızda hoş bir anı olarak kalacaktır.

Elbette Paris'te sayısız krepçi mevcut ve "en iyisi burası" demek biraz güç ama ben size en sık ziyaret ettiğim, her seferinde de memnun ayrıldığım bir krepçiden, La Crêperie de Josselin'den bahsetmek istiyorum.

Öncelikle krep, Fransa için konuşacak olursak, batıdaki Breton Bölgesi'nin geleneksel yemeği, türkçedeki karşılığı ile "akıtma".... Yumurta, süt, un ve yağdan oluşan bu basit ama lezzetli yiyeceğe Bretonlar, tatlı olursa "crêpe (krep)" tuzlu olursa "galette (galet)" diyorlar. Parisliler ise "tatlı krep / tuzlu krep" diyerek olayı çözmüşler :)

La Crêperie de Josselin

Crêperie Josselin (kreperi joslen ya da kğepeği joslen) diğer pek çok krepçi gibi lezzetli menüsü ile müşterilerine yıllardır hizmet veriyor. Aynı zamanda hoş dekorasyonu, hızlı servisi ve keyifli atmosferiyle de cazip bir yer. Benim içinse her zaman özel ve ayrıcalıklı bir konumda.

Hep söylediğim gibi bir yeri güzel kılan sadece mekan ve sundukları değil, kimlele gittiğiniz, orada ne anıları paylaştığınız, hem damağınızda hem aklınızda hangi güzelliklerin kaldığı aslında. İşte Josselin'de de her zaman güzel krepler yediğim, güzel anılar yaşadığım için burayı bir başka seviyorum.

14. arrondissement'da, Gare Montparnasse ile Tour Montparnasse'ın hemen yanıbaşında bulunan bu Josselin'in bulunduğu sokakta (Rue du Montparnasse) sıra sıra pek çok krepçi var aslında ve eminim ki pek çoğu en az burası kadar başarılıdır ama nedense ben hep Josselin'i tercih ederim. Bu sokakta başka krepçilere gidip memnun kalanlar varsa ve tavsiyelerini paylaşırsa ben de oraları denemek isteyebilirim elbette.

La Crêperie de Josselin
Josselin'de özellikle hafta sonları biraz kuyruk olabiliyor. O yüzden sabırlı olmanızı öneririm. İçeri girdiğinizde tipik Breton anlayışı ile dekore edilmiş "köy evi" havasındaki salondaki orijinalliği ve arı gibi çalışan garsonlar sayesinde de ortamdaki enerjiyi hissedebiliyorsunuz.

Tipik Fransız anlayışı ile dipdibe masalardan birine yerleştiğinizde siparişinizi vermeye hazırsınız. Garip bir şekilde buraya her gidişimde menüde olmayan "yumurtalı peynirli galet" söylüyorum. Normalde menüde olmayan bir şeyi Paris'te bir garsondan istemek küçük bir kriz yaratır ama burada her şeye "OK" diyorlar :)

Krepinizin yanında, eğer seviyorsanız cevizli salata da lezzetli bir seçenek. Dilerseniz krepinizin yanında içmek için "kir" siparişi verirseniz seramik tasta servis ediyorlar... Dilerseniz önce tuzlu ardından tatlı krep söyleyebileceğiniz "formül" seçenekleri de mevcut. Her halükarda bu mekandan keyif alacağınıza inanıyorum...

La Crêperie de Josselin
Josselin, Montparnasse Gökdeleni'ni ve Montparnasse Mezarlığı'nı ziyaret edeceğiniz bir günün gezi programına, özellikle öğle yemeği yemek için gidilebilecek hoş bir mekan. Pazartesi günleri kapalı olan Josselin'e metro ile ulaşmak için 4,6,12,13 numaralı metro hatlarının "Montparnasse" istasyonunda inebilir ya da daha yakın bir yer olan "Edgar Quinet" istasyonuna 6 numaralı hatta binerek gelebilirsiniz.

Afiyet, bal, şeker olsun...
Adres: Crêperie de Josselin, 67 Rue du Montparnasse, 75006 Paris


TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

1 yorum:

  1. Şahane, deneyeceğim mutlaka

    http://www.fooduristik.com/

    YanıtlaSil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.