Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

1 Mart 2014 Cumartesi

Grévin Müzesi - Musée Grévin

Grévin Müzesi - Musée Grévin
(Son Güncelleme: 18.09.2017) Sanıyorum ünlü balmumu heykel müzesi Madam Tussaud'yu herkes bilir. Peki ya Musée Grévin'i biliyor muydunuz? Ben, şahsen, Paris'e onca gelip gitmişliğim olmasına rağmen, hatta bu müzenin varlığından da haberdar olmama rağmen, buranın bir balmumu müzesi olduğunu çok geç öğrendim.

Ne zaman Grands Boulevards'a gelsem kapısının önünden geçer, hatta bir parçası olan Jouffroy Pasajı'na girer, o cephesinde, perde aralığından bakan korkuncumsu komik heykele bakıp buranın bir korku parkı filan olduğunu düşünürdüm, değilmiş :)

Grévin Müzesi - Musée Grévin
Burası, bildiğiniz anlı şanlı bir balmumu heykel müzesi... Üstelik 1882'den beri varlığını sürdürüyor. Arthur Meyer tarafından kurulan müze ismini ilk balmumu heykelleri yapan ünlü sanatçı Alfred Grévin'den alıyor.

Müzede Albert Einstein, Alfred Hitchcock, Angela Merkel, Auguste Renoir, Auguste Rodin, Barack Obama, Charlie Chaplin, Elvis Presley, Lady Gaga, Madonna, Gandhi, Marilyn Monroe, Michael Jackson, Napoléon Bonaparte, Pablo Picasso, Pénelope Cruze, Phil Collins, Ray Charles, Salvador Dali başta olmak üzere 300 civarında ünlü ismin balmumu heykeline ev sahipliği yapıyor.

Grévin Müzesi - Musée Grévin
Göreceğiniz balmumu heykeller kadar binanın kendisinin de ilginizi çekeceğini sanıyorum. Dışarıdan pek bir şey anlaşılmıyor ama içeri girdiğinizde ne kadar güzel bir yeri gezdiğinizi o zaman fark ediyorsunuz.

Paris metrosunun 8 ya da 9 numaralı hatlarından birine binip, Grands Boulevards istasyonunda inerek ulaşabileceğiniz müzenin girişinde kimi zaman uzun kuyruklar olabiliyor; şanslıysanız hiç sıra beklemeden içeri girebiliyorsunuz. Ayrıca biletinizi internetten alırsanız, o zaman da biletsiz ziyaretçilerin giriş kuyruğuna girmek yerine hemen yandaki boş bölümden içeri girmeniz daha kolay oluyor.

Grévin Müzesi - Musée Grévin
Biletin internet fiyatı -tarih kısıtlaması olmaksızın- 16 yaş ve üzeri için 22,50€, 5-15 yaş aralığı için 17,50€... 0-5 yaş grubu içinse giriş ücretsiz. Eğer yine biletinizi internetten alır ve belirli bir tarih seçerseniz, biletiniz sadece o tarihte geçerli olmak üzere olursa o zaman 16 yaş ve üzeri herkes için 18,50€, 6-15 yaş arası için 14,10€ olacak. Güncel bilet fiyatlarını ve diğer detayları bu linkten öğrenebilirsiniz.

İtiraf etmem gerekirse ben buranın bu kadar güzel bir yer olduğunu bilmiyordum. Paris'e defalarca turist olarak geldiğim ve Mart 2012'den beri de burada yaşadığım halde hiç içeri girmek aklıma gelmemişti. Bu yazıyı da Mart 2014'te bana gelen sorulara yanıt vermek için hazırlamıştım ama nihayet bir vesileyle Mayıs 2016'da Musée Grevin'i gezme fırsatı yakalayınca yazıyı ve fotoğrafları güncellemek de kaçınılmaz oldu.

Grévin Müzesi - Musée Grévin
Öncelikle belirtmeliyim ki Musée Grévin'i çok beğendim. Bilet kontrolünden sonra içeri girip merdivenlere ulaştığınızda nasıl bir yere geldiğinizi yavaş yavaş anlıyorsunuz. Özellikle merdivenlerden yukarı çıkıp giriş için beklerken aynalı merdivenlerin dekorasyonuna hayran hayran bakıyorsunuz.

Grévin Müzesi - Musée Grévin
İçeri gruplar halinde alınıyorsunuz. İlk salon, aynalarla ışık oyunları yapılmış bir yer. Bu salona grup olarak alındıktan sonra kapılar kapanıyor ve bir ses ve ışık gösterisi başlıyor. Daha çok 19. yüzyıl dekorlarında Hint ve Uzakdoğu havası estiren kendi tarzında büyüleyici bir gösteri bu; bir çeşit rüya görüyor gibi oluyorsunuz.

Grévin Müzesi - Musée Grévin
Sonra kapılar açılıyor ve koridorlarda kendi kafanıza göre yürümeye başlıyorsunuz. Tabii gezi parkurunun belli bir rotası var ve hep bu rotada ilerliyorsunuz. İlk gördüğünüz balmumu heykeller çok etkileyici değil gibi geliyor ama yavaş yavaş havaya girmeye başlıyorsunuz.

Grévin Müzesi - Musée Grévin
İlk koridordan sonra karşınıza çıkan tiyatro salonu ise çok hoş. Burada sizi Fransa'nın ünlü sinema oyuncularının balmumu heykelleri karşılıyor. Benim için özel olan "La Vie est Belle - Hayat Güzeldir" filminin yönetmeni ve başrol oyuncusu Roberto Benigni'nin heykelini üst balkonda görmek oldu.

Grévin Müzesi - Musée Grévin
Ayrıca çok sevdiğim ve sabahları uyanma alarmı olarak kurduğum muhteşem soprano Cecilia Bartoli'nin balmumu heykelini görmek de hoş bir sürpriz oldu benim için. Yine bu salonda ünlü Fransız şarkıcı Charles Aznavour'un balmumu heykeli de salonda koltukların arasında bulunuyor. Bir an orada gerçekten biri oturuyor sanıyorsunuz, bir bakıyorsunuz ki Charles Aznavour'muş :)

Grévin Müzesi - Musée Grévin
Bu salondan çıkıp koridorlarda ilerledikçe ünlü pop yıldızları çıkıyor karşınıza; Madonna ve Michael Jackson'ın pek de asıllarına benzemediğini düşünüyorum ama yine de hoşlar. Paris Saint Germain'de oynayan ünlü futbolcu Zlatan Ibrahimoviç'in balmumu heykeli de oldukça gerçekçi.

Grévin Müzesi - Musée Grévin
Daha sonra Fransız mutfağının ünlü şeflerinin balmumu heykelleri çıkıyor karşınıza. Ardından dünyadan ünlü politik isimlerle karşılaşıyorsunuz. Angela Merkel, François Hollande, Barrack Obama sizi ayakta karşılıyor; Kraliçe II. Elizabeth ise oturmuş öylece bekliyor :)


Grévin Müzesi - Musée Grévin
Sonra merdivenlerden aşağı inip gezinize devam ediyorsunuz; bu kez karşınıza Fransız tarihinden ünlü karakterler çıkıyor. Sonra bir ara kendinizi kaybedip -benim yaptığım gibi- Fransa Kralı I. François ile fotoğraf çektiriyorsunuz (bkz: Yazının başındaki fotoğraf).

Grévin Müzesi - Musée Grévin
Bir ara Fransız tarihinden sevimsiz birkaç kare ile karşılaşıyorsunuz; engizisyon mahkemeleri, Saint Barthelemy katliamı, IV. Henri'nin öldürülüşü filan canınızı sıkıyor. Leonardo da Vinci'ye rastlamaksa hoşunuza gidiyor. Bir de Victor Hugo'nun ölümsüz eseri Notre Dame'ın Kamburu'ndan Esmeralda ile Quasimodo'yu görmek de içinizde farklı bir duygu uyandırıyor.

Sonra karşınıza hediyelik eşya bölümü çıkıyor ve geziniz bittiği için üzülüyorsunuz ama size güzel bir haberim var; geziniz bitmiyor, bu mağazadan sonra sizi bekleyen birkaç güzel şey daha var... Hediyelik eşya mağazasından sonra moda bölümüne geçiyorsunuz.

Grévin Müzesi - Musée Grévin
Burası çok güzel bir salon, Fransız moda tarihinden ünlü karakterler burada ziyaretinizi bekliyor. Salonun tam ortasında iki yanda merdivenler bulunuyor. Bu merdivenlerden yukarı çıkmanızı ve salonun her iki tarafına yukarıdan bakmanızı öneriyorum. Ayrıca bu bölümde balmumu heykellerin nasıl yapıldığına dair birkaç sunum bulunuyor.


Grévin Müzesi - Musée Grévin
Tekrar aşağı inip gezinize devam ettiğinizde sizi George Clooney, Brad Pitt, Alfed Hitchcook ve Charlie Chaplin gibi ünlü isimlerle fotoğraf çektirme şansınız var. Bazıları cidden çok başarılı çalışmalar olmuş.


Grévin Müzesi - Musée Grévin
Ve böylece gezimiz bitiriyor ve çıkış kapısından çıktığında kendinizi Jouffroy Pasajı'nın içinde buluyorsunuz. Gezinin bundan sonraki kısmında Paris turunuza bu pasajla devam edebilir, buradan  Verdeau Pasajı'na geçebilir ya da karşıdaki  Passage des Panoramas'a uğrayabilirsiniz.


Grévin Müzesi - Musée Grévin
9. arrondissement'da, Grands Boulevards'da bulunan Musée Grévin'i görmeye gelmişken civarı da dolaşmanızı öneririm. Müzenin hemen sağ tarafında kendi kafesi bulunuyor. Grévin Müzesi'nin tam karşısında keyifle yemek yiyebileceğiniz Victoria Station var. Dilerseniz buraya kadar gelmişken müzeden çıkınca sağ tarafa doğru ilerleyebilir, biraz ileride sağda Paris Hard Rock Cafe'yi de görebilirsiniz.

Grands Boulevards, zaten başlıbaşına bir yaşam ve çekim merkezi. Civarda gezmekten büyük keyif alacağınıza inanıyorum.

Keyifli geziler, keyifli keşifler ve iyi eğlenceler...
Adres: Musée Grévin, 10 Boulevard Montmartre, 75009 Paris

TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. Ayrıca bu yazı ile ilgili görüş, düşünce ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyin lütfen. Özellikle, Paris'te yaşadığınız deneyimleri diğer okuyucularla paylaşmanız daha çok kişinin sizin deneyimlerinizden yararlanmasını sağlayacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

6 yorum:

 1. Geçen sene gezdim Musee Grevin'i. Bazı Fransız sanatçıları tanımasam da, heykellerin büyük çoğunluğu çok başarılıydı. Daha sonra New York'da Madame Tussauds'u gezince aslında Grevin'in ne kadar başarılı olduğunu bir kez daha anladım. Çok güzel olmuş yazınız, elinize sağlık. Resimler ise şahane. :)

  YanıtlaSil
 2. ahmet bey merhaba ,
  grevin hangi günler kapalı acaba bilginiz var mı ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Musée Grévin yılın 365 günü açık
   Mutlu günler.

   Sil
 3. merhabalar grevinde de museum pass geçerli mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, maalesef geçerli değil.
   Museum pass'ın geçerli olduğu yerlerin güncel listesini bu linkte bulabilirsiniz: http://www.parismuseumpass.com/rub-l-par-nom-5.htm

   Sil

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Yazılarla ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.