Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

7 Mart 2014 Cuma

Cour du Commerce Saint-André

Cour du Commerce Saint-André
(Son Güncelleme: 19.09.2017) Paris'i kıyı köşe gezmeyi sevenlerdenseniz, sokak aralarında kaybolurken, cadde cadde gezinirken, başınızı -ister istemez- hayran hayran yukarılara doğru kaldırmış yürürken tavsiyem, ara sıra da önünden geçip gittiğiniz kapılardan ve geçitlerden içeri doğru bakmanızdır.

Paris pasajlar, avlular ve geçitler konusunda o kadar zengin bir şehirdir ki, her bir pasaj insanı tek tek kendine hayran bırakır, günlük yaşamdan koparıp alır, sizi bambaşka bir dünyanın içine çekiverir. Yürüdüğünüz yoldan, yaşadığınız dünyadan başka bir boyuta, başka bir zaman dilimine geçiverirsiniz birdenbire.

İşte öylesi pasajlardan birindeyiz yine: Cour du Commerce Saint-André (kur dü comers san andre ya da kuğ dü comeğs san andğe).

Cour du Commerce Saint-André
Paris'in 6. arrondissement'ında, Saint Germain Bulvarı üzerinde, Odéon semtinde bulunan bu geçit, 1776'dan beri içinden gelip geçenleri selamlıyor, harika bir Paris deneyimi yaşatıyor.

Odéon'da, metro istasyonunun tam karşısındaki kemerli kapıdan içeri girdiğinizde 140 metrelik, büyük bölümünün üstü açık bir koridor şeklinde sizi karşılayacak olan geçit, kavisli parke taşı yoluyla, yılların taşıdığı yükle yan yatmış vitrinleriyle, kafe ve restoranlarıyla gerçekten görülmeye değer bir yer.

Geçide Odéon tarafından girerken solda şahane bir çikolatacı, sağda da nefis bir café var. Kafenin özellikle geçit tarafındaki masalarında, dışarısında oturma şansı yakalarsanız, çok keyifli vakit geçireceğinizi garanti edebilirim. Tabii masalar her zamanki gibi minnacık :)

Cour du Commerce Saint-André


Geçit boyunca ilerlediğinizde yine sağlı sollu kafe ve restoranlar, sokağa sıralanmış masa ve sandalyeler, orada oturan insanların yaşam enerjileri, hepsi ama hepsi sizi alıp başka bir Paris'e götürüyor, insanların giyim kuşamlarını ve masaların üzerindeki cep telefonlarını saymazsak kendinizi yüzyıllar öncesine bir yolculuk yapmış gibi hissediyorsunuz.

Geçidin sonuna doğru ortam pasaj havasına bürünüyor, çünkü bu kısmın üzeri kapalı. Oradan geçerken vitrinlerin eskiliğinden ve orijinalliğinden etkilenmemek mümkün değil. Her biri sizi ayrı ayrı içeri davet ediyor. Hangi birine gireceğini, hangi birinde oturup bir şeyler yiyip içeceğini şaşırıyor insan.

Zaten Paris'te en büyük sorunlardan biri, beğendiğiniz her kafe ve restoranda oturup bir şeyler yiyip içecek kapasitede bir cüzdana ve mideye sahip olmanın güçlüğü değil mi zaten? :)

Cour du Commerce Saint-André
Odéon tarafından girdiğinizde hem ileride solda başka bir giriş daha var, nedense ben o tarafı hiç kullanmıyorum. Doğrudan arka kapıya yönelip bu geçitten çıktıktan sonra o günkü moduma göre sola, Rue de Buci tarafına ya da sağa, Saint Michel tarafına doğru yürüyorum. Ondan sonrası da Notre Dame zaten...

Özetle yolunuz Saint Germain'e düştüğünde Odéon'daki bu nefis geçiti görmeden gitmemenizi öneririm. Cour du Commerce Saint-André'ye gelmek için 4 ya da 10 numaralı metro hatlarının "Odéon" istasyonunda inmeniz yeterli.

Bu tarz üzeri açık pasaj ve geçitler hoşunuza gidiyorsa Bastille tarafındaki Cour Domoye'u görmek de hoş olabilir.

Hadi siz de, yaz-kış fark etmez, atın kendinizi sokağa; Paris'in gizemli sokaklarında, gizli-saklı pasajlarında kaybolun bugün. Baksanıza sonsuz seçenek var önünüzde, kendinize güzelliklerden güzellik beğenin.

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

0 yorum:

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.