Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

15 Mart 2014 Cumartesi

Colbert Pasajı - Galerie Colbert

Colbert Pasajı - Galerie Colbert
(Son Güncelleme: 27.10.2017) Pasajlar cenneti Paris'in en güzel pasajlarından biri olan Galerie Colbert'i tanımaya geldi sıra. Bir dönem AVM'lerin yerini tutan, hem sokak hem de geçit görevi gelen, çoğunlukla üzeri kapalı olan bu yapılardan Paris'in pek çok köşesinde var ve çoğu ilk günkü güzelliğini koruyor. Galerie Colbert ise bunların arasında en iyi korunmuş olanlardan biri.

Palais Royal ile Paris Borsası arasında 1827'de inşa edilen pasaj, dönemin maliye bakanı Jean Baptiste Colbert'in adını taşıyor. Yapıldığı dönemde hemen yan tarafta bulunan Galerie Vivienne ile rekabet etme iddiasında bulunan pasaj tüm görkemine rağmen hep Galerie Vivienne'in gölgesinde kalmış.

Colbert Pasajı - Galerie Colbert
Tarih boyunca pek çok Parislinin içinden gelip geçtiği bu pasaj zamanla kullanılmaz duruma gelmiş. Bir ara komple yıkılması söz konusuyken 1980'de büyük bir restorasyon geçirip günümüzdeki şeklini almış. Zaten içeri girdiğinizde, Paris'in diğer pasajlarının aksine burada daha yeni, daha ışıl ışıl bir hava seziyorsunuz ama sanırım restorasyonun başarısından dolayı bu yenilik pasajın tarihi havasından pek bir şey kaybetmesine neden olmamış.

Rue des Petits Champs sokağından ana girişine ulaşabileceğiniz pasajın ana girişi buradaydı. Gerçi hâlâ da burada ama sadece turistik amaçla girecekseniz bu kapıdan değil, soldaki sokakta, biraz ilerideki girişten girmenizi istiyorlar. Yani buraya diğer pasajlar gibi elinizi kolunuzu sallayarak giremiyorsunuz. Yan taraftaki girişte, güvenlik görevlisi çantanızı arıyor. İçeri girdiğinizde hemen karşınızda, Türkçede Evridiki olarak geçen, Yunan mitolojisinde Orfe'nin kavuşmak istediği sevgilisini temsil eden Eurydice heykeli, 15 metre yüksekliğinde cam tavanlı, büyüleyici bir yuvarlak mekanın ortasında sizi karşılıyor.

Colbert Pasajı - Galerie Colbert
İlk adımınızı atıp heykele doğru hayran hayran ilerleyip de sağ tarafa baktığınızda ise gördüğünüz 83 metrelik koridordaki mermer zemin, sıra sıra sütunlar ve vitrinler mekana harika bir derinlik veriyor, sizi bu derinlik sarhoşluğuna çekiyor. Galerie Colbert'de, günümüzde herhangi bir dükkan ya da mağaza bulunmuyor; o nedenle diğer pasajlardaki sıcak atmosfer burada pek yok. Yapının büyük kısmı Institut National d'Histoire de l'Art (Ulusal Sanat Tarihi Enstitüsü) ve Institut National du Patrimoine (Ulusal Kültür Varlıkları Enstitüsü) tarafından kullanılıyor.

Bu koridora girişe bazen izin veriliyor bazen verilmiyor; Eğer koridorda yürüyebilirseniz, biraz ileride sağda nefis bir restorana, "Le Grand Colbert"e ulaşıyorsunuz ki, içerinin dekorasyonu muhteşem. Zaten enstitüler hariç pasajda bulunan tek ticari işletme burası... Restorana girmek için normalde sokak tarafındaki dış kapıyı kullanmalısınız.

Colbert Pasajı - Galerie Colbert
Bu pasaj, hemen batı tarafında bulunan Choiseul Pasajı ve doğu tarafında bulunan Vivienne Pasajı ile birlikte gezilmeli ve bence gezmeye önce Choiseul'den başlamalısınız; sonra burayı gezip, en sonunda da Vivienne'i görmelisiniz çünkü -laf aramızda- en muhteşemi o...

Hazır buraya gelmişken elbette ki biraz ileride karşınıza çıkacak olan Place des Victoires da görülmesi gereken yerlerden. Yolunuzun üzerinde Fransa Ulusal Kütüphanesi Richelieu Binası da olacak. Eh bir de hemen aşağı tarafta harika bir avlusu olan Palais Royal var. Opéra, Grands Boulevards, La Bourse de Paris, Place Vendôme, Tuileries Bahçesi, Louvre Müzesi, hep yakın civarda, yürüme mesafesinde. Buraları gezmeden Paris'i görmüş olmazsınız haliyle...

Colbert Pasajı - Galerie Colbert
Colbert Pasajı'na metro ile gelmek isterseniz en yakın istasyonlar 3 numaralı hattın "Bourse" ya da "Quatre Septembre" olabilir. Tabi bir de 7 numaralı metro hattının "Pyramides" istasyonundan buraya ulaşmak çok kolay.

Paris'te hayat çok kolay; hele ki ulaşım; siz yeter ki gezmek isteyin...

Bir de dilerseniz bu pasajın da içinde yer aldığı Paris Pasajları 2. Bölüm videosunu da izlerseniz okuduklarınız kafanızda daha iyi pekişecektir...Keyifli geziler, keyifli keşifler...
Adres: Galerie Colbert, 2 Rue Vivienne, 75002 Paris

Paris'teki Diğer Pasajlar:
Vivienne Pasajı - Galerie Vivienne
Cour du Commerce Saint-André

TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. Ayrıca bu yazı ile ilgili görüş, düşünce ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyin lütfen. Özellikle, Paris'te yaşadığınız deneyimleri diğer okuyucularla paylaşmanız daha çok kişinin sizin deneyimlerinizden yararlanmasını sağlayacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

0 yorum:

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Yazılarla ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.