Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

11 Mart 2014 Salı

Cité Adası - Île de la Cité

Île de la Cité - Cité Adası
(Son Güncelleme: 19.09.2017) Seine Nehri üzerinde, Paris'in turistik merkezinin tam ortasında bulunan iki adadan biri olan Île de la Cité (il dö la site) tarihte Paris'in ilk yerleşim yeri olma özelliği taşıması bakımından çok önemli bir ada. Romalılar zamanında çepeçevre surlarla korunan bu ada ve çevresinde kurulan yerleşim yerlerinde bugünkü Paris'in ilk temellerini atmış.

Günümüzde pek çok önemli anıtsal yapıyı üzerinde barındırması bakımından ayrı bir öneme sahip bu ada konum olarak kuzeyde Châtelet, güneyde Saint Michel arasında yer alıyıor.


Île de la Cité - Cité Adası

Dört köprüyle Rive Droite, üç köprüyle Rive Gauche, bir köprüyle de Île Saint Louis'ye bağlanan Cité Adası'nda, Notre Dame, Sainte Chapelle, Conciergerie, Palais de Justice ve Hotel Dieu gibi pek çok anıtsal yapıyı bir arada bulmak mümkün. Ayrıca Paris'in ilk ve en eski meydan saati de burada bulunuyor.

Ada'ya genelde Châtelet ya da Saint Michel tarafından yürüyerek geçildiği için en batı tarafı gözden kaçabiliyor. O yüzden geziye en batıdan, Pont Neuf tarafından başlamanızı önerebilirim. Burada, özellikle merdivenlerden aşağı indiğinizde adanın ucundaki salkım söğütlerin bulunduğu Square du Vert-Galant'ı sakın ihmal etmeyin.


Île de la Cité - Cité Adası
Burası gerçekten görülmeye değer eşsiz bir manzara sunuyor. Her iki tarafınızdan akan da Seine Nehri haliyle... Hele keyifli yürüyüş parkuru Parc Rives de Seine kesinlikle ihmal edilmemeli.

Ayrıca yine bu bölgede bulunan Place Dophine de küçük ama çok sevimli bir meydan. Yolun solundan kıyı boyunca ilerlerseniz Conciergerie'nin önünden geçiyorsunuz. Buradan ulaştığınız caddeden sol tarafı Châtelet'ye geçiyor ama sağa dönerseniz Adalet Sarayı (Palais de Justice) ve hemen yanında Sainte Chapelle var.


Île de la Cité - Cité Adası
Adalet Sarayı'nın oradan karşıya geçip Préfecture'ün yanından dolanırsanız Cité metro istasyonunu ve RER çıkışını göreceksiniz. Tam bu noktada bulunan çiçek pazarı Marché aux Fleurs'ü mutlaka gezmenizi öneririm. Sera tarzında camekanlar şeklinde düzenlenmiş bu alan gerek çiçek çeşitliliği gerek sunum zenginliği açısından gözlere şenlik...

Buradan diğer caddeye doğru yürüdüğümüzde karşımıza aslında bir hastane olan (ve bugünlerde tasfiye edilmeye çalışılan) Hotel Dieu çıkıyor. Oradan sağa dönüp Notre Dame Katedrali'nin olduğu meydana ulaşıyoruz. Buradan sonra dilerseniz Notre Dame'ın solundan yürümeye devam edip diğer muhteşem ada Île Saint Louis'ye geçebilirsiniz, dilerseniz sağdaki köprüden karşıya geçip Saint Michel'in hareketli ve canlı sokaklarında kaybolabilirsiniz.


Île de la Cité - Cité Adası

Buradaki ünlü kitapçı Shakespeare and Company'yi atlamamanızı öneririm; tabii hemen yanındaki Shakespeare and Company Café'yi de kaçırmıyoruz. Diğer bir seçenek de sol tarafa doğru ilerleyip Châtelet'ye yürümek ama ben olsam Île Saint Louis'ye geçerdim... Hatta geçmeden önce Paris'teki en eski, en güzel restoranlardan biri olan Au Vieux Paris yemek için hoş bir seçenek olabilir?

Buraya yürüyerek gelmek en zevklisi ama eğer uzaktaysanız ve toplu taşıma kullanmak zorundaysanız 4 numaralı metro hattının "Cité" istasyonunda inebilir ya da RER-B'nin "Saint Michel-Notre Dame" istasyonundan buraya ulaşabilirsiniz.

Île de la Cité - Cité Adası

Bir Paris gezinizde Notre Dame nedeniyle yolunuz illa ki Cité'ye düşecektir o yüzden hazır buraya gelmişken sadece katedral ile yetinmemenizi, en azından bu yazıda isimlerini andığım muhteşem yerleri de görmenizi şiddetle tavsiye ederim. Ayrıca bütçeniz uygunsa ve bu adada bir otel bulup konaklarsanız da Paris tatiliniz unutulmaz olur.

Tabii Paris'in adaları Île de la Cité ve Île de Saint Louis ile sınırlı değil; daha Île aux Cygnes, Île de la Jatte, Île de Puteaux, Île Seguin, Île Saint Germain gibi adalar da var. Belki ben hepsini yazana kadar siz kendiniz keşfedersiniz?

Keyifli geziler, keyifli keşifler

Adres: Île de la Cité, 75001 Paris

Diğer Adalar:
Île de Saint Louis - Saint Louis Adası
Île aux Cygnes - Kuğulu Ada
Île de la Jatte - Jatte Adası
- Île de Puteaux - Puteaux Adası
- Île Seguin - Seguin Adası
- Île Saint Germain - Saint Germain Adası


TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. Ayrıca bu yazı ile ilgili görüş, düşünce ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyin lütfen. Özellikle, Paris'te yaşadığınız deneyimleri diğer okuyucularla paylaşmanız daha çok kişinin sizin deneyimlerinizden yararlanmasını sağlayacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

0 yorum:

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Yazılarla ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.