Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

14 Mart 2014 Cuma

Choiseul Pasajı - Passage Choiseul

Choiseul Pasajı - Passage Choiseul
(Son Güncelleme: 27.10.2017) Pasajlar cenneti Paris'te yine gizli saklı kalmış bir pasajı geziyoruz: Choiseul Pasajı - Passage Choiseul (pasaj çuasöl)... 2. arrondissement'da, kuzeyde Rue Saint Augustin, güneyde Rue des Petits Champs arasında yer alan bu pasajın içinden Parisliler 1827'den beri gelip geçiyor.

Benimse yolum, uzunca bir süre neredeyse her Çarşamba öğlen bu pasaja düşerdi. Exchange arkadaşım Franz'la 4 Septembre metrosu çıkışında buluşup genellikle öğle yemeğimizi bu pasajda yedik yıllarca, bir yandan da Fransızca-Türkçe sohbet ederek haftalık durum değerlendirmesi yapardık :) Çünkü bu pasaj özellikle öğle yemeği için hem hesaplı hem de keyifli seçenekler sunar hep.

2017 başı itibariyle pasaj büyük bir tadilattan geçti ve zemini sağlamlaştırılırken yer karoları da mermerle değiştirildi. Ben eski halini daha çok seviyordum ama şimdi o eski fotoğrafları kaldırsam mı yoksa yoksa yakın geçmişe kadar nasıl göründüğü konusunda size fikir versin diye bıraksam mı bilemedim. Dilerseniz aşağıdaki, tam da pasajın bu değişim aşamasında Pariste.Net TV'de yayınlanmak üzere çektiğim Paris Pasajları 2. Bölüm videosunu izleyerek eski ve yeni halini bir arada görebilmeniz mümkün:Bu pasajın en önemli özelliklerinden beri 190 metrelik uzunluğu ile Paris'in en uzun pasajlarından biri olması... Metal-cam tavan ile kapatılmış olan pasaj yarı karanlık, yarı eski bir o kadar da yaşanmışlığın izlerini taşıyan son derece özgün bir mekan. İçinden geçerken siz de tarih içinde yolculuk yapıyormuş hissine kapılıyorsunuz.

Pasaj özellikle 1970'de Kenzo'nun burada bir şube açması ile en popüler zamanlarını yaşamış; ta ki Place des Victoires'a taşınana kadar... Günümüzde içinde pek çok dükkan yanında, başta da dediğim gibi bolca kafe ve atıştırmalık büfe tarzı restoranlar bulunuyor.

Bu pasajda tuhaf bir sirkülasyon var. Sadece çevrede çalışan beyaz yakaların öğlen sirkülasyonundan söz etmiyorum. Sürekli olarak kafeler, restoranlar, butikler, galeriler bir açılıp bir kapanıyor, her gidişimde mutlaka yeni bir yer ya kapanmış ya da açılmış oluyor...

Choiseul Pasajı - Passage Choiseul
İçerinin atmosferi çok güzel, ayrıca bünyesinde bulunan tiyatro "Théatre des Bouffes-Parisiens" de bu pasaja ayrı bir hava katıyor. Burası Paris'in en güzel pasajı değil belki ama sanırım benim en sevdiğim pasaj Choiseul...

Pasaj çevresindeki bölge Paris içi iş yaşamının en yoğun bölgelerinden bir olması nedeniyle, özellikle hafta içleri öğle vakitlerinde, bu pasajdaki restoranların epey rağbet görmesini sağlıyor. Buralarda yemek yemek formül seçenekleri ile son derece hesaplı ve bir o kadar da leziz. Bu bakımdan buradaki restoranlar bende "esnaf lokantası" çağrışımı yapıyor.

Ortalama 10-15 euro'ya (içecek hariç) öğle yemeği yiyebileceğiniz bu restoranların  daracık merdivenlerden çıkacağınız ikinci kattaki salonlarında, mekanın yarım daire pencerelerini görünce kendinizi "Kapalıçarşı" benzeri bir yerde hissedebiliyorsunuz. Özellikle Bio Burger, Little Seul ve Bagel Chef en sevdiğim yeme içme mekanları.

Choiseul Pasajı - Passage Choiseul
Choiseul Pasajı, Opéra, Grands Boulevards ve Louvre Müzesi üçgeninin tam ortasında hayatın yoğun olarak yaşandığı bir bölgede yer alıyor. Hem üst sokaktan hem de alt sokaktan yürüdüğünüzde pek çok ilginç dükkan ve mağaza ile karşılaşacaksınız ve bir o kadar da kafe ve restoran mevcut. Yeme içme açısından zengin olan bölgede bol bol da Japon restoranı bulunuyor.

Bu pasajı gezdikten sonra Rue des Petits Champs'dan yürümeye devam ederseniz iki güzel pasajla daha karşılaşacaksınız: Galerie Colbert ve Galerie Vivienne... Yol üzerinde Fransa Ulusal Kütüphanesi Richelieu Binası'nın da önünden geçeceksiniz. Biraz ileride de Place des Victoires (Zaferler Meydanı) bulunuyor.

Zaten bu noktadan sonra nereye gitseniz keyifli bir bölgeye ulaşıyorsunuz. Eğer ters yönde ilerlerseniz bu kez Place Vendôme tarafına ulaşacaksınız demektir. Kuzeybatıya yürüseniz Opéra Garnier, güneye doğru yürürseniz de Tuileries Bahçesi ve Louvre Müzesi sizi bekliyor; yani çok bereketli bir bölge :)

Choiseul Pasajı - Passage Choiseul
Buraya metro ile gelmek isterseniz en yakın istasyonlar 3 numaralı hat için "Quatre Septembre" ve 7 ve 14 numaralı hatlar için de "Pyramides" olabilir.

Özellikle Paris'in mutlaka görülmesi gereken yerlerini tamamlayıp artık detay gezmek isteyen gezginlere bu ve bu benzeri pasajları gezmeyi şiddetle tavsiye ederim.

Hep söylediğim gibi, Paris sokaklarında avare avare gezinirken çevrenize hayran hayran bakınırken bir yandan da yanından geçip gittiğiniz kapılardan içeri bakmayı sakın ihmal etmeyin, yoksa içerideki güzellikleri kaçırma ihtimaliniz hep var...

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

0 yorum:

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.