Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

4 Şubat 2014 Salı

Vosges Meydanı - Place des Vosges

Vosges Meydanı - Place des Vosges
(Son Güncelleme: 04.12.2017) Paris'in en güzel meydanlarından birini daha geziyoruz bugün: Vosges Meydanı - Place des Vosges. 1605'te IV. Henry'nin emriyle yapımına başlanan meydanın ilk adı "Place Royal" yani "Kraliyet Meydanı" olarak geçiyor ancak 1789 Fransız devrimi sonrası Fransa Devleti'ne ilk vergiyi ödeyen departman olan Vosges'un onuruna adı Napoléon tarfından "Place des Vosges" olarak değiştirilmiş.


Vosges Meydanı - Place des Vosges
Her ne kadar biz -haklı olarak- "plas des vosges" ya da "plas de voje" filan demeye çalışsak da bizim enteresan Fransızlar buranın adını "plas de voj" olarak telaffuz ediyorlar... Burası Louvre Sarayı'nda görevli üst düzey memurların ikameti için düşünülmüş bir yermiş ilk zamanlar. Bu anlamda İstanbul'da Dolmabahçe Sarayı'nda görevli üst düzey memurlar için inşa edilmiş Akaretler'i andırıyor diyebiliriz.


Vosges Meydanı - Place des Vosges
Öncelikle bu meydan  Paris'te alışık olduğumuz genel meydan fikrinden epey farklı. "Belirli ana yolların kesiştiği yerdeki genişçe düzlük" kavramından öte, çok büyük bir "iç avlu" şeklinde tasarlanmış bir yer burası. Dört tarafı kare şeklinde binalarla çevrili, binaların altı yuvarlak kemerli galeriler şeklinde tasarlanmış.


Vosges Meydanı - Place des Vosges
Binaların mimarisi, meydandaki simetrik park düzenlemesi, çeşmeler, heykeller ve daha pek çok detay Place des Vosges'i bir Paris gezisinde mutlaka görülmesi gereken yerler listesine sokuyor. Listeye kaçıncı sıradan gireceğine karar vermek çok zor ama ne yapıp edip burayı da gezi programınıza alırsanız, pişman olmayacağınızı garanti edebilirim.


Vosges Meydanı - Place des Vosges
XIII. Louis Heykeli
Meydanın ortasında, XIII. Louis'nin heykelinin ve dört süs havuzunun bulunduğu parkta oturup çevreyi seyretmek kadar, revaklı galeriyi çepeçevre turlayıp muhteşem sanat galerilerini dolaşmak da müthiş bir zevk. Yine güzel kafeler, restoranlar, ilginç butikler; yani ne ararsanız burada mevcut.


Vosges Meydanı - Place des Vosges
Üstelik Notre Dame'ın Kamburu, Sefiller ve daha pek çok önemli romanın yazarı Victor Hugo'nun 1832-1848 yılları arasında yaşadığı ev de burada bulunuyor ve müze olarak gezilebiliyor. Victor Hugo'nun Evi'ni gezmek, kültür sanat turu yapmak kadar Place des Vosges apartmanlarının mimarisini içeriden yaşamak adına da önemli bir etkinlik olacaktır.

Vosges Meydanı - Place des Vosges
Place des Vosges, başlıbaşına bir ziyaret noktası olabileceği gibi Marais Bölgesi ya da Bastille gezi programlarına dahil edilebilecek bir noktada. Lokasyon olarak bu iki merkezin ortasında yer alıyor.


Vosges Meydanı - Place des Vosges
Yürüyerek gelecek olanlar için dört farklı noktadan giriş yapabileceğiniz gibi, benim en çok tercih ettiğim güzergah 1 numaralı metro hattının "Saint Paul" durağında inip, Bastille yönüne doğru yürürken solda göreceğiniz Hôtel de Sully binasının avlusuna girip, oradan ikinci avluya geçip, sağdaki kapıdan ilerleyerek doğrudan Place des Vosges'un revaklı galerilerine ulaşmak; emin olun böyle yaptığınızda kendinizi zamanda yolculuğa çıkmış gibi hissedeceksiniz.


Vosges Meydanı - Place des Vosges
Le Pavillon de la Reine & Spa
Meydanın içinde bulduğunuz açık kapılardan içeri girmenizi her zaman öneriyorum ama özellikle kuzey ucundaki sokağın hemen sağ tarafında bulunan ve gizli saklı köşede kalmış şahane bir otel olan Le Pavillon de la Reine'i mutlaka görmenizi, bütçeniz elveriyorsa orada konaklamanızı öneririm...


Vosges Meydanı - Place des Vosges
Zaten meydanı gezdikten sonra dilediğiniz kapıdan çıkıp yolunuza devam ettiğinizde, görecek ve ilginizi çekecek bir şey hep olacak.

Keyifli geziler, keyifli keşifler.
Adres: Place des Vosges, 75004 Paris

TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

0 yorum:

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.