Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

10 Şubat 2014 Pazartesi

Saint Sulpice Kilisesi - Église Saint-Sulpice

Saint Sulpice Kilisesi - Église Saint-Sulpice
(Son Güncelleme: 22.11.2017) Paris'in Notre Dame'dan sonraki en büyük kilisesi Saint-Sulpice (sen sülpis), gerek mimarisiyle, gerek içinde barındırdığı "kutsal emanetler" ile önünde yer alan çeşmesi ve meydanıyla, Paris gezisinin en önemli adreslerinden biri.

Saint Sulpice Kilisesi - Église Saint-Sulpice
1870'te tamamlanan kilise görkemli mimarisi ve içine girdiğinizde üzerinizde yarattığı ferahlık duygusu ile gerçekten etkileyici bir yapı. Özellikle akşam üzeri gün batımlarında ön cephesindeki doğal ışık oyunları görülmeye değer. Ana kapıdan girmeden önce sütunlu giriş bölümünde başınızı yukarı kaldırmanızı ve detaylarda kaybolmanızı özellikle öneriyorum. Buradan her geçişimde aklıma Efes antik kentindeki Celsus Kütüphanesi geliyor.

Saint Sulpice Kilisesi - Église Saint-Sulpice
Önündeki meydan ve havuz ile bir bütünlük oluşturan kilisenin sütunlu girişinden içeri girdiğinizde hemen sol tarafınızda hıristiyan dünyasında çok önemli bir değere sahip ve aynı zamanda bitmez tükenmez tartışmalara neden olan, İsa Peygamber'in kefeni olduğuna inanılan Torino Kefeni'nin reprodüksiyonu burada sergileniyor. Burayı defalarca gezmiş olmama rağmen, Paris'e ziyaretime gelen sevgili dostum Mehpare ile yaptığımız bir gezide Saint Sulpice'i gezerken Torino Kefeni'ni görünce çok etkilenmiş, ben de bu kefenden ve hıristiyanlık tarihindeki öneminden onun sayesinde haberdar olmuştum.

Saint Sulpice Kilisesi - Église Saint-Sulpice
Torino Kefeni
Ayrıca meşhur "Da Vinci Code" ile gündeme gelen "Gül Çizgisi"nin izlerini bulmak için de Saint Sulpice önemli bir cazibe merkezi. Gerçekten de kiliseye girdiğinizde, yerde boylu boyunca devam eden pirinç bir çizgi görüyorsunuz. Bu çizgi 1884'e kadar dünya üzerindeki başlangıç meridyeni olarak kabul ediliyormuş. Bildiğiniz gibi daha sonra Greenwich başlangıç meridyeni olmuş. Bu bilgiyi de sevgili Mehpare sayesinde öğrenmiştim...

Saint Sulpice Kilisesi - Église Saint-Sulpice
Başlangıç Meridyeni
Tüm bu bilgilerin yanında devasa orgu, muhteşem duvar süslemeleri ve tabloları ile Saint Sulpice Kilisesi'ni gezmek, soluklanıp biraz oturup dinlenerek o mistik havayı solumak gününüze farklı bir anlam katacaktır.

Saint Sulpice Kilisesi - Église Saint-Sulpice
6. Arrondissement'da yer alan bu kilise, Saint Germain Bulvarı'nın üst tarafında, Jardin du Luxembourg'un da aşağı tarafında kalıyor; yani yol üstünde, geçerken uğrayabileceğiniz kolay bir noktada yer alıyıor. 4 numaralı metro hattının "Saint Sulpice" durağıda inerek Rue du Vieux Colombier caddesine döndüğünüz anda karşıda belirecek ve tüm görkemi ile sizi etkisi altına alacaktır.

Saint Sulpice Kilisesi - Église Saint-Sulpice
Hazır buraya uğramışken magazinsel bir bilgiyi de cepte tutmakta fayda var; Fransa'nın ünlü sinema oyuncularından Catherine Deneuve tam da bu meydana bakan bir evde oturuyor. Belki de taşınmıştır, bu bilgiyi doğrulamam gerek, artık kimin işine yarayacaksa :)

Saint Sulpice Kilisesi - Église Saint-Sulpice
Siz onu bunu boşverin de, ne yapıp edip bu görkemli kiliseyi bir gün batımında ziyaret etmeyi sakın ihmal etmeyin derim. Bir de kilisenin Saint-Anges şapelini altı yıl boyunca dekore eden ünlü Fransız ressam Eugène Delacroix'nın o dönemde kilise yakınlarında ev ve atölye olarak kullandığı ve günümüzde müzeye dönüştürülen Eugène Delacroix Müzesi'ni de gezmeyi unutmayın lütfen.

Keyifli geziler, keyifli keşifler.
Adres: Eglise Saint-Sulpice, 2 Rue Palatine, 75006 Paris


TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

0 yorum:

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.