Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

3 Şubat 2014 Pazartesi

Rodin Müzesi - Musée Rodin

"Düşünen Adam" - Rodin Müzesi / "Le Penseur" - Musée Rodin
(Son Güncelleme: 04.12.2017) Başta heykel sanatı ile ilgilenenler olmak üzere tüm sanatseverler için Rodin Müzesi Paris gezisinin en önemli adreslerinden biri bana kalırsa. Hele ki benim gibi küçük detayların hikayesinin peşinden giden biriyseniz ve kafanızdaki detay "Düşünen Adam Heykeli" ise, bu müzeyi ziyaret etmeniz zaten kaçınılmaz.

Aşağı yukarı hepimiz Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nin bahçesindeki Düşünen Adam heykelini biliriz. Gerçi hayatımda hiç o hastaneye gitmedim, gidip o heykeli gözümle görmedim (hatta bu satırları yazarken bu gerçeği şimdi fark ettiğime de şaşırıyorum) ama bu heykel benim gözümde hep çok değerli bir yere sahip oldu. Gerçi dünyanın pek çok yerinden Rodin'in bu meşhur heykelinin replikaları üniversitelerde, sanat merkezlerinde bulunurken Türkiye'de bir "akıl hastanesi"nin bahçesinde bulunuyor olması da manidardır. "Çok düşünme, delirirsin" mesajı öyle güzel işleniyor ki beyinlere...

Rodin Müzesi - Musée Rodin
Her neyse, demem o ki benim için bu müzeyi ziyaret etmenin öncelikli nedeni o meşhur "Le Penseur - Düşünen Adam" heykelinin orijinalini yerinde görebilmekti. Elbette ki müzeyi ziyaret ettiğimde o çok sevdiğim heykelin bahçedeki 1903 versiyonunu uzun uzun inceledim, yıllar öncesinden günümüze savrula savrula defalarca yolculuk yaptım.

Bu arada Rodin'in telaffuzu bir tuhaf, türkçedeki genel kabul "Roden" şeklinde; aslında "Ğoden" diye telaffuz etmek gerek. Hatta fransızcadaki "in" ekinin türkçede tam karşılığı yok, evlerden uzak, olmasın da zaten :) Özetle Rodin yazıp "Roden" diye okumak yeterli... Ah şu fransızlar...

"Öpüş" ya da "Öpüşme" - Rodin Müzesi / "Le Baiser" - Musée Rodin
Elbette ki müze bu eserden ibaret değil, Rodin'in 300'e yakın eseri sergilenmekte. O meşhur "La Porte de l'Enfer - Cehennem Kapısı" ve benim çok çok etkilendiğim, karşılıklı iki el figürünü yansıtan "La Cathedral - Katedral" çalışması akıllara ziyan. E tabi bir de öpüşen iki sevgilinin tasviri o şahane heykel "Le Baiser - The Kiss - Öpüş" adlı çalışmayı unutmamak gerek. Aslında yaz yaz bitmez ve müze ayrıca başka sanatçıların eserlerine de ev sahipli yapıyor. O yüzden benim tarifimle yetinmeyip gidip bir an önce kendi gözlerinizle görün derim.

Müze 7. arrondissement'da, Askeri Müze - Invalides'in hemen yakınında bulunuyor. Metro ile ulaşımın en kolay yolu 13 numaralı hattın "Varenne" istasyonunda inip çok kısa bir yürüyüş yapmak. Zaten Varenne istasyonuna geldiğinizde sizi Rodin heykelleri karşılıyor. İstasyondan çıkıp geriye doğru yürüyor, Invalides'i sağınıza alıp biraz yürüyüp soldaki ilk sokaktan içeri giriyorsunuz. Rodin Müzesi'nin girişi az ileride sağda.

"Cehennem Kapısı" - Rodin Müzesi / "La Porte de l'Enfer" - Musée Rodin
Müzede sergilenen eserler kadar binanın kendisi de başlı başına gezilmeye değer bir yapı. Paris'in ortasında küçük bir cennet çünkü burası. 1730'ların mimarisini yansıtan bu "ev" bir süre Rodin'in ikametgahı olmuş. 1919'dan bu yana da müze olarak hizmet vermekte.

Müzenin kendisi ve bahçesi ayrı ayrı biletlerle gezilebiliyor. Çok küçük bir rakama sadece bahçeyi gezerek Rodin'in belli başlı eserlerinden örnekleri açık havada görebilir, binayı dışarıdan inceleyebilir ve Paris'in ortasında böyle bir cenneti yaşamanın tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca bahçedeki hoş ve sevimli café'de oturup dinlenebilir, bir şeyler yiyip içip keyfinize keyif katabilirsiniz.

Rodin Müzesi - Musée Rodin
Müzeye girdiğiniz anda büyük antrenin solundan gezinize başlıyor ve evin içindeki salonlar arasında yolculuğunuza başlıyorsunuz. Her bir salondan bir diğerine geçerken gördüğünüz eserler kadar evin kendisi de sizi etkiliyor. Önce Rodin'in erken dönem eserleri ile başlıyorsunuz, sonra yavaş yavaş sanatçının kişisel tarihinde ilerliyorsunuz. Bir yandan eserlere, bir yandan binaya, bir yandan da pencereden o güzel bahçeye bakıp iç geçiriyorsunuz.

Rodin Müzesi uzun zamandır kapsamlı bir restorasyondaydı, 2015'in sonlarına doğru restorasyon tamamlandı ve yeniden açılışı büyük bir kampanya ile duyuruldu. O yüzden ziyaretçi yoğunluğu oldukça fazla. Zaten hem içeride hem bahçede dolaşırken bu ilgiyi hak ettiğine siz de bizzat şahitlik ediyorsunuz.

Rodin Müzesi - Musée Rodin
Evin içindeki parkur sizi ana girişin sağ tarafından tekrar antreye ulaştırıyor ve bu kez merdivenlerden yukarı çıkıyorsunuz. Üst katta da birbirinden güzel heykellerin yanında Monet, Van Gogh gibi ünlü ressamların eserlerinden birkaçını görme şansı da yakalıyorsunuz. Turunuzu bitirdikten sonra da tekrar aşağı inip bir kere daha içeride dolaşmayı düşüneceğinizden eminim. Öncesinde ya da sonrasında da zaten bahçeyi turlamış oluyorsunuz.

Rodin Müzesi'ni gezmek Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat ve Mart aylarının ilk pazar günü ücretsiz. Diğer günlerde giriş fiyatı 10 Euro. Sadece bahçeyi gezmek isterseniz 4 Euro ödüyorsunuz. Müze Pazartesi günleri hariç her gün 10:00-17:45 arası açık, günün son ziyareti en geç 17:15'de mümkün oluyor. Müzenin 1 Ocak, 1 Mayıs ve 25 Aralık günleri de kapalı olduğunu hatırlatalım. Bir de 24 ve 31 Aralık tarihlerinde 16:45'te yani bir saat erken kapanıyor. Detayları ve müze hakkında daha fazla bilgiyi bu linkten almanız mümkün.

"Üç Gölge" - Rodin Müzesi / "Les Trois Ombres" - Musée Rodin
Bu arada belirtmeden geçmeyeyim, Paris yakınlarında Meudon'da, bir başka Rodin Müzesi daha var ve Rodin'in mezarı orada bulunuyor. O müze hakkında bilgiyi Rodin Müzesi - Meudon yazısında bulabilirsiniz. Ayrıca Paris'te, Rodin Müzesi kadar etkileyici bir başka heykel müzesi, Montparnasse'ta bulunan Musée Bourdelle'i de görmenizi öneririm; üstelik Bourdelle Müzesi ücretsiz gezilebiliyor. Sanatçıların yaşadığı yerleri gezmek hoşunuza gidiyorsa, o zaman da Victor Hugo'nun Evi, Claude Monet'nin EviBalzac'ın Evi gibi seçenekleriniz de var.

Rodin Müzesi gezisi sonrası "museum shop"u da şöyle bir dolaştıktan sonra dışarı çıkıp hemen yakındaki, Napolyon'un mezarının da bulunduğu Askeri Müze - Hôtel des Invalides gezilebilir. Ayrıca yine yakınınızda bulunan III. Alexandre Köprüsü ve Seine Nehri kıyısındaki Rosa Bonheur sur Seine de geçerken uğranacak yerlerden.

Keyifli geziler, keyifli keşifler...
Adres: Musée Rodin, 79 Rue de Varenne, 75007 Paris


İlgili Yazılar:
- Musée Rodin - Meudon


Diğer Ünlü İsimlerin Evleri:
Victor Hugo'nun Evi - Place des Vosges
Balzac'ın Evi - Maison de Balzac
Edith Piaf'ın Evi

Alexandre Dumas'nın Evi - Monte Kristo Şatosu
La Fontaine'in Kitaplarını Yazdığı Vaux le Vicomte Şatosu
Camille Pissarro'nun Evi (Pontoise)
Claude Monet'nin Evi (Giverny)
Jules Verne'in Evi - Maison de Jules Verne (Amiens)

TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

0 yorum:

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.