Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

9 Şubat 2014 Pazar

Parc Montsouris

Parc Montsouris
(Son Güncelleme: 12.09.2017) Paris'te pazar günleri mağaza ve dükkanların çoğu kapalı olduğundan, yapılacak en güzel şeylerden biri de park ve bahçeleri dolaşmaktır. Ve bu şehir size birbirinden güzel, çok sayıda park seçeneği sunar. İşte o parklardan bir tanesini, Parc Montsouris'yi geziyoruz bu yazıda hep birlikte. 

Parc Montsouris (park monsuri ya da pağk monsuği), Paris'in 14. arrondissement'ında yer alan 15 hektarlık geniş bir alan. Doğrusu Jardin des Tuileries'den de Jardin du Luxembourg'tan da küçük ama daha az turistik olduğu için buranın yeri benim için biraz daha farklı. Burada kendinizi Paris'in daha bir yerlisi gibi hissediyorsunuz.

Parc Montsouris
İçinde çok sevimli bir restoran ve ortasında genişçe bir gölet bulunan bu park, bulunduğu yer itibariyle fazla turistik bir lokasyonda olmasa da, bence uluslararası değerleri vurgulayan ilginç kampüsü ile Cité Universitaire ziyaretinin öncesinde ya da sonrasına uğranıp "şöyle bir temiz hava alınası" çok hoş bir rekreasyon alanı sunuyor size.

Bir yandan, parkın ortasından geçen RER hattı ile hayatın içinde olduğunuzu hissederken , diğer yandan işlevini epey bir süre önce yitirmiş demiryolu hattının izlerini bulmak mümkün.

Diğer tüm parklarda olduğu gibi burada da mevsimine göre koşan, kitap okuyan, çimlere uzanmış dinlenen, piknik yapan, keyifle ve neşeyle ama her zaman sakin sepenek hayatın tadını çıkaran insanları izlemek ruha iyi geliyor. Suyun dinlendiriciliği, yeşilin bünyede yarattığı huzur, temiz hava; yani parkın size sunduğu tüm ambiyans, her şeyiyle keyifli vakit geçirmenizin garantisini veriyor sanki.

Parc Montsouris
Ağaçların gerisinde, parkın çevresini saran binaların "çağdaş" tasarımlı olanların nasıl gözü yorduğunu, klasik tarzda inşa edilmiş olanlarınsa nasıl Paris'e has özel bir hava kattığını gözlerinizle görüp hissediyorsunuz.

Park tam RER-B hattı üzerinde olduğu için bu hattın "Cité Universitaire" durağında indiğinizde doğrudan parka ulaşıyorsunuz. Aynı şekilde T3a tramvay hattının "Cité Universitaire" durağında inerseniz aynı yere kavuşmuş oluyorsunuz. Bir de aynı tramvayın "Montsouris" durağı daha var ama orası parkın en üst köşesi tarafında kalıyor, bence "Cité Universitaire" de inmek daha mantıklı. Aslına bakarsanız Orly Havaalanı ile Denfert Rochereau arasında sefer yapan OrlyBus'ün de yan sokakta bir durağı var.

RER istasyonundan çıkar çıkmaz sola dönüp de parka girmeyi tercih ediyorum ben genelde. Yukarıdan aşağı inerken yeşilliklerin içinde kaybolmak çok hoşuma gidiyor. Bir de parkın ortasından geçen tren yoluna bakmaktan da çocukça bir keyif alıyorum. Bir de hemen yan taraftaki eski tren yolu La Petite Ceinture var ki orası ayrı bir keşif konusu.

Parc Montsouris
Park biraz eğimli bir araziye kurulu olduğu için manzara da sürekli değişiyor. Göletin çevresinde dolaşmak tabi işin en keyifli kısmı ama kenardan açan küçük dereyi takip etmek, çimenlere yayılmak, oturup yeşili izlemek ya da sadece yürüyüş yapmak günüzü daha da keyifli hale getirebilir.

Geçen gün parkın resimlerini tam 65 yıldır Paris'te yaşayan bir Fransız arkadaşıma gösterdiğimde burada bir gölet olduğuna inanamadı, hatta bir ara benimle iddialaştı :) Meğerse o bu parka bir çok kez gelmiş ama göletin olduğu tarafa yolu hiç düşmediği için Parc Montsouris'de bir gölet olduğunu bilmiyormuş... Diyorum ya herkesin Paris'i farklı, herkes farklı hayatı yaşıyor burada.

Dediğim gibi bu gezinizle birlikte Cité Universitaire kampüsü gezinizi de birleştirirseniz gününüzü daha da güzelleştirebilirsiniz. Hatta hemen az ötede bulunan, küçük de olsa Paris'in korunmuş en güzel mahallelerinden biri olan Rue des Orchidées'yi de gezerseniz gününüz daha da güzelleşecektir. Biraz daha uzaklaşabilirseniz Maison de la Photographie Robert Doisneau da hoş bir seçenek olabilir. Hem daha Butte aux Cailles var, Uzakdoğu Mahallesi var, daha neler neler var. Siz yeter ki gezip görmek isteyin...

Keyifli geziler, keyifli keşifler.
Adres: Parc Montsouris, 2 Rue Gazan, 75014 Paris

Paris Şehir Merkezindeki Diğer Önemli Parklar:
Jardin des Tuileries
Jardin du Luxembourg
Jardin des Plantes
Parc Monceau
Parc des Buttes-Chaumont
Parc de Bercy
Parc de la Villette
Parc André-Citroën
Parc de Belleville
Square Louise-Michel - Montmartre
- La Petite Ceinture
La Coulée Verte - Promenade Plantée
Parc Georges-Brassens
Parc Rives de Seine
- Jardín du Trocadéro
- Champ de MarsTÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

0 yorum:

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.