Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

25 Şubat 2014 Salı

Panoramas Pasajı - Passage des Panoramas

Panoramas Pasajı - Passage des Panaromas
(Son Güncelleme: 22.11.2017) Paris pasaj cennetidir bir bakıma. Şehrin pek çok yerinde, kimisi aralarda gizli kalmış, kimisi yol üstü irili ufaklı yüzlerce pasaj vardır. Pek çoğu tarihi, orijinalliğinden bir şey kaybetmemiş, tüm cazibesiyle ziyaretçilerini bekler ya da en azından geçip gidecek olanları.

Pasaj kelimesi fransızca'daki "passage" yani "geçit" kelimesinden dilimize yerleşmiş aslında.  Özellikle iki caddeyi ya da sokağı birbirine bağlayan geçit anlamında kullanılıyor. Tabii bu geçitlerde sıra sıra dükkanlar işin olmazsa olmazı.

Panoramas Pasajı - Passage des Panaromas
İşte Paris'in sayısız pasajlarından biri Panoramas Pasajı. Fransızcada "Passage des Panoramas (pasaj de panoroma ya da pasaj de panoğama) olarak geçen bu pasaj şehrin 2. arrondissement'ında yer alıyor. Bir ucu da 9. arrondissement'da Grands Boulevards'a çıkıyor. O yüzden Grands Boulevards'ı gezerken buraya mutlaka girip bir dolaşmanızı öneririm. Sıra sıra dükkanlar, çok değişik objelerin satıldığı butikler; türlü türlü restoranlar, kafeler, krepçiler ve daha pek çok şey bu geçitte.

Hazır burayı gezerken tam karşıda yer alan Jouffroy Pasajı'nı da gezmeyi ihmal etmeyin derim ve tabi bir de onun arkasındaki Verdeau Pasajı'nı... Bir de Musée Grévin Panoramas'ın tam karşısında yer alıyor. En sevdiğim restoranlardan biri olan Victoria Station'ını bu pasajda göreceksiniz ama gördüğünüz dekor ve vitrin sizi yanıltmasın, giriş ana cadde tarafında.

Panoramas Pasajı - Passage des Panaromas
1800'de inşa edilmiş bu pasajın girişinde, ilk yapıldığı dönemde günlük şehir yaşamını yansıtan panoramik tablolar bulunurmuş, zaten pasaj ismini de buradan almış ama ne yazık ki o tablolar günümüze kadar ulaşamamış.

Yine de iki yüz yılı aşkın bir süredir aynı yerde, içinden milyonlarca insanın geçip gittiği bu pasaj görülmeye değer, çünkü günümüze ulaşan kısmı da gayet tatminkar ve tam bir Paris havası yaşamanız için ideal. Burayı dolaşırken tarihi ve tüm yaşanmışlıkları iliklerinize kadar hissediyorsunuz.

Panoramas Pasajı - Passage des Panaromas
Özellikle çelik iskeletli cam tavan, mekanı aydınlık ve havadar kılıyor. Burada oturup bir şeyler yiyip içmek, butiklere ve dükkanlara bakmak ya da en azından içinden geçip gitmek bile son derece keyifli.

Panoramas Pasajı'nı görmek için 8 ve 9 numaralı metroların "Grands Boulevards" istasyonunda inmeniz yeterli. Victoria Station'ı gördüğünüz yerin sağ tarafındaki girişten girerseniz pasaja ulaşmış oluyorsunuz.


Passage des Panoramas'nın da tanıtıldığı Paris Pasajları videosunun ilk bölümünü izleyerek de burası ve civardaki birbirinden güzel pasajlar hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Keyifli geziler, keyifli keşifler...

Adres: Passage des Panoramas, Paris

Paris'teki Diğer Pasajlar:
Vivienne Pasajı - Galerie Vivienne
Colbert Pasajı - Galerie Colbert
Cour du Commerce Saint-André
TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

0 yorum:

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.