Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

19 Şubat 2014 Çarşamba

Grand Palais

Grand Palais
(Son Güncelleme: 12.09.2017) "Büyük Saray" anlamına gelen Grand Palais'yi (Gran Pale ya da Gğan Pale okunuyor) ilk gördüğümde "Adamlar vaktiyle ne güzel yerlerde yaşamış" diye aklımdan geçirdiğimi hatırlıyorum. Binanın görkemine ve şehrin tam ortasında tüm heybetiyle yükselişine hayran kalmış, dış cephesi kadar dev çelik-cam çatı formundan da çok etkilenmiştim.

Ne var ki daha sonra, bu binanın 1900 yılında "sergi ve fuar alanı" olarak inşa edildiğini öğrendiğimde hayranlığım doğal olarak üçe beşe katlanmıştı. Yani burası bir kraliyet sarayı değil "sergi sarayı" olarak tasarlanmış muhteşem bir yapı.

Eski fotoğraflara baktığımızda vaktiyle burada düzenlenmiş olan fuarları görüyoruz. Özellikle otomotiv ve havacılık fuarlarına ait fotoğraflara baktığınızda Fransızların yüz yıl önce nelerle uğraştığını oturup şöyle bir düşünmemiz gerekiyor.

Champs-Élysées'de, Zafer Takı'ndan Concorde'a doğru yürürken sağ tarafta, zaten görkemli olan yan cephesi ve çatısındaki müthiş heykelleri ile dikkatinizi çekecek bu binaya doğru yöneldiğinizde asıl görkemli kısmının yaklaşık 240 metrelik ön cephesi olduğunu fark edeceksiniz.

Grand Palais
Barok ve Klasik mimari tarzındaki bu binada her yıl belirli aralıklarla çok farklı konseptlerde sergiler düzenlenmekte. Yıllık ortalama 40 sergi düzenlenen Grand Palais'yi yine yılda ortalama 2 milyon ziyaretçi geziyor. Eğer vaktiniz varsa, ilginizi çeken güncel sergileri ziyaret etmenizi öneririm. Sergilenen eserler kadar bu binanın içinde olmak, 6.000 tonluk muhteşem cam ve çelik konstrüksiyonlu çatısını görmek için bile ziyaret etmeye değer bir mekan.

Geçenlerde izlediğim bir program Grand Palais'yi tanıtıyordu. Orada buranın aslında bir fuar alanı olarak düzenlendiği, artık ihtiyaca cevap veremeyince bir süre boş kaldığı, hatta bir ara betonarmenin babası sayılan Le Corbusier'nin buranın yıkılıp çağdaş betonarme bir yapıya dönüştürülmesi projesi olduğundan bahsettiler. Hatta o projenin maketlerini de görünce gözlerim yuvalarından fırladı. İyi ki son anda projeden vaz geçilmiş de Grand Palais orijinal haliyle korunup günümüze ulaşabilmiş...

Yine de böylesine dev bir yapının amacı dışında, daha küçük alanlarda sergilenebilecek olan sanat fuarları için doğru adres olup olmadığı tartışma konusu. Öyle ya, ihtişam açısından söylenebilecek hiçbir şey yok ama bu büyük yapının işletim ve korunma maliyetleri hiç de azımsanacak gibi değildir haliyle. 

Hazır Champs-Élysées'den sapmış Grand Palais'ye uğramışken, tam karşıdaki Petit Palais'yi de ziyaret etmeyi ihmal etmeyin derim. Yine Grand Palais'nin tam arka tarafında, Paris'in en önemli müzelerinden biri olan Palais Découverte yer alıyor. Bu saydıklarımdan hangi birini gezeceksiniz ben de bilmiyorum. Benden söylemesi :) Zevkinize, vaktinize, programınıza göre bir seçki yapabilmeniz için olabildiğince çok seçeneği detayları ile vermek istiyorum sadece.

Grand Palais
Bu arada, Grand Palais'den Seine Nehri'ne doğru yürüdüğünüzde sizi Paris'in en muhteşem köprüsü Pont Alexandre III karşılayacak. Dilerseniz bu köprüden karşıya geçip Invalides tarafına yürüyebilir, hemen sol tarafta bulunan tekne-restaurant Rosa Bonheur'de bir şeyler yiyip içerken dinlenebilirsiniz. Gerçi bu tarafta ben en çok orayı severim ama belki siz hemen yanındaki Flow Paris'i ya da diğer taraftaki Bistrot Alexandre III'yı da denemek isteyebilirsiniz.

Dilerseniz de geri dönüp Champs-Élysées yürüyüşünüze devam edebilirsiniz. Grand Palais'ye Seine Nehri tarafından girerseniz Mini Palais adındaki güzel restoranda bir şeyler yiyip içmeyi de ihmal etmemelisiniz. Hele ki güzel havalarda teras-balkonunda oturup o atmosferi solumak paha biçilmez bir keyif.

Bir de caddenin diğer tarafında Elysée Sarayı ve Café Lenôtre da görülmesi gereken yerlerden.

Grand Palais'ye Champs-Élysées'den yürüyerek ulaşabileceğiniz gibi toplu taşıma ile gelmek isterseniz 1 ve 13 numaralı metro hatlarının "Champs-Élysées - Clemenceau" istasyonunda inmeniz yeterli.

Grand Palais'nin resmi internet sitesine bu linkten ulaşabilirsiniz.

Grand Palais'nin Paris'teki pek çok müze gibi Salı günleri kapalı olduğunu unutmayın.

Keyifli geziler, keyifli keşifler...
Adres: Grand Palais, 75008 Paris


TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

0 yorum:

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.