Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

11 Şubat 2014 Salı

Fransız Askeri Müzesi - Invalides - Musée de l'Armée

Invalides - Musée de l'Armée
(Son Güncelleme: 01.06.2017Paris'in en görkemli müzelerinden biri olan Invalides - Musée de l'Armée (Fransız Askeri Müzesi) görkemli Invalides binası ve Napoléon'un mezarının da yer aldığı yedi farklı bölümden oluşan çok kapsamlı bir savaş tarihi müzesi. Diğer pek çok Paris müzesinde olduğu gibi bu müze de bırakın içindeki birbirinden değerli sergi objesini, başlıbaşına binayı gezip görmek için bile ziyaret edilmeye değer muhteşem bir yapı.

Müzeye giriş için Seine nehri tarafındaki girişi kullanmanızı öneririm. Çünkü o zaman iç avlulara geçtikçe tarihte yavaş yavaş yolculuk yapmaya başlıyor ve çok kısa sürede dış dünya ile bağlantınızı koparıyorsunuz.

Gerçi müzede sergilenen eserler savaşı olağanlaştırma, estetikleştirme ve yüceltme misyonları olsa da her ülkenin ordusunu bu şekilde kıymetlendirip varlığını tarihteki askeri başarılarına dayandırması bakımından benim gibi antimilitarist birinin gördüklerine hayran olmasına engel olsa da "Sezar'ın hakkı Sezar'a" sözünden hareketle, gördüklerim karşısında etkilenmedim dersem yalan olur elbette.

Her askeri müzede olduğu gibi, bol bol top-tüfek, zırh-miğfer, kılıç-kama, üniforma, araç-gereç yanında pek çok belge, resim, heykel gibi say say bitmeyecek eser, burada, ekstradan devasa bir binada ziyaretinizi bekliyor.

Invalides - Musée de l'Armée
Benim en çok etkilendiğim parça, askeri bir topun üzerindeki iki aşık figürüydü. Sanki savaşa giden askerini uğurlayan bir eşin ya da sevgilinin aşk dolu sarılmasının bir savaş gerecine işlenmesi bana çok dokundu. Savaşta ölenler insandı ve elbette insanlar insanca duygularla donanmış varlıklardı.

Savaşlardan bahseden her türlü belgesel, tarihi belge, döküman, resim, fotoğraf, aklınıza ne gelirse savaşı hep stilize eder aslında. Hepimiz "şehit" deyince vatanı için vurulup tertemiz alnından uzanmış yatan bir kahramanı canlandırırız gözümüzde. Oysa savaş meydanlarında o bedenler parçalanır, iç organları dışarı çıkar ve ortalık leş gibi insan eti ve dışkısı kokar. Bu tür bir yeri gezerken bunu hiç unutmamak gerekir.

Belki de savaşlardan ders almak için, savaşların anlamsızlığını bir kere daha anlamak için gezmek gerekir böylesi yerleri.

Fransız devrimi, birinci ve ikinci dünya savaşları ve Fransız tarihindeki pek çok önemli savaşın izlerini bu müzede bulmak mümkündür ancak, elbette ki birinci dünya savaşında gözlerimiz Osmanlı İmparatorluğu'na dair izler arar ama sanki o savaşta Osmanlı yok gibidir. Yine de bu Fransızların müzesidir, elbette ki tarihi kendi gözlerinden görmek isterler. Onların gözünden baktığınızda savaş kahramanlıklarla dolu çok estetik bir eylemdir.

Tarih içinde yolculuk yaparken yolunuz en sonunda Fransa'nın ikinci dünya savaşı sonrasındaki ilk cumhurbaşkanı Charles de Gaulle'e ulaşır. Müzenin bu bölümü en modern yüzüdür. Dev bir ekrandan de Gaulle'ü izlersiniz. Sonra da çepeçevre bir düzenleme ile tarihin akışında de Gaulle'ün Fransız tarihindeki önemine şahit olursunuz. O zaman Champs-Élysées'nin başındaki Charles de Gaulle - Étoile daha bir anlamlı hale geliyor.

Bir de kaçırılmaması gereken bölüm de müze içindeki Saint-Louis Katedrali. Burası son derece estetik, büyükçe bir şapel aslında ve bazı özel günlerde, burada klasik müzik konserleri dinlemeniz mümkün.
Invalides - Musée de l'Armée
Bununla birlikte müzenin en ama en görkemli kısmı elbette ki Napoléon'un mezarının olduğu bölüm. Aslında, günümüz Fransa'sında Napoléon bizim sandığımız gibi, pek öyle şükranla anılmıyor ama yine de Fransızların tarihe saygısı nedeniyle Napoléon'un anıt mezarı gereken hürmeti görüyor.

Invalides - Musée de l'Armée
Müzenin arka tarafına dolandığınızda ayrı bir girişten girebileceğiniz bu bölüm. Paris'in pek çok yerinden görünen bu büyük kubbeli, altın varak işlemeli anıt mezar, içeriden bakıldığında da fazlasıyla etkileyici. Yapının en ilginç sürprizi de burada karşınıza çıkıyor. Siz öyle hayran hayran tavanlara ve çevrenize bakarken, ortada yuvarlak ve genişçe bir boşluk olduğunu fark ediyorsunuz. İşte Napoléon'un mozolesi de tam burada yer alıyor. Bu kata inip mozeleyi bir de aşağıdan görmek mümkün. İşte o noktada kendinizi, tüm görkeme rağmen bir mezarın içinde hissediyorsunuz. Yukarıda gökkubbe misali anıt mezarın kubbesi ışıldıyor. Sonra tekrar yukarı çıkıp hayata döndüğünüzde yaşamın kıymetini bir kere daha anlıyorsunuz...

Askeri müze 6. arrondissement'da yer alıyor. Buraya gitmek için 8 numaralı metro hattının "Invalides" ya da "La Tour Maubourg" istasyonlarında inebileceğiniz gibi, 13 numaralı metro hattının yine "Invalides" ya da "Varennes" istasyonlarında inebilirsiniz. RER-C hattı üzerindeyseniz de "Invalides" istasyonu buraya ulaşmak için ideal.

Müze pazartesi günleri kapalı. Gerçi bazı dönemlerde açık olduğu günler var ama gerçekten karmakarışık, o yüzden siz genel olarak pazartesileri kapalı gibi düşünebilirsiniz :) Detaylı bilgiye aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

Müzenin resmi sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Müzeden çıkınca Pont Alexandre III tarafına yürürseniz kıyıdaki Rosa Bonheur sur Seine ya da Bistrot Alexandre III oturup bir yorgunluk kahvesi içmek için güzel seçenekler arasında sayılabilir.

Keyifli geziler.


TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

0 yorum:

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.