Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

26 Ocak 2014 Pazar

Panthéon

Panthéon - Paris
(Son Güncelleme: 04.12.2017) Bu yazımızın konusu, Paris'in en muhteşem anıt yapılarından biri olan Panthéon...

İlk kez, Paris'e turist olarak ikinci ya da üçüncü gelişimde gezdiğim Panthéon'a daha sonra da birkaç kez gittim ve her seferinde farklı bir köşesini keşfedip farklı yerlerini öğrendim ama her seferinde hissettiğim duygu aynıydı: Hayranlık...

Paris'in 5. arrondissement'ında, Quartier Latin olarak geçen bölgede bulunan Panthéon'un yapımına 1758'de XV. Louis'nin emriyle başlanmış ama açılışı 1789'da yapılabilmiş. Paris'in Koruyucu Azizesi Sainte-Geneviève'e ithafen, bir kilise olarak hizmete açıldıysa da yine aynı yıl Fransız Devrimi sonrasında kilise olarak kullanılmasına izin verilmemiş ve Fransa'nin önde gelen düşün-sanat ve bilim insanlarının son uykularını uyuyacakları bir anıt yapı olarak kullanılmasına karar verilmiş. Tarihte birkaç kez yeniden kiliseye dönüştürülmüşse de halen 83 metrelik bir anıt yapı olarak Paris'in Sainte-Geneviève tepesinde tüm heybetiyle kenti selamlıyor.

Panthéon - Paris
Panthéon'a gelmek için RER-B'nin "Luxembourg" durağı'na inmeniz gerekiyor. Çıkışta, hemen Lüksemburg Bahçesi'nin tam karşısında, Quick'le Mc Donalds'ın arasındaki yola döndüğünüzde Panthéon tam karşınızda beliriverecek. Uzaktan buraya baktığımda Washington D.C.'deki Amerikan Senato Binası Capitol'ı ve Londra'daki Saint Paul Katedralini anmadan edemiyorum. Bir de ulaşım konusunda hemen ekleyeyim; yazının başındaki fotoğrafta göreceğiniz gibi 84 ve 89 numaralı belediye otobüslerinin de burada bir durağı var...

Panthéon'un bulunduğu meydana ulaştığınız yerin adı Place du Panthéon olarak geçiyor. Meydanın sol tarafında bulunan Sainte Geneviève Kütüphanesi'ne de dışarıdan bakıldığında pek fark edilmeyen büyük bir taş yapı gibi görünse de dünyaca ünlü, çok güzel bir kütüphane.

Panthéon - Paris
Panthéon'u dışarıdan seyretmek ayrı bir keyif, içini gezip görkemi içinde kaybolmak ayrı... Vaktiniz varsa mutlaka bilet alıp bu muhteşem yapının içini de görmelisiniz. Yazının son güncelleme tarihi itibariyle giriş fiyatı 18 yaş üstü yetişkinler için 9€, 18-25 yaş arası gençler için 7€. 18 yaş altı içinse ücretsiz. Aslına bakarsanız 18-25 yaş arası AB vatandaşları ya da AB oturum kartı olanlar da buraya ücretsiz girebiliyorlar. Kasım'dan Mart'a her ayın ilk Pazar günü Panthéon'u ücretsiz gezebilirsiniz. Güncel fiyat bilgilerini ve diğer detayları bu linkten bulabilirsiniz.

İçeri girdiğinizde, en başta kilise olarak hizmet verme amacıyla inşa edilmiş bu görkemli yapıyı geziyor olmanın verdiği garip bir duygu içinizi kaplıyor. Gerek tavan yüksekliği, gerek tasarım, gerekse dev sütunların arasında dolaşmanın verdiği duygu yoğunluğu, içinizi bir hoş ediyor.


Panthéon - Paris - Foucault Sarkacı
Panthéon'daki en etkileyici şeylerden biri, hiç kuşkusuz Foucault Sarkacı... Ünlü fizikçi Léon Foucault 1851'de, Panthéon'un kubbesinden aşağı sarkıttığı ünlü Foucault Sarkacı ile dünyanın kendi ekseni çevresinde dönüşünü kanıtladığı yer tam burası! Dolayısıyla bu sarkacın salınımını kendi gözlerinizle görme şansını yakalamak da bunca yıl okuduklarınız arasında, öğrendiğiniz bir şeyi tam karşınızda tüm gerçekliğiyle görmenin zevki paha biçilemez.

Zaten bu sarkacın çevresinde epey bir vakit geçiriyorsunuz ister istemez. Bir yandan sarkacın yaptığı salınıma, bir yandan asılı olduğu görkemli tavana bakıp bakıp duruyor, çevresinde birkaç tur atıyorsunuz. Gerçekten etkileyici... Hele geçenlerde, Paris'te yeni yapılan bir lisenin ana holüne de böyle bir sarkaç yerleştirildiğini görünce, öğrencilerin her gün bilimle iç içe olup, deneyi günlük yaşamın bir parçası olarak yaşamalarının düşünce dünyalarına katacağı değerleri de düşününce... Ayrıca bu sarkaçtan bir de Arts et Métiers Müzesi'nde de var, o müzeyi de görmenizi şiddetle öneririm.

Panthéon - Paris
Ana kat gezinizi bitirdikten sonra aşağı kata inerek Fransız tarihinin ünlü isimlerinin mezarlarını görmek de etkileyici bir deneyim. Genel kilise mimarisinde, dinen kutsal sayılan bazı kişilerin öldükten sonra lahitler içinde saklanması bir gelenek. Aynı şekilde kiliselerin bodrum katlarında da önemli kişilerin mezarları bulunabiliyor.

Panthéon da başlangıçta bu amaçla yapıldığı için aynı mimari üslupla tasarlanmış ama başta da dediğim gibi burası açıldıktan kısa bir süre sonra kilise işlevini yitirdiği için -bildiğim kadarıyla- burada yatan dinen kutsal bir kişi yok. Ama Fransız tarihinden pek çok önemli isim, bir onur ve saygı göstergesi olarak, son uykularını burada uyuyorlar: Kimler yok ki: Voltaire, J.J. Rousseau, Victor Hugo, Émile Zola, Madame Curie, Alexandre Dumas ve daha pek çok değerli isim burada yatıyorlar... O kadar ki, bazılarının cenazesi öldükten hemen sonra değil, aradan epey bir süre geçtikten sonra mezarlarından alınıp buraya taşınabiliyorlar; öyle de enteresan bir durum söz konusu... Bu taşınma işlemi büyük törenlerle gerçekleştirilebiliyor.Panthéon - Paris
Victor Hugo, Alexandre Dumas ve Emile Zola'nın Mezarları
Panthéon gezinizi Saint Gérmain Bulvarı ve Lüksemburg Bahçesi gezinizin olduğu güne denk getirebilirseniz daha verimli bir gün geçirebilirsiniz. Örneğin, önce Panthéon'u gezebilir, oradan Lüksemburg Bahçesi'ne geçebilir, yürüye yürüye parkın içinden St. Germain Bulvarı'na ulaşabilirsiniz. Oradan Saint Michel üzerinden geçerek Notre Dame'a ulaşmanız da mümkün. Bir de hemen yakında bulunan muhteşem orta çağ müzesi Musée de Cluny 'yi atlamamak gerek sanki... Sorbonne Üniversitesi de iki adım ötenizde.

Ya da Panthéon'un arkasından dolanıp ara sokaklarda ilerlerseniz, Paris'in bir başka güzel köşesi Rue Mouffetard'a gitmeniz mümkün. Oradan aşağı inerken Grande Mosquée de Paris ve hemen arkasında da Jardin des Plantes sizi bekliyor... Bir de çok yakında bulunan Curie Müzesi'ni görmek hoşunuza gidebilir. 

Panthéon Salı günleri hariç haftanın her günü saat 10:00'da açılıyor, Ekim-Mart ayları arası 18:00'e, Nisan-Eylül ayları arasında ise 18:30'a kadar gezilebilir. Tabi içeriyi gezmek için en geç 45 dakika önce giriş yapmak gerektiğini de unutmamak gerek. Panthéon'un 1 Ocak, 1 Mayıs ve 25 Aralık günlerinde de kapalı olduğunu not edelim lütfen.Keyifli geziler, keyifli keşifler.PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

1 yorum:

  1. Gerçekten muhteşemdi içeriside, damıda! İçeriye girerken veznede giriş parasının üzerine eğer 2 euro daha ekletirseniz, merdivenle yukarı katına, ordan da biraz daha yukarı çıkarak dışarı terasına yani binanın damına çıkabilirsiniz tabi rehber eşliğinde. Çok çok etkileyici bir manzaraya sahip mutlaka yukarıya çıkmak için ekstra ödemeyi yapmalısınız. Paris'in merkezinden çok aşırı yüksek olmadan harika bir manzara ile tüm Paris'i izleyebilirsiniz...

    YanıtlaSil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.