Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

22 Ocak 2014 Çarşamba

Notre-Dame de Paris - Notre-Dame Katedrali

Notre-Dame de Paris - Notre-Dame Katedrali
(Son Güncelleme: 01.04.2017) Asıl adı Notre-Dame de Paris olan bu meşhur ortaçağ katedrali, Paris’in en önemli sembollerinden biri olmasını, muhteşem mimarisi kadar Victor Hugo’nun ölümsüz eseri “Notre Dame’ın Kamburu” na borçlu. Hepimiz Notre Dame’ın Kamburu “Quasimodo” yu ve güzeller güzeli aşkı “Esmeralda”nın hikayesini biliriz.

Ne tuhaftır ki bu hikayeyi bilmemizin nedeni büyük olasılıkla Victor Hugo’nun kitabını okumuş olmamız değil, aynı adlı eserden uyarlanmış filmlerinden birini izlemiş olmamızdan kaynaklanıyor... “Bana su verdi” repliğinin pek çok kişinin hafızasında önemli bir yerde saklandığını tahmin ediyorum. Ah tabi bir de o meşhur "Notre Dame de Paris Müzikali" var... İşte bu tüm bu detayların ışığında bugünkü durağımız Paris’in meşhur katedrali Notre-Dame...

Notre-Dame de Paris - Notre-Dame Katedrali
Her şehrin bir baş kilisesi oluyor, o şehrin piskoposluk merkezi de bu baş kilise yani katedral adıyla anılıyor. Yani her şehrin bir katedrali var ve Fransa'da Notre-Dame'dan çok daha görkemli katedraller bulunuyor. Yine de, dediğim gibi, Notre-Dame pek azımsanmayacak mimari görkemi yanında turistik ününü Victor Hugo sayesinde kazanmış durumda. Özellikle Orleans, Floransa ve Toledo'da gördüğüm katedralleri unutmam mümkün değil.

Paris’in ilk yerleşim yeri olan ve Seine Nehri ortasında yer alan Cité Adası'nda inşa edilen muhteşem yapı Fransız gotik mimarisinin en önemli örneklerinden biri. Yapımına 1163’te başlanan kilise tam anlamıyla 1345’te bitirilmiş, tarih boyunca da türlü değişikliklerle ve eklemelerle günümüze kadar ulaşmış.


Notre-Dame de Paris - Notre-Dame Katedrali
Notre-Dame Katedrali zengin detayları barındıran devasa ön cephesi, asimetrik iki kulesi ve ön cepheden bambaşka bir tasarıma sahip arka cephesi ile Seine nehrinin ortasındaki silüetini tüm ihtişamıyla tamamlıyor.

Notre-Dame Katedrali'ne giriş ücretsiz ancak genelde kapıda uzun ve kendiliğinden gelişen bir kuyruk oluyor. Elbette ki şanslı gününüzdeyseniz kuyruğa denk gelmeden bu katedrali gezme fırsatı bulabilirsiniz. Açık söylemem gerekirse ben buradan ne zaman geçsem uzun kuyruklar olduğunu görüyorum, birkaç kez boş yakaladığımda da gezeceğim yoksa bile içeri girip şöyle bir turlayıp bu muhteşem yapının detaylarını inceleme zevkini yaşıyorum.


Notre-Dame de Paris - Notre-Dame Katedrali
Özellikle bir Pazar ayinine denk gelirseniz inanılmaz atmosferi iliklerinize kadar hissedebilirsiniz. Tek sorun, inananların ibadetlerine saygı göstermeyi bilmeyen bazı ziyaretçilerin çıkardığı gürültü ile içerideki ruhani havayı zaman zaman bozabiliyor olması ne yazık ki.

Vaktiniz varsa, Notre Dame gezisini tamamlamak için soldaki girişten kulelere çıkmanızı tavsiye ederim. Kulelere çıkmak için bilet almanız gerekiyor ama herhalde hem Notre-Dame’ın tepesinde olma duygusu, hem de Paris’i bir de bu açıdan görmek verdiğiniz paranın ve tırmandığınız onca basamağın karşılığını verecektir. Sıra biraz uzun olsa da inanın buna değiyor.

Notre-Dame de Paris - Notre-Dame Katedrali
Önce bir aramadan geçiyorsunuz ve içeri girip döne döne yukarı çıkıp bilet alınan ve aynı zamanda museum shop olan yere ulaşıyorsunuz. Dönüşünüz aynı yerden olmayacağı için bir şeyler almak istiyorsanız buradan alabilirsiniz.

Kulelere çıkmak için 20'şer kişilik gruplar toplanıyor ve yaklaşık her on dakikada bir çıkış başlıyor. Merdivenler gayet dik ve çıkacağınız yer epey yüksek. O yüzden sağlık problemi olanlar dikkatli olmalı. Ayrıca onca basamağı küçücük çocukları ile çıkan aileleri de tebrik ediyorum :)

Notre-Dame de Paris - Notre-Dame Katedrali
Başlangıçta merdivenler darmış gibi geliyor ama merak etmeyin, yukarı çıkıp merdivenler daha da darlaştıkça aşağının o kadar da dar olmadığını düşüneceksiniz :)

Yukarı tırmanıp ilk ulaştığınız yerde harika bir manzara ile karşılaşıyorsunuz. Ancak bulunduğunuz yer epey dar o yüzden keyifle fotoğraf almak ya da anı yaşamak, denk düştüğünüz grubun kalitesine göre keyifli ya da keyifsiz olabiliyor.

Notre Dame Katedrali kulelerinden Paris manzarası
Sonuçta manzara şahane. Buradan yan kuleye geçiyorsunuz ve biraz beklemeniz gerekiyor, çünkü diğer kuleden en üst kata çıkacaksınız ve daha önce sizden önce çıkanların oradan inmesini beklemeniz gerekiyor. Sıra siz gelince yine topluca, daracık merdivenlerden sağdaki kulenin en üst katına çıkıyorsunuz ve nihayet 360 derece Paris manzarası ile karşılaşıyorsunuz...

Burada olmak gerçekten çok keyifli bir duygu. Hele ki çanlar da çalmaya başlarsa değmesinler keyfinize. Yaklaşık 10 dakika kadar neredeyse tek sıra halinde kuleyi çepeçevre dolaştıktan sonra geldiğiniz kapıdan aşağı iniyorsunuz ama bu kez bir önceki kattaki çıkıştan değil, doğrudan, indiğiniz kuleden inmeye devam ederek en aşağıya iniyorsunuz. Yani sonuçta soldaki kuleden yukarı çıkıp sağdaki kuleden aşağı inerek bu nefis turu tamamlamış oluyorsunuz. Bu arada, 1 Kasım-31 Mart arası her ayın ilk Pazar günü kuleye çıkış ücretsiz...


Notre-Dame de Paris - Notre-Dame Katedrali
Point Zéro - Sıfır Noktası
Notre-Dame Katedrali'nin önünde bulunan meydanda kaçırmamanız gereken iki detay var: Bunlardan biri Paris'in arkeolojik kalıntılarının bulunduğu, meydanın hemen altında bulunan La Crypte, bir diğeri de, Fransa'nın sıfır noktası olarak belirlenmiş olan Point Zéro...

Hazır bu civardayken çok yakında bulunan Conciergerie ve Sainte Chapelle’i de görmenizde fayda var diye düşünüyorum. Çünkü belki de dünyanın en güzel vitrayları (hadi Fransa’nın diyelim) bu şapelde bulunuyor... Eh tabi bir de Cité Adası'nı dolaşmak kadar buradan Île Saint Louis'ye geçmek de keyifli bir gün geçirmenize neden olacaktır. Ayrıca tam karşıdaki Saint Michel bölgesinde de dolaşmakta fayda var. Zaten atlamamanız gereken yerlerden biri de tam karşı çaprazda bulunan ünlü kitapçı Shakespeare and Company; tabii hemen yanındaki Shakespeare and Company Café'yi de kaçırmıyoruz.


Notre-Dame de Paris - Notre-Dame Katedrali
Notre Dame’a metro ile ulaşmak için 4 numaralı hattın “Cité” durağında inebilirsiniz. Tam bu noktadaki Çiçek Pazarı'nı atlamamanızı öneririm.

Ah bir de hazır Notre Dame'ı gezecekken Notre Dame de Paris Müzikali'nin o meşhur bölümünü dinleyelim: Belle...

Notre Dame'ın resmi sitesine bu linkten ulaşabilirsiniz.

Keyifli geziler, keyifli keşifler.


Adres: 6 Parvis Notre-Dame, 75004 Paris


KATEGORİLER          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. Ayrıca bu yazı ile ilgili görüş, düşünce ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyin lütfen. Özellikle, Paris'te yaşadığınız deneyimleri diğer okuyucularla paylaşmanız daha çok kişinin sizin deneyimlerinizden yararlanmasını sağlayacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

0 yorum:

Konsolosluk Rehberi

REKLAM ve SPONSORLUK

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Yazılarla ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

Google+ Takip Edenler

İLETİŞİM FORMU

Ad

E-posta *

Mesaj *

pariste.net kaç kez okundu?

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.