Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

15 Ocak 2014 Çarşamba

Louvre Müzesi - Musée du Louvre

Louvre Müzesi - Musée du Louvre
(Son Güncelleme: 04.12.2017) Ve dünyanın en güzel müzelerinden biri olan Louvre Müzesi’ndeyiz... Dünyada gezip görüp en sevdiğim, en çok etkilendiğim müzelerden biri olan Louvre, aslında bir saray olması bakımından ayrıcalıklı bir yapı. Burayı gezerken hem muhteşem tarihi değerleri olan objeleri yakından görme şansını yakalıyorsunuz, hem de inanılmaz güzellikte bir sarayın içinde elinizi kolunuzu sallaya sallaya dolaşmanın keyfini yaşıyorsunuz.

Dilerseniz bu yazıyı okumadan önce Youtube kanalım Pariste.Net Tv için hazırladığım Louvre Müzesi videosunu izleyerek hem müzeyi yakından tanıyabilir, hem de bu müzede görülmesi gereken belli başlı eserleri bir kerede görebilmeniz için en ideal parkuru öğrenebilirsiniz:Sekiz yüz yılı aşkın bir tarihi olan Louvre Sarayı tarih boyunca pek çok değişim geçirmiş. İlk yapıldığında kale görünümünde bir şatoyken farklı dönemlerde yapılan eklemeler ve düzenlemelerle saray olarak bugünkü halini almış. Fransızların lüks, gösteriş ve bir o kadar da estetik anlayışlarının en görkemli örneklerinden biri olan bu saray 1793’ten beri müze olarak kullanılmakta ve Fransa'nın ilk müzesi olma ünvanını taşıyor (İkinci müze ise Musée Condé - Chantilly Şatosu). Gerek binanın kendisi, gerek içeride sergilenen birbirinden özel pek çok değerli obje, bu müzenin ziyaretini kaçınılmaz kılıyor.


Louvre Müzesi - Musée du Louvre
Apollon Galerisi - Galerie d'Apollon
Sırf bu müzeyi gezmek için bile Paris’e gelinir... Ancak, iki önemli problem var: Bir, giriş kuyruğu şansınıza bağlı olarak uzun ya da kısa olabiliyor; iki, müze gez gez bitmiyor... Özellikle Mısır, Antik Yunan, Roma, Ortaçağ, Rönesans eserleri başta olmak üzere birbirinden değerli pek çok kültür hazinesini bünyesinde bulunduran Louvre Müzesi’ni gezerken kendinize ilginizi çeken bir tema belirleyip o çerçevede gezinizi şekillendirmelisiniz.

Müzeye girmek için ana avludaki cam piramidin oradaki girişi ya da Rue de Rivoli üzerindeki Carrousel du Louvre tarafından girerek aşağıdan geçeceğiniz galeriyi kullanmanız gerekiyor. Biletlerinizi daha önce internetten alabileceğiniz gibi oradaki gişelerden de temin edebilirsiniz. Ben daha çok müze girişindeki otomatik makinelerden almayı tercih ediyorum. Kalıcı ve geçici sergiler için farklı bilet kombinasyonları mevcut.

Louvre Müzesi - Musée du Louvre
Biletinizi aldıktan sonra Sully, Denon ve Richelieu olmak üzere üç ana girişten birini seçip gezinize başlıyorsunuz. Ondan sonrası müze içinde kendinizi kaybetmeye kalıyor...

Büyük bir pazarlama başarısı sonucu Leonardo da Vinci’nin ünlü “Mona Lisa - La Jaconde” tablosunu görmeye gelen milyonlarca sanatseverden biri olarak sizin de tabloya ilgi duymanız elbette normal. "Mona Lisa" oklarını takip ederek tablonun sergilendiği salona girdiğinizde karşılaşacağınız kalabalık ve onca şahane tablo özel bir koruma önlemi olmaksızın alelade eserlermiş gibi sergilenirken Mona Lisa’nın önündeki koruyucu cam ünite biraz hayal kırıklığı yaşamanıza neden olabilir.


Louvre Müzesi - Musée du Louvre
Mona Lisa - La Joconde
Yine de tabloyu görüp eserle duygusal bağ kurmak, belki kalabalıktan fırsat bulup bir iki resim çekebilmek size iyi gelebilir. Ancak sadece Mona Lisa’ya odaklanmamanızı, diğer muhteşem eserlere de epey bir vakit ayırmanızı tavsiye ederim.

Hele Mona Lisa'ya yaklaştıktan sonra arkanıza dönüp baktığınızda kalabalığın yüz ifadesini incelemek de ayrı bir keyifli. Tam arkadaki dev "Les Noce de Cana - Kana'da Düğün" tablosunu es geçmemeniz gerek.


Louvre Müzesi - Musée du Louvre
Mona Lisa'ya bakanlar ve "Kana'da Düğün" Tablosu
Louvre'un özellikle Antik Mısır, Antik Yunan bölümleri etkileyici. Her bir bölüm ayrı ayrı yazı konusu, inanın nasıl toparlayacağımı ben de bilmiyorum... Benim gezmeye doyamadığım bir diğer bölüm de İtalyan Rönesansı dönemine ait resimlerin olduğu büyük galeri.

Bir de Fransız heykellerinin sergilendiği üzeri sonradan kapatılmış iki avluda birbirinden güzel eserler görmeniz mümkün. Hangi birini öveyim ki, müzenin tüm bölümleri ayrı ayrı gezip görmeye değer.


Louvre Müzesi - Musée du Louvre
Büyük Galeri - Grande Galerie
Paris’e kısa süreliğine gelmişseniz ve müzeyi gezmeye vaktiniz olmayacaksa da yolunuz bir şekilde buraya düşecektir, çünkü müzenin aslında saray olarak inşa edilmiş olması, dışardan baktığınızda bile tüm görkemiyle sizi etkisi altına alacaktır. Hatta siz de Osmanlı padişahlarının lüks ve sefahat içinde yaşadıklarını düşünenlerdenseniz bu sarayı (ve tabii bir de Versailles’ı) gördükten sonra Osmanlı padişahlarına sadece ve sadece acıyacaksınız :)

Müze’nin ücretsiz gezebileceğiniz ön avlusunda, Fransa eski devlet başkanı Mitterrand zamanında yapılan cam piramidin oraya yakışıp yakışmadığı her zaman bir tartışma konusudur. Sanıyorum benim gözüm artık alıştı, hatta güzel bile bulmaya başladım.

Louvre Müzesi - Musée du Louvre
"Napolyon'un Taç Giyme Töreni" Tablosu... En sevdiklerimden
Ulaşım için en doğru seçenek 1 ve 7 numaralı metro hattı ile “Palais Royal-Musée du Louvre” durağında inmek olacaktır. Doğrudan metro istasyonundan iç galeri ile girişe ulaşabileceğiniz gibi, bir de yukarıdaki cam piramidin oradaki sıraya girerek de müzeye giriş yapabilirsiniz.

Müzeyi istasyona bağlayan galeri, bir alışveriş merkezi şeklinde düzenlenmiş. Paris’teki üç Apple mağazasından biri de bu galeride, Carrousel du Louvre'da bulunuyor. Ayrıca restoranlar ve caféler de mevcut ama benim gibi alışveriş merkezi mantığını sevmeyen biri için öncelikli değil ama özellikle soğuk günlerde kurtarıcı olabiliyor. Bir de müze sonrası yorgunluğunu atmak, açlığı gidermek için Carrousel'deki yemek katını tercih edebilirsiniz.

Louvre Müzesi - Musée du Louvre
III. Napolyon'un Dairesi
Bu muhteşem müze hakkında ne yazsam eksik kalır, o yüzden burada bırakıyorum; zaten bu yazının amacı “ne yapın edin bu müzeye en ama en az yarım gün ayırın” mesajını iletmekti. Ayrıca sarayın batı kanadında Musée des Arts Décoratifs diye ayrı bir müze daha olduğunu hatırlatmak isterim.

Bir de Musée d’Orsay var tabii mutlaka gezmeniz gereken. O da başka bir gün... Centre Pompidou'yu da görmelisiniz ki sanat tarihi'nin kronolojik sıralamasını genel perspektifiyle tamamlayabilesiniz. Paris'te gez gez bitiremeyeceğiniz diğer müzeler hakkındaki diğer yazılar içinse MÜZELER-SARAYLAR linkine tıklayabilirsiniz.

Louvre Müzesi - Musée du Louvre
Eugène Delacroix'nın "Halka Yol Gösteren Özgürlük" Tablosu Önünde
Bu arada, Louvre Müzesi Ekim-Mart ayları arasında her ayın ilk Pazar günü ücretsiz gezilebiliyor... Güncel fiyatları öğrenmek, geçici sergiler hakkında bilgi edinmek ve daha detaylı açıklamalara ulaşmak için Louvre Müzesi'nin resmi web sayfasına bu linkten ulaşabilirsiniz. 

Burayı gezdikten sonra hâlâ haliniz kaldıysa hemen yakınızdaki Palais Royal, Jardin des Tuileries, Pont des Arts ve Hôtel de Ville'i de ne yapın edin görün derim. Ya aynı gün ya da bir sonraki gezi programınızda... Bu arada Paris'e gelip de nasıl bir program izlemeniz gerektiğini merak ediyorsanız 1 Haftalık Paris Turu ya da 3 Gece 4 Gün Paris yazılarımı okumanızı öneririm. Bir de hemen Louvre'un alt köşesinden başlayan keyifli yürüyüş parkuru Parc Rives de Seine'i de atlamasanız iyi olur...

Louvre Müzesi - Musée du Louvre
Bir de Louvre'un karşısında bulunan, Paris'teki en hesaplı parfüm ve kozmetik ürünlerini bulabileceğiniz Benlux'e de yolunuz düşmüşken bir uğrayın derim.

Dilerseniz bir de Louvre Müzesi'nin önünde son bulan bu videomu da izleyin:Keyifli geziler, keyifli keşifler

Adres: Louvre Müzesi, 75001 Paris


TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

17 yorum:

 1. Ahmet Bey tekrar merhaba ben Fatih Alpay. Size tekrar bir sorum olacaktı.Biz louvre müzesine girmek istiyoruz ancak Sınırlı vaktimiz olduğu için sıra problemide var malum, biryerlerde Fnac veya virgin store nin sitelerinden bileti önceden alıp sonra orada gidince bastırılıp sıra beklemeden hemen girildiğini okudum.Fnac sitesine(www.fnactickets.com)üye olup bilet alabilecek duruma kadar geldim ama alınan biletler ilerki bir tarihe mi olmalı yoksa aynı gün verilebilirmi anlayamadım.Örneğin biz 25 haziran Paristeyiz ben bu gün veya yarın bileti online alssam ve orada gidince mağazadan bastırsam çarşamba veya cuma günü 21 e kadar açık oluyormuş sıra beklemeden giriş yapabilirmiyim.hani sırayı atlarsak gezmelik kısmen vaktimiz olur.Eğer bu kanuya cevap yazabilirseniz çok sevinirim.Saygılar ve sevgiler.
  Fatih Alpay

  YanıtlaSil
 2. merhaba fatih bey
  louvre'a girişte en büyük sorun güvenlik kuyruğunun uzunluğudur, cam piramidin oradan girerseniz çoğunlukla uzun kuyruk oluyor ama carrousel tarafından girip alt galeriden geçerek diğer girişe gelirseniz daha az kuyruk olabilir, tamamen şans. yani önceden alınmış biletiniz olsa da bu güvenlik kuyruklarına girmeniz gerek.
  bilet işini online halletmektense müze girişindeki otomatlardan almanızı öneririm. yani güvenlikten geçtikten sonra gişe çevresinde bolca otomat var, doğruyu söylemek gerekirse ben hiç online bilete ihtiyaç duymadım hep otomatlardan sorunsuz bir şekilde aldım böylesi inanın daha pratik olacaktır.
  saygılar

  YanıtlaSil
 3. Gittim ve neredeyse tamamını gezdim, ayaklarım su toplasada. Muhteşem bir müze, mutlaka herkes görmeli. Ben çektiğim video fotoğraflardan bir video oluşturdum https://www.youtube.com/watch?v=rqo1BcJRpzw

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gayet güzel olmuş, elinize sağlık.
   Paylaştığınız için teşekkürler

   Sil
 4. Müzenin kitapçısı ile ilgili minik bir sorum olacaktı: Geçen sene Louvre'da 8 saat geçirdikten sonra kendimi yorgunluktan dışarı zor attığım için ne yazık ki kitapçıya uğrayamamıştım. Bu sefer Louvre'u tekrar gezecek cesaret ve enerjiyi toplayamayabilirim, ama mutlaka kitapçıya gitmek istiyorum. Kitapçı sanki müzeye girişten önceydi diye hatırlıyorum, acaba doğru mu hatırlıyorum? İnternette "accès libre" dendiğini gördüm ama sizin de bir kitapsever olduğunuzu bildiğimden bir de size sorayım dedim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Burcu Hanım,
   Geçtiğimiz hafta Paris dışında tatilde olduğum için mesajınıza yeni yanıt verebiliyorum, kusuruma bakmayın lütfen.
   Evet dediğiniz gibi Louvre Müzesi'ndeki kitapçı ve hediyelik eşya bölümlerine girmek ücretsiz, müze girişinden önce olduğu için rahatlıkla girebilirsiniz.
   Şimdiden iyi tatiller.

   Sil
  2. Ne kusuru efendim, umarım tatiliniz güzel geçmiştir :)

   O halde ben de tatil programına Louvre'un kitapçısında birkaç saati ekliyorum, cevabınız için çok ama çok teşekkürler!

   Sil
 5. İyi günler Ahmet bey,
  Louvre müzesi 18 yaşından küçük herkes için mi ücretsiz yoksa sadece AB vatandaşları için mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,
   Louvre Müzesi 18 yaşından küçük herkes için ücretsiz.

   18-25 yaş aralığındaki AB vatandaşları için ve AB oturum kartı olanlar için de ayrıca ücretsiz.

   Mutlu günler.

   Sil
  2. teşekkür ederim peki online bilet ücretiyle oradan gişeden alacağmız bilet ücreti aynı mıdır

   Sil
  3. Rica ederim. Bilet fiyatı değişmiyor, online bilet almak size öncelikli giriş imkanı tanıyor. Mutlu günler...

   Sil
 6. merhaba ahmet bey. blogunuzu sayfa sayfa okumakla meşgulum bir kaç gündür. ellerinize sağlık gerçekten çok yararlı oluyor.
  müzenin sayfasında bizim ziyaret etmek istediğimiz tarihte en erken bilet saat 11.00de görünüyor. acaba bileti online almayıp ordaki otomatlardan almak istesek aynı gün 09.00 a alma şansımız olur mu? bir de online alınan biletlerin kuyruk beklememe gibi bir avantajı var mı acaba?
  şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,
   Öncelikle yorumunuz için çok teşekkür ederim.
   Biletinizi elbette Louvre'a geldiğinizde otomatlardan alabilirsiniz. Louvre'da yenileme çalışmaları sonrası bolca otomat devreye sokuldu, nispeten daha az sıra var ama sizin için sorun şu ki müze sabah 9'da açılıyor ve giriş kuyruğunun uzunluğu şansınıza göre uzun ya da kısa olabilir. İlk girişten sonra müze otomatlarına ulaşıp otomatlardan bilet aldıktan sonra müzeye giriş saatinizin en iyi ihtimalle 09:30 olacağını tahmin ediyorum. Programınızı yaparken bu detaya dikkat etmenizi öneririm.
   Kısaca, evet, bileti otomatlardan alıp hemen giriş yapabiliyorsunuz...
   Tam da bugün Louvre Müzesi ile ilgili vlog çekimim varken bu detayı hatırlattığınız iyi oldu, videoda bu konudan da bahsedeyim ki herkesin işine yarasın...
   Şimdiden iyi tatiller.

   Sil
  2. cevabınız için teşekkürler. videolarınızın da devamını bekliyoruz:)

   Sil
 7. Merhabalar benim bir kızım var 23 haziran tarihli online biletimi kendim için aldım kızıma da bilet almam gerekiyor mu(16 yaşında)ve oraya gittiğimizde kuyruk bekleyecek mi yoksa benimle birlikte pasaportu gösterip geçecek mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Louvre Müzesi 18 yaşından küçük herkes için ücretsiz olduğundan kızınız için bilet almanız gerekmiyor. Sordukları takdirde pasaport vb gibi bir kimlik göstermesi yeterli.
   Şimdiden iyi tatiller...

   Sil
 8. Selamlar,

  Ahmet bey'in belirttiği gibi piramit dışındaki kapılardan girmek çok avantajlı. Ağustos ayında Cuma akşam saatlerinde gittik. Otomatlarda hiç kimse yoktu. Geç saate kadar açık olduğu için de rahat rahat gezdik. Hatta kaybolduk, kendimiz çıkışta bulduk. Çıkıp diğer girişten aynı biletler ile girebildik.

  YanıtlaSil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.